Przychody i zysk netto Auto Partner SA mocno w górę w Q1 2022 | MOTOFAKTOR

Przychody i zysk netto Auto Partner SA mocno w górę w Q1 2022

person Adrian Januszkiewicz 25/05/2022

Grupa Auto Partner SA w I kwartale 2022 roku po raz kolejny pokazała dwucyfrową dynamikę wzrostów.

Przychody ze sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach roku osiągnęły poziom 639,6 mln zł, co oznacza wzrost o 34,5% rok do roku. Z kolei przy 33-proc. wzroście zysk netto Grupy wyniósł ponad 50,3 mln zł.

 

Szczególnie imponująca jest osiągnięta dynamika wzrostu, którą Grupa Auto Partner wypracowała w eksporcie (+49,8% r/r), dzięki uzyskanym przychodom przekraczającym 320 mln zł.

 

Po bardzo dobrych wynikach w 2021 r., w I kwartale br. Auto Partner nie tylko się nie zatrzymuje, lecz po raz kolejny wrzuca wyższy bieg. Popyt na części samochodowe nadal jest bardzo duży, a nasza Grupa, dzięki skutecznej strategii działania, doskonale wykorzystuje obecną sytuację. Nasze świetne wyniki finansowe są też kolejnym dowodem na to, jak silną obecnie markę ma Auto Partner i jak dużym zaufaniem obdarzają nas przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Naszym sukcesem chcemy się dzielić z Akcjonariuszami, dlatego w bieżącym roku zostanie wypłacona dywidenda z zysku za 2021 r. Zgodnie z podjętą uchwałą Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w kwocie 19,6 mln zł, czyli 0,15 zł na akcję – mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

 

Analizując nasze wyniki finansowe za I kwartał 2022 r. warto zwrócić uwagę na dwa czynniki. Po pierwsze, rentowność marży brutto ze sprzedaży nadal utrzymuje pozytywny trend z poprzednich kwartałów. Co więcej, w I kwartale br. osiągnęła ona znacznie wyższy poziom w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku – wzrost do 29,6% z 27,6%. Po drugie, za wzrost Grupy istotnie odpowiadała także nasza sprzedaż zagraniczna, która urosła blisko 50% rok do roku. Po raz pierwszy w historii nasza sprzedaż zagraniczna była nieznacznie większa niż sprzedaż krajowa. Dynamika sprzedaży w Polsce także była wysoka i wyniosła 21,9% – dodaje.

 

Auto Partner realizuje sprzedaż łącznie na ponad 30 rynkach. Grupa utrzymuje niskie zadłużenie – wskaźnik dług netto/EBITDA kształtuje się na poziomie 1,1.

Wybrane wyniki finansowe po I kwartale 2022 roku

Pandemia i wojna bez wpływu na działalność

Coraz mniejsze ryzyko dla działalności Grupy stanowi pandemia koronawirusa. W pierwszych trzech miesiącach roku nie zidentyfikowaliśmy istotnych utrudnień spowodowanych koronawirusem w prowadzeniu działalności gospodarczej, ani bezpośredniego wpływu pandemii na nasze wyniki finansowe. Drugim ważnym dla Akcjonariuszy czynnikiem jest styuacja geopolityczna i wojna w Ukrainie. W tym aspekcie także nie dostrzegamy wpływu tej sytuacji na prowadzoną działalność biznesową. Auto Partner i spółki zależne posiadają znikomą ekspozycję na rynek ukraiński i obejmuje ona poniżej 0,5% aktualnie generowanych obrotów miesięcznych. Jednocześnie jako Grupa, jak i indywidualnie pracownicy Auto Partner, staramy się wspierać Obywateli Ukrainy, zarówno tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, jak i szukają bezpiecznego schronienia w Polsce – mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

 

Źródło: Auto Partner SA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).