Rośnie popularność EV w Polsce - pomocne ulgi | MOTOFAKTOR

Rośnie popularność EV w Polsce - pomocne ulgi

person Adrian Januszkiewicz 16/03/2021

Na koniec 2020 r. zarejestrowanych było w Polsce 20 181 EV – wynika z danych CEPiK, podanych przez Samar. Na jakie dopłaty i ulgi do nich można liczyć?

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi rośnie na całym świecie. Według prognoz firmy analitycznej Deloitte w ciągu 5 lat aż 30% nowych samochodów sprzedawanych w krajach rozwiniętych posiadać będzie podobny napęd. Przyrost był widoczny już w ubiegłym roku. Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, mimo pandemii w ciągu pierwszego półrocza 2020 roku na terenie Unii Europejskiej zarejestrowano ponad 154,9 tys. samochodów zasilanych wyłącznie prądem. Tym samym rynek tego typu aut zaliczył spektakularny, bo ponad 40-procentowy wzrost w porównaniu z pierwszym półroczem 2019.

 

Przyrost nie ominął również Polski. Jak donosi Samar, w grudniu 2020 roku w naszym kraju zarejestrowano 11 555 nowych, osobowych samochodów elektrycznych i hybrydowych. Rezultat ten jest o 29% większy niż w listopadzie ubiegłego roku oraz o 120% lepszy w zestawieniu z grudniem 2019. W związku z tak szybko rosnącym zainteresowaniem e-autami pojawia się zapotrzebowanie na ich dofinansowanie. Na jakie dotacje mogą liczyć kierowcy?

"Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber"

W zeszłym roku Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszyły z trzema pilotażowymi programami dotyczącymi elektromobilności, skierowanymi do osób indywidualnych, przedsiębiorców i taksówkarzy, na łączną kwotę blisko 150 mln zł.

 

W ramach “Zielonego samochodu”, stworzonego dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, można było ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wysokości 18 750 zł, jednak kwota ta nie mogła stanowić więcej niż 15% wartości auta. Maksymalna cena samochodu wynosiła z kolei 125 000 zł. W przypadku przedsiębiorców (program “eVAN”) oraz taksówkarzy (“Koliber”) system dotacji obejmował również ładowarki o mocy do 22 kW.

 

Program “eVan” dawał możliwość dofinansowania do 30% kosztów – jednak nie więcej niż 70 tys. zł – zakupu bądź leasingu elektrycznego samochodu dostawczego. Natomiast “Koliber” przewidywał zwrot w wysokości do 20% wartości pojazdu o maksymalnej kwocie 25 tysięcy złotych.

 

Obecnie w planach są nowe programy dopłat inspirowane ubiegłorocznym pilotażem, które mają zostać uruchomione po zakończeniu uzgodnień z Komisją Europejską w sprawie schematu wsparcia dla zakupu samochodów elektrycznych oraz do budowy infrastruktury ładowania takich pojazdów. Prace te mają na celu dotarcie do szerszych grup docelowych w przyszłości i wyeliminowanie ograniczeń np. braku możliwości ujęcia sektora transportu, wynikającego ze specyfiki udzielania wsparcia na zasadach pomocy de minimis.

Dotacje dla kierowców mających w planach zakup bądź leasing e-auta są bardzo ważne. Samochody elektryczne mają wiele zalet, które służą nam wszystkim m.in. wywierają pozytywny wpływ na jakość powietrza, ograniczają emisję CO2, a także pozwalają obniżyć poziom hałasu. Warto zachęcać użytkowników do decydowania się na podobne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi, co jest naprawdę imponującym osiągnięciem sektora automotive w czasach pandemii. Olga Chorko Santander Consumer Multirent, ekspertka platformy internetowej Autosalon

Jazda po buspasach i darmowe parkowanie

Kierowcy e-aut mogą liczyć również na ulgi i ułatwienia życia codziennego, wynikające z ustawy o elektromobilności. Przykładowo, mogą oni poruszać się tzw. buspasami, czyli specjalnymi pasami wytyczonymi dla autobusów, które pozwalają omijać korki i przyspieszać poruszanie się samochodem. Wymagane jest jedynie odpowiednie oznaczenie “elektryka” – pojazd powinien mieć zieloną tablicę lub obowiązującą wcześniej niebieską naklejkę z symbolem “EE” umieszczoną na przedniej szybie.

 

Tablica i naklejka zapewniają również bezpłatny postój w centrach miast w strefie niestrzeżonego parkowania. Właściciele samochodów elektrycznych nie muszą, więc szukać parkomatów ani pilnować opłaconego czasu. Na dodatek po wprowadzeniu stref czystego transportu, do listy przywilejów dołączy także możliwość wjazdu na obszary zamknięte dla aut spalinowych.

Posiadanie samochodu elektrycznego wielu osobom może wydawać się kłopotliwe, ponieważ boją się one małego zasięgu i czasu, który trzeba przeznaczać na ładowania baterii. Naszym zdaniem warto jednak wziąć pod uwagę ilość udogodnień jakie ułatwiają użytkowanie takiego pojazdu. Poza ulgami wynikającymi z ustawy o elektromobilności, w wielu miejscach możemy znaleźć darmowe ładowarki, dzięki którym bezpłatnie uzupełnimy akumulatory naszego auta. Ponadto użytkowanie takiego samochodu jest tańsze niż typowego pojazdu spalinowego. Olga Chorko

 

Źródło: Santander Consumer Bank

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).