PZPO: wzrosty sprzedaży opon w Q1 2019 | MOTOFAKTOR

PZPO: wzrosty sprzedaży opon w Q1 2019

person Adrian Januszkiewicz 9/05/2019

Według danych PZPO w Q1 2019 polscy producenci i importerzy opon odnotowali 19-procentowy wzrost sprzedaży w segmencie opon do SUV-ów.

Wzrósł także wolumen sprzedanych opon do samochodów dostawczych (+8%) i pojazdów ciężarowych (+3%). Istotnie zwiększyła się dynamika sprzedaży opon do motocykli – wyniosła ona aż 28%.

Już kolejny kwartał notujemy wzrost popularności opon klasy premium – w I kwartale 2019 roku dynamika ich sprzedaży wyniosła 8%. Jest to ważny trend – polscy kierowcy doceniają dobre, markowe ogumienie do swoich aut. Opony tej klasy gwarantują lepszą przyczepność, szczególnie na mokrej drodze, dłuższą żywotność, mniejszy hałas i zmniejszają zużycie paliwa. Inwestycja w ogumienie premium zwraca się więc bardzo szybko – pieniądze wydane na nowy komplet wracają do portfela ich nabywcy w trakcie użytkowania w postaci m.in. oszczędności na paliwie czy mniejszego prawdopodobieństwa kolizji drogowych, ze względu na krótszą drogę hamowania. Piotr Sarnecki dyrektor generalny PZPO

Zalety markowych opon zauważają również firmy transportowe – I kwartał 2019 roku przyniósł wzrost sprzedaży w segmencie opon ciężarowych o 3%. Jakość opon i ich stan techniczny ma wpływ na efektywność prowadzonej działalności gospodarczej oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego. Opona niskiej jakości dla osi sterującej wystarczy na około 120-150 tys. km, gdy opony markowe pozwolą na bezpieczne pokonanie ponad 220 tys. km. Jeśli weźmie się pod uwagę także możliwość ich bieżnikowania, ich żywotność sięgnie nawet ponad 450 tys. km. Zastosowanie opon markowych o obniżonych oporach toczenia pozwala na oszczędność ponad 2 litrów paliwa na 100 km, czyli średnio niemal 5000 litrów paliwa rocznie*. Opony to 3-5 proc. kosztów, ale mają wpływ na aż 40 proc. wszystkich kosztów operacyjnych firmy transportowej.

Dane za I kwartał 2019 roku potwierdzają stabilność rynku oraz to, że ewoluuje on zgodnie z wcześniej obserwowanymi trendami. Odnotowujemy dalszy wzrost sprzedaży opon całorocznych z homologacją zimową, które zwiększają bezpieczeństwo na naszych drogach. Co więcej, widzimy bardzo pozytywną ewolucję w sprzedaży w segmencie opon ciężarowych, która potwierdza trend z 2018 roku. Fazilet Cinaralp sekretarz generalna ETRMA

*Przy średnim przebiegu 240 tys. km i zużyciu 30 L/100 km

 

Źródło: PZPO

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).