Rzecznik MSP chce dobrowolnych składek ZUS | MOTOFAKTOR

Rzecznik MSP chce dobrowolnych składek ZUS

person Adrian Januszkiewicz 10/05/2019

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił założenia zmian ustawowych, które mają na celu wprowadzenie dobrowolności podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Wysokość składek społecznych to jedna z największych przeszkód w prowadzeniu biznesu w Polsce.  Średnia składka społeczna w Polsce wynosi 1 316,97 zł, z czego 342,32 zł to ubezpieczenie zdrowotne. Według przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie firmy jednakowa składka dla wszystkich może mocno obciążać budżet tych najmniejszych, a nawet generować straty.

 

Adam Abramowicz będący rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców chce wprowadzenia w polskim prawie dobrowolności w podleganiu ubezpieczeniom społecznym. Dotyczyłoby to sytuacji, gdzie samozatrudniony mógłby sam zdecydować, czy chce być w powszechnym systemie i odprowadzać składki do ZUS czy gdzieś indziej. Obowiązkowe miałoby pozostać ubezpieczenie zdrowotne.

 

Zmiany dotyczyłyby wszystkich samozatrudnionych przedsiębiorców.  Z badań zrealizowanych przez Instytut IPC na zlecenie Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wynika, że według 2/3 badanych wysokość należnych składek na ubezpieczenia społeczne jest zbyt wysoka. Nieco ponad 45% badanych przedsiębiorców zadeklarowała chęć zrezygnowania z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, gdyby istniała taka możliwość. Z kolei 43% respondentów, nawet przy istnieniu takiej możliwości, nie skorzystałoby z niej.

 

Źródło: Rzecznik MSP

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).