PSPA koordynuje działania rządu ws. wykorzystania wodoru w transporcie | MOTOFAKTOR

PSPA koordynuje działania rządu ws. wykorzystania wodoru w transporcie

person Adrian Januszkiewicz 12/01/2021

Przedstawiciel PSPA został powołany do roli koordynatora jednej z grup roboczych utworzonych w celu wypracowania Polskiego porozumienia wodorowego.

Celem Grupy Roboczej ds. Wykorzystania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie jest określenie możliwych zastosowań wodoru oraz podjęcie działań na rzecz rozwoju jego wykorzystania w transporcie, a także przygotowanie postanowień porozumienia w tym zakresie. Jednym z jej zasadniczych zadań będzie przygotowanie propozycji zmian prawnych koniecznych dla wdrożenia wykorzystania wodoru w sektorze transportu.

 

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, jako największa organizacja branżowa związana z rynkiem e-mobility w Polsce, od lat współpracuje z administracją, przemysłem i społeczeństwem. W lipcu 2019 r. PSPA zainicjowało projekt “Biała Księga Elektromobilności”, w który zaangażowało się ponad 150 podmiotów aktywnych w obszarze zrównoważonego i ekologicznego transportu. Projekt ma na celu identyfikację barier prawnych dla rozwoju elektromobilności w Polsce oraz wypracowanie efektywnych rozwiązań legislacyjnych.

 

Najważniejsze rekomendacje ujęte w “Białej Księdze” zostały już włączone do obowiązującego prawa, np. E-Taryfa dla elektromobilności lub wkrótce staną się jego częścią, m.in. w ramach postulatów ujętych w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

 

W ubiegłym roku “Białą Księgę Elektromobilności” rozszerzono o Grupę Roboczą ds. Technologii Wodorowych, która za swój główny cel przyjęła przygotowanie sprzyjających fundamentów prawnych dla rozwijania transportu opartego na wodorze. Grupa funkcjonująca już przy PSPA połączy swoje siły z Grupą powołaną przez Ministra Klimatu i Środowiska, której koordynatorem została Joanna Makola, prawnik w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych.

Nasze dotychczasowe działania w ramach „Białej Księgi Elektromobilności” przysłużą się realizacji nowego wyzwania, jakim jest koordynacja prac rządowej Grupy Roboczej ds. Wykorzystania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie. PSPA w tym procesie będzie reprezentować wszystkie podmioty zainteresowane rozwijaniem w Polsce transportu opartego na wodorze. Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA
Liczymy na dobrą i aktywną współpracę, która rozpoczyna się już dziś. W ramach trwających prac nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych zaproponowano zbiór przepisów dotyczących planowania, budowania i funkcjonowania stacji tankowania wodorem. Należy zintensyfikować wysiłki w celu przyjęcia tych regulacji w najlepszym możliwym kształcie. Joanna Makola PSPA

 

Grupa Robocza ds. Wykorzystania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie nie będzie skupiać się jednak wyłącznie na wypracowaniu propozycji zmian prawnych. Cele Grupy obejmują też zdefiniowanie strategicznych obszarów rozwoju krajowego łańcucha wartości, jak również połączenie sił i kompetencji na rzecz powstania akredytowanego laboratorium badania jakości wodoru oraz jednostki certyfikującej.

 

Co istotne, Grupa określi także plan działania na rzecz rozwoju infrastruktury tankowania wodoru i instalacji do oczyszczania wodoru. Ponadto, przygotuje grunt pod wypracowanie polskich rozwiązań technicznych dla sektora wodoromobilności. Działania Grupy mają skoncentrować się również na stworzeniu atrakcyjnych warunków dla zagranicznych B+R i inwestycji, zbadaniu możliwości i opłacalności zastosowania w transporcie gazów syntetycznych powstałych w procesie metanizacji wodoru, a także wsparciu oraz prowadzeniu B+R w zakresie wykorzystania wodoru na cele transportowe.

 

Grupa określi też projekty strategiczne i możliwe źródła ich finansowania oraz potrzeby w zakresie edukacji i kształcenia kadr dla sektora. Efektem prac ma być opracowanie postanowień porozumienia we wskazanych wyżej obszarach.

 

Decyzją Ministra Klimatu i Środowiska, w pełnieniu obowiązków koordynatora Grupy Roboczej ds. Wykorzystania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie Joannę Makolę będą wspierać Paweł Piotrowicz z TÜV SÜD Polska (podmiotu będącego partnerem technicznym PSPA w zakresie projektów związanych z sektorem wodoru) oraz Artur Marciniszyn z Transportowego Dozoru Technicznego.

 

Pozostałe grupy robocze powołane w celu realizacji Partnerstwa Wodorowego to: Grupa ds. Wdrożenia technologii wodorowych w energetyce, Grupa ds. Wsparcia dekarbonizacji przemysłu, Grupa ds. Produkcji wodoru w nowych instalacjach, Grupa ds. Sprawnego i bezpiecznego przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru, Grupa ds. Rozwoju krajowego łańcucha wartości gospodarki wodorowej. Pierwsze spotkanie Komitetu Sterującego Partnerstwa Wodorowego odbyło się 7 stycznia br.

 

Źródło: PSPA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).