Średnio 431 zł za serwis klimatyzacji – dane DobryMechanik.pl | MOTOFAKTOR

Średnio 431 zł za serwis klimatyzacji - dane DobryMechanik.pl

person Adrian Januszkiewicz 18/05/2023

Sezon na serwis klimatyzacji już za pasem. Portal DobryMechanik.pl przedstawił aktualne dane pod kątem kosztów tej usługi, najczęstszych usterek i nie tylko.

 

Taniej serwisować niż naprawiać

Z analizy zleceń umawianych przez portal DobryMechanik.pl w 2023 roku wynika, że serwis klimatyzacji w przypadku starego czynnika (R134a, zwykle samochody wyprodukowane do 2017 roku) to średni koszt 328 zł. Przy nowym czynniku (R-1234yf, auta wyprodukowane po styczniu 2017) koszt jest wyższy i średnio serwis klimatyzacji samochodowej to 516 zł. Liczby jasno pokazują, że taniej regularnie serwisować niż naprawiać. Diagnostyka niedziałającej klimatyzacji może oznaczać wydatek rzędu 1000 – 1500 zł.   

 

Najbardziej powszechnym symptomem problemu z klimatyzacją jest słabsze chłodzenie lub nawet kompletny brak zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych. Warto zwrócić uwagę też na tak zwane „syczenie”, które może świadczyć o zbyt małej ilości czynnika w aucie, co z kolei może wskazywać na nieszczelność układu – komentuje Mateusz Gołębiowski, Doradca Serwisowy i ekspert portalu DobryMechanik.pl

Źródło: DobryMechanik.pl

Mechanicy zalecają, by serwis klimatyzacji wykonywać przynajmniej raz w roku.  Mowa tu głównie o uzupełnieniu czynnika chłodzącego oraz odgrzybianiu całego układu. Rekomendowana jest również wymiana filtra kabinowego. Średni koszt usługi to 76 zł. 

 

Całe powietrze którym oddychamy będąc w samochodzie filtrowane jest przez filtr przestrzeni pasażerskiej, więc dobrą praktyką przy serwisie klimatyzacji jest wymiana filtra kabinowego. Dodatkowo dezynfekcja czyli ozonowanie, odgrzybianie czy czyszczenie chemiczne mają zabijać wszelkiego rodzaju grzyby i bakterie – podsumowuje Mateusz Gołębiowski, Doradca Serwisowy i ekspert portalu DobryMechanik.pl

Co psuje się najczęściej?

Najczęściej spotykane usługi związane z naprawą klimatyzacji samochodowej to:

 

  • Wymiana chłodnicy klimatyzacji
  • Wymiana filtra osuszacza klimatyzacji
  • Wymiana osuszacza klimatyzacji
  • Wymiana oleju w sprężarce klimatyzacji
  • Wymiana sprężarki klimatyzacji
  • Wymiana parownika klimatyzacji
  • Wymiana przewodów klimatyzacji
  • Wymiana zaworu klimatyzacji
Źródło: DobryMechanik.pl

Kierowcy coraz chętniej korzystają z możliwości rezerwacji wizyty na serwis klimatyzacji przez portal DobryMechanik.pl. Umówienie się online na portalu pozwala na zarezerwowanie konkretnej daty i godziny wykonania usługi w warsztacie. W kwietniu 2023 w porównaniu do kwietnia zeszłego roku, 89% więcej kierowców skorzystało z DobryMechanik.pl, by umówić się online na serwis klimatyzacji.

 

Źródło: DobryMechanik.pl

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).