Projekt LIFE CRAL – specjalny zakład Brembo i Cannon Ergos | MOTOFAKTOR

Projekt LIFE CRAL - specjalny zakład Brembo i Cannon Ergos

person Adrian Januszkiewicz 19/12/2019

Brembo, we współpracy z Cannon Ergos, zbudował pilotażowy zakład dla przemysłu motoryzacyjnego wykorzystujący obróbkę stopów metali w stanie półciekłym.

W Kilometro Rosso zostały zaprezentowane wyniki programu badawczego rozpoczętego w lipcu 2016 r., który miał na celu budowę pilotażowego zakładu do produkcji na dużą skalę lekkich, wysokiej jakości komponentów do samochodów i motocykli. Projekt pod nazwą LIFE CRAL (CRadle-to-grave Approach to Light alloys – podejście całościowe “od kołyski aż po grób” do lekkich stopów), współfinansowany w ramach programu “LIFE 2014-2020” (program działań na rzecz środowiska i klimatu), był koordynowany przez firmę Brembo SpA we współpracy z Cannon Ergos SpA, firmą z grupy Cannon specjalizującą się w projektowaniu i produkcji niestandardowych rozwiązań przemysłowych. Badania i testy innowacyjnego systemu wykorzystującego stopy metali w stanie półciekłym i ich właściwości technologiczne odbywały się w Park Naukowo-Technologicznym Kilometro Rosso.

 

Celem projektu CRAL było opracowanie przedprodukcyjnego procesu dla wysokowydajnych komponentów samochodowych, przy wykorzystaniu odzyskanego aluminium lub tzw. eko-magnezu (Eco-Mg). Proces ten jest certyfikowany jako:

 

  • zmniejszający o 50% emisję CO2 podczas produkcji aluminium pierwotnego;
  • eliminujący użycie SF6 (heksafluorek siarki), silnie zanieczyszczającego gazu (jeden kilogram odpowiada 22 t. CO2) stosowanego przy produkcji magnezu.

 

Projekt CRAL spełnia wymagania rozporządzenia EC1907/2006 REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and restriction of CHemical – rejestracja, ocena, udzielanie zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów), które ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia człowieka i środowiska przed wpływem niebezpiecznych chemikaliów, a za jego realizację jest odpowiedzialna Europejska Agencja Chemikaliów.

 

Jednocześnie rozporządzenie promuje rozwój projektów i linii produkcyjnych mających na celu ograniczenie emisji szkodliwych gazów, zgodnie z celami strategii programów Unii Europejskiej “LIFE 2014-2020” i “Horyzont 2020”. Całkowity budżet na utworzenie pilotażowego zakładu to 3 227 341 euro, z czego wkład Komisji Europejskiej wniósł 1 850 700 euro, a pozostała część została zagwarantowana przez dwóch partnerów projektu.

 

Dzięki projektowi CRAL firmy Brembo i Cannon Ergos pokazały możliwość opracowania nowoczesnego procesu produkcyjnego, który spełnia szereg powiązanych ze sobą wyników oraz realizuje dwa główne cele: techniczny i środowiskowy.

 

Cel techniczny został osiągnięty poprzez produkcję komponentów samochodowych, które mają zapewniać optymalne osiągi i działanie, równie dobre lub nawet lepsze niż konwencjonalne komponenty, dzięki wykorzystaniu stopów aluminium pochodzących z recyklingu (o wysokiej zawartości żelaza) lub nowego stopu Eco-Mg. Założenie to zostało potwierdzone przez testy przeprowadzone na bazie demonstratorów, które optymalnie reagowały na cykle walidacji.

 

Cel środowiskowy – główne zadanie nowego procesu produkcji – został zrealizowany poprzez wybór stopów, których użycie zmniejsza wpływ na środowisko i pomaga osiągnąć cele wyznaczone przez Unię Europejską w zakresie ochrony warstwy ozonowej i eliminacji śladu wodnego przy produkcji aluminium pierwotnego, a także w zakresie redukcji emisji CO2.

Pilotażowy zakład CRAL pozwoli na przeprojektowanie całego łańcucha produkcyjnego w celu wykorzystania innowacyjnej technologii jako standardu przy produkcji wysokowydajnych komponentów z użyciem materiałów o niskiej szkodliwości dla środowiska naturalnego. Projekt ma ogromny potencjał w zakresie powielania i możliwości adaptacji, dzięki czemu przyniesie korzyści również innym gałęziom przemysłu spoza sektora motoryzacyjnego. Głównym celem firmy Brembo było odtworzenie tego procesu, szczególnie w zakresie zmniejszonego własnego śladu środowiskowego. Wiele firm działających w sektorze motoryzacyjnym i lotniczym wyraziło zainteresowanie wykorzystaniem tej technologii do produkcji własnych komponentów. W ten sposób proces opracowany w ramach projektu CRAL odpowiada na rzeczywiste zapotrzebowanie przemysłu i otwiera drogę do dalszego rozwoju. Roberto Vavassori Chief Public Affairs & Institutional Relations Officer w firmie Brembo

 

Źródło: Brembo

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).