Seniorzy płacą mniej za OC | MOTOFAKTOR

Seniorzy płacą mniej za OC

Kierowcy, którzy ukończyli 60 lat płacą za ubezpieczenie OC mniej niż przedstawiciele pozostałych grup wiekowych.

W październiku 2018 r. średnia cena obowiązkowej polisy kosztowała ich 624 zł i była tym samym o 17% niższa od średniej składki w kraju.

Młodzi kierowcy, skłonni do ryzykownych zachowań na drodze oraz powodujący więcej szkód komunikacyjnych, od lat płacą wyższe składki OC niż kierowcy z pozostałych grup wiekowych. Analogicznie, kierowcy posiadający wieloletnie doświadczenie, latami pracujący na zniżki za bezszkodową jazdę, mogą liczyć na niższe ceny obowiązkowej polisy.

dyrektor operacyjny rankomat.pl - Urszula Pazio-Hrapkowicz

 

Potwierdza to analiza cen OC w poszczególnych grupach wiekowych, przeprowadzona w październiku 2018 r.

W poprzednim miesiącu, seniorzy płacili za obowiązkowe ubezpieczenie 624 zł, czyli aż 65% mniej niż najmłodsi kierowcy, między 18. a 24. rokiem życia.

Cena OC a wypadkowość

Podczas kalkulacji składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także wskaźnik wypadków, powodowanych przez przedstawicieli poszczególnych grup kierowców. Kierowcy po 60. roku życia w ubiegłym roku spowodowali ich najmniej. Najmniejsza w ich przypadku była zarówno sama liczba zdarzeń, jak i wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji.

Największy wskaźnik liczby wypadków został odnotowany w przypadku najmłodszych kierowców, w grupie wiekowej 18-24 lata. Taki stan ma odzwierciedlenie w cenach OC proponowanych kierowcom w rożnym wieku. Najwyższa składki płacą młodzi kierowcy, najniższe ci po 60-tce.

Gdzie jest najtańsze OC dla seniorów?

Na najtańsze propozycje ubezpieczenia OC mogli w październiku 2018 r. liczyć seniorzy w województwach: podkarpackim (518 zł), lubelskim (546 zł) i opolskim (558 zł). Cena polisy oferowana kierowcom z Podkarpacia była o 17% niższa od średniej ceny dla osób po 60. roku życia w całym kraju.

Najwięcej za ubezpieczenie OC musieli zapłacić seniorzy zamieszkujący województwa: pomorskie (714 zł), dolnośląskie (698 zł) i mazowieckie (687 zł). Różnica między najtańszym województwem podkarpackim i najdroższym województwem pomorskim wyniosła 28%.

 

Źródło: rankomat.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).