Polska i Korea Południowa zacieśniają współpracę ws. elektromobilności | MOTOFAKTOR

Polska i Korea Południowa zacieśniają współpracę ws. elektromobilności

person Adrian Januszkiewicz 10/10/2019

Przyszłość elektromobilności w Polsce i na świecie, to główne zagadnienie tegorocznej edycji Impact mobility rEVolution w Katowicach.

Przy okazji wydarzenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zorganizowało spotkanie z koreańskimi inwestorami, podczas którego rozmawiano o możliwościach dalszej polsko-koreańskiej współpracy w zakresie elektromobilności.

Elektromobilność to światowy trend. Nie ma od niego ucieczki – to konieczność i wyzwanie naszych czasów. Z prognoz Allied Market Research wynika, że rynek samochodów elektrycznych w 2017 r. wart był 118,8 mld dolarów, a w 2025 r. powinien osiągnąć 567,3 mld dolarów. Polska chce w tej mobilnej rewolucji odgrywać znaczącą rolę. I co najważniejsze, ma ku temu potencjał. Jednym z naszych celów jest to, aby Polska stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Mamy kilkanaście firm, które specjalizują się w różnych obszarach – integracji ogniw, recyklingu, odzyskiwaniu pierwiastków ziem rzadkich – niezbędnych do produkcji ogniw. W tym łańcuchu widzimy już nasze przewagi konkurencyjne. Jadwiga Emilewicz minister przedsiębiorczości i technologii

 

Emilewicz podkreśliła, że Polska staje się hubem produkcji baterii elektrycznych. W I kwartale 2019 r. nasz kraj był największym eksporterem akumulatorów litowo-jonowych wśród państw UE. Zwiększał się także eksport pozostałych części do aut elektrycznych i hybrydowych oraz silników benzynowych nowej generacji, w tym silników do pojazdów hybrydowych.

 

Wzrost eksportu akumulatorów litowo-jonowych to m.in. efekt inwestycji koreańskich firm, które zdecydowały się ulokować swoje fabryki w naszym kraju. To LG Chem, SK Hi-tech Battery Materials Poland sp. z o.o., KET, Foosung, Enchem, Nara Battery Engineering. W sumie to 7 przedsięwzięć o wartości ponad 7 mld zł. Deklarowana przez inwestorów liczba nowych miejsc pracy wynosi ponad 2,1 tys.

Widzimy wiele przestrzeni dla dalszej polsko-koreańskiej współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności, która przyniesie obustronne korzyści. Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą oraz szeregiem uczelni prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Mamy nie tylko wybitnych informatyków wygrywających międzynarodowe konkursy, ale także doświadczonych inżynierów zajmujących się m.in. mechaniką, czy pracujących w branży chemicznych magazynów energii dla środków transportu. Nasz kraj posiada też silną bazę firm zainteresowanych rozwijaniem produkcji komponentów do ogniw oraz hardware i software do integracji baterii instalowanych w pojazdach elektrycznych. Jadwiga Emilewicz

Koreańskie inwestycje w zakresie elektromobilności w Polsce

  • LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. – w Biskupicach Podgórnych powstała największa na kontynencie europejskim fabryka produkująca baterie do samochodów elektrycznych. Wartość inwestycji to 1,3 mld zł. Liczba nowych miejsc pracy – 729.
  • LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. – projekt polegający na utworzeniu nowego zakładu w Biskupicach Podgórnych, który zwiększy zdolności produkcyjne istniejącej już fabryki. Wartość inwestycji wynosi 4,4 mld zł. Liczba nowych miejsc pracy – 810.
  • SK Hi-tech Battery Materials Poland sp. z o.o – w Dąbrowie Górniczej powstanie fabryka separatorów do baterii elektrycznych. Wartość inwestycji to ponad 1 mld zł. Liczba nowych miejsc pracy to ok. 300.
  • KET Poland sp. z o.o. – projekt polegający na uruchomieniu produkcji części elektronicznych do pojazdów elektrycznych w Zabrzu. Produktami głównymi będę moduły elektryczne i elektroniczne. Wartość inwestycji to ponad 88 mln zł. Deklarowana liczba nowych miejsc pracy to 250.
  • Foosung Poland sp. z o.o. – w Kędzierzynie Koźlu powstanie zakład produkcyjno-usługowy, który będzie zajmować się produkcją, magazynowaniem, logistyką oraz usługami związanymi z wytwarzaniem materiałów do akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Wartość inwestycji to ponad 368 mln zł. Deklarowana liczba nowych miejsc pracy to ponad 130.
  • Nara Battery Engineering Poland Sp. z o.o. – projekt polegający na budowie zakładu produkcyjno-magazynowego w Biskupicach. Firma działa w branży komponentów dla e-baterii. Wartość inwestycji wynosi 22 mln zł. Deklarowana liczba nowych miejsc pracy to ponad 30.
  • Enchem Poland sp. z o.o. – projekt polegający na budowie zakładu produkcyjnego w Biskupicach Podgórnych. Firma działa w branży chemicznej i produkuje elektrolity do akumulatorów litowych i sodowych. Wartość inwestycji to 100 mln zł. Deklarowana liczba nowych miejsc pracy – 40.

 

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).