Program rozwoju kobiet Faurecii już w Polsce | MOTOFAKTOR

Program rozwoju kobiet Faurecii już w Polsce

person Adrian Januszkiewicz 13/12/2019

Faurecia zainicjowała w Polsce międzynarodowy program rozwoju dla kobiet. Jego I etap skierowano do ponad 400 kobiet m.in. na stanowiskach managerskich.

Branża motoryzacyjna przechodzi obecnie prawdziwą rewolucję. Nie dotyczy ona wyłącznie rodzajów napędu lub prac nad pojazdami autonomicznymi, ale również wyzwań w obszarze pozyskiwania pracowników. Jak wynika z raportu firmy Deloitte w samych tylko Stanach Zjednoczonych do 2028 roku w branży motoryzacyjnej nieobsadzonych może zostać 2,4 miliona etatów. Jednocześnie jak pokazują badania zrealizowane przez Deloitte i magazyn “Automotive News” kobiety podchodzą do pracy w tym sektorze z dystansem wskazując takie przyczyny jak mało atrakcyjny segment rynku lub brak możliwości zachowania balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Kobiety odgrywają coraz większą rolę przy wyborze i zakupie pojazdu – przeznaczonego zarówno dla nich samych, jak i całej rodziny. Dla Faurecii, jako wiodącego producenta technologii motoryzacyjnych na świecie, naturalnym krokiem jest więc zwiększanie roli i odpowiedzialności kobiet w ramach całej organizacji. Jednocześnie, nie ma co ukrywać że motoryzacja dla większości pań nie jest pierwszym segmentem rynku, w którym poszukują zatrudnienia. Dlatego jako firma inicjujemy działania przełamujące stereotyp firmy z branży automotive jako męskiego świata. Karolina Rduch koordynatorka realizowanego przez Faurecię programu Gender Diversity w Polsce

 

Zainicjowany przez Faurecię program w swoim początkowym etapie skupiony jest na kobietach zajmujących stanowiska managerskie oraz specjalistyczne. Inicjatywą objęte zostały również osoby, które dzięki swoim umiejętnościom, doświadczeniu oraz zaangażowaniu zostały włączone do projektu przygotowującego je do zawodowego awansu. W ramach realizowanych przez firmę działań zwiększona zostanie liczba kierowanych wyłącznie do kobiet szkoleń m.in. z zakresu umiejętności przywódczych lub autoprezentacji. Uruchomione zostaną również specjalne spotkania mentoringowe prowadzone przez zewnętrznych ekspertów.

 

Wdrażany program zakłada również aktywne zachęcanie kobiet zatrudnionych w innych sektorach rynku do podjęcia pracy w Faurecii. W finalnym etapie procesu rekrutacyjnego, do którego standardowo przystępuje trójka kandydatów, musi znaleźć się przynajmniej jedna kobieta. Pierwsze efekty są już widoczne – w ciągu roku procentowy udział pań zgłaszających się do prowadzonych procesów rekrutacyjnych w skali Europy wzrósł z 26 do 29%.

Umiejętności na pierwszym miejscu

Na stanowiskach managerskich w Faurecii zatrudnionych jest obecnie ponad 400 kobiet, czyli 35% pracowników na tym szczeblu organizacyjnym. Pod tym względem Polska przekracza europejską średnią w Faurecii o 10%. Co szczególnie warte podkreślenia przeprowadzone przez firmę w pięciu krajach (Polska, Francja, Chiny, Meksyk oraz USA) wewnętrznie badanie równości płac na stanowiskach managerskich wskazało, że na 11 000 zatrudnionych jedynie w niewiele ponad 0,5% przypadków wykryto znaczące nierówności. Zidentyfikowane przypadki zostały od razu naprawione.

Wdrażając rozwiązania skierowane do osób na stanowiskach managerskich, nie zapominamy o osobach pracujących na liniach produkcyjnych. Nasz proces rekrutacji w dużym stopniu opieramy na zasobach wewnętrznych. Dlatego z radością promujemy wyróżniające się, znające już naszą firmę, osoby. Służy temu program indywidualnego rozwoju kariery, do którego zapraszamy najlepszych pracowników, którzy w jego ramach przygotowują się do objęcia stanowisk zarządczych. Jednocześnie bardzo mocno zachęcamy zatrudnione w Faurecii kobiety do przełamywania stereotypów i realizacji zadań, w których uważają że się najlepiej sprawdzą. Doskonałym przykładem jest wymagający dużej sprawności fizycznej Wydział Pras w Wałbrzychu, do którego zespołu po raz pierwszy od 19 lat dołączyła kobieta i jest bardzo dobrym pracownikiem. Karolina Rduch

 

Aktualnie Faurecia w Polsce zatrudnia ponad 9 500 osób, z czego niemal 40% stanowią kobiety. Równocześnie w większości zakładów firmy zlokalizowanych w naszym kraju podział pracowników ze względu na płeć przebiega niemal po równo lub kobiety stanowią większość. Takim miejscem jest centrala Faurecia Automotive Polska w Grójcu, w której panie stanowią ponad 70% załogi, czy zakład w Legnicy w którym kobiety stanowią ponad 50% zespołu.

 

Źródło: Faurecia

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).