Rozszerzona weryfikacja z danymi z CEPiK na OTOMOTO | MOTOFAKTOR

Rozszerzona weryfikacja z danymi z CEPiK na OTOMOTO

Serwis OTOMOTO rozszerzył funkcję automatycznej weryfikacji zgodności danych z ogłoszenia o sprzedaży auta z wykorzystaniem informacji, dostępnych w CEPiK.

 

Rozszerzona funkcja jest dostępna od lipca. W ciągu niecałych dwóch miesięcy od uruchomienia, rozszerzonej weryfikacji zgodności danych zostało poddanych łącznie 13,6% ofert sprzedaży samochodów w OTOMOTO.

 

Rozszerzenie zakresu weryfikacji danych o samochodzie w naszym serwisie to kolejny krok zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa kupującym, jak i wspierania wiarygodności ogłoszeń i zwiększania poziomu zaufania do sprzedających w OTOMOTO. Dążymy do tego, by użytkownicy serwisu – niezależnie od tego, czy sprzedają samochód, czy poszukują pojazdu dla siebie, w momencie podejmowania decyzji o zakupie dysponowali taką samą wiedzą. Automatyczna weryfikacja informacji z ogłoszenia z wykorzystaniem tych, które są ​ dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów to bez wątpienia ważny element budujący transparentność rynku samochodów używanych. Od początku uruchomienia funkcji, ogłoszenia oznaczone, jako zweryfikowane notowały aż o 12% wyższe zainteresowanie mierzone w liczbie kontaktów i odpowiedzi na ogłoszenie w serwisie OTOMOTO, niż ogłoszenia bez certyfikatu zgodności danych – mówi Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO.

 

Funkcja weryfikacji informacji z ogłoszenia została wprowadzona w marcu 2022 roku. Przed jej ostatnim rozszerzeniem, w ramach automatycznego porównania danych z formularza ogłoszeń w OTOMOTO z tymi dostępnymi w ogólnodostępnej ewidencji, sprawdzane były: numer VIN, numer rejestracyjny, data pierwszej rejestracji, marka i model samochodu, rok produkcji, moc, pojemność skokowa oraz rodzaj paliwa. Sprzedający samochód mogą automatycznie uruchomić funkcję porównania danych z ogłoszenia w każdej chwili – do momentu upływu ważności ogłoszenia.

 

Od kwietnia 2020 roku wszystkie ogłoszenia OTOMOTO muszą być uzupełnione numerem VIN – unikatowym numerem każdego pojazdu, złożonym z 17 znaków – liter i cyfr. Dzięki temu, przeglądający ogłoszenia w serwisie, niezależnie od decyzji sprzedającego o automatycznej weryfikacji danych, mogą samodzielnie zweryfikować historię pojazdu, zwracając się do dealera danej marki, bądź kupując raport dotyczący interesującego ich samochodu od jednego ze specjalistycznych serwisów.

 

Możliwość porównania danych z formularza ogłoszeń z informacjami dostępnymi w ewidencji to tylko jedno z narzędzi związanych z bezpieczeństwem zakupu, oferowanych przez jednego z partnerów działających w Grupie OLX, właściciela marki OTOMOTO. Wszyscy poszukujący używanego samochodu, którego stan techniczny jest dokładnie udokumentowany, na platformie OTOMOTO Klik mogą skorzystać z oferty samochodów z Cyfrowym Paszportem Pojazdu. To e-dokument, który ma na celu ograniczenie asymetrii informacji między sprzedającym a kupującym. Aby go otrzymać samochód przeznaczony do sprzedaży musi przejść drobiazgową inspekcję według standaryzacji ISO. Cyfrowy Paszport Pojazdu, który jest pierwszym tego rodzaju narzędziem na świecie, powstał przy wykorzystaniu technologii blockchain.

 

Źródło: OTOMOTO

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).