Polska Grupa Motoryzacyjna na XXIX Forum Ekonomicznym o Przemyśle 4.0. w motoryzacji | MOTOFAKTOR

Polska Grupa Motoryzacyjna na XXIX Forum Ekonomicznym o Przemyśle 4.0. w motoryzacji

person Redakcja 11/09/2019

Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, PGM wraz z Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim współorganizowała panel pt. „Przemysł 4.0 w branży motoryzacyjnej. Optymalizacja produkcji”.  

 

Przed częścią panelową odbyła się prezentacja studium przypadku jednego z członków PGM – firmy FA KROSNO S.A.

 

W panelu dyskusyjnym nt. Przemysłu 4.0. udział wzięli: Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz prezesi firm – członków PGM: Leszek Waliszewski (FA KROSNO S.A.), Marek Sanocki (SPLAST Sp. z o.o.) i Krzysztof Nowicki (LOTOS OIL Sp. z o.o.). Jednostkę naukową reprezentował prof. dr hab. inż. Mariusz Bednarek z Politechniki Warszawskiej, a moderatorem dyskusji był Tomasz Haiduk, prezes Instytutu Industry 4.0.

 

Czym jest Przemysł 4.0? „To integracja systemów i tworzenie sieci” – powiedział Tomasz Haiduk we wstępie do panelu. Po mechanizacji, elektryfikacji i cyfryzacji, obecnie mówi się już o czwartej rewolucji przemysłowej. Burzy ona dotychczasowy porządek w zarządzaniu i produkcji, co sprawia, że niemal każdy otrzymuje równe szanse, aby stać się nowym liderem rynku.

 

Podczas blisko godzinnej dyskusji paneliści omawiali praktyczne związki pomiędzy Przemysłem 4.0 a motoryzacją.

 

Leszek Waliszewski z FA KROSNO S.A. zwrócił uwagę, że Przemysł 4.0 to dla przedsiębiorstw ewolucja, a nie rewolucja. „We współczesnym świecie nie istnieją już bariery technologiczne, jedyne co nas ogranicza to kwestie psychologiczne, mentalne podejście do zagadnień problematycznych. Dlatego kluczowym czynnikiem sukcesu jest zespół. Zanim nastąpi automatyzacja procesów, należy do tego przygotować ludzi”.

 

„We wdrażanie nowych rozwiązań od początku angażujmy pracowników liniowych” – radził Marek Sanocki ze SPLAST Sp. z o.o. – „W naszych trzech zakładach, na blisko pięćdziesięciu liniach rejestrujemy 120 tysięcy rekordów na godzinę. Jeśli chcemy szybko reagować, musimy w krótkim czasie właściwie zanalizować dane ze wsparciem algorytmów śledzących. Jest to możliwe tylko w ścisłej współpracy z zespołem na linii i wymianą informacji między urządzeniami, peryferiami, a systemami nadzorującymi produkcję”.

 

Po raz pierwszy w roli członka Polskiej Grupy Motoryzacyjnej oficjalnie wystąpiła firma LOTOS OIL Sp. z o.o. Prezes Krzysztof Nowicki zaznaczył, że działania firmy są mocno skoncentrowane na modyfikacjach procesu sprzedaży i nowych sposobach wykorzystania produktów przetworzonych. Podobnie jak pozostali uczestnicy panelu zwrócił uwagę na czynnik ludzki. „Jesteśmy firmą globalną. Działamy na 80 rynkach, wobec czego wymagamy od pracowników mobilności. Jednak wciąż dostrzegam problem nadmiernego przywiązania do świadczenia pracy w jednym miejscu. To się oczywiście zmienia, jednak ta zmiana wciąż postępuje zbyt wolno”.

 

Prezes Krzysztof Nowicki wypowiedział się również na temat korzyści z przystąpienia do Polskiej Grupy Motoryzacyjnej: „Kluczowe są dla nas zdolność szybkiej wymiany informacji z innymi uczestnikami rynku motoryzacyjnego i tworzenie relacji. Dodatkowo, mam nadzieję, że uda się zbudować wspólną ofertę w ramach PGM. Natomiast szerzej to uczestnictwo jest także wypełnianiem misji grupy LOTOS jako lokomotywy polskiej gospodarki. Będąc wiodącym graczem globalnym dajemy przykład innym, że wspieramy krajowe inicjatywy”.

 

Wspólne działania Urzędu Marszałkowskiego i Polskiej Grupy Motoryzacyjnej będą miały swój ciąg dalszy. Marszałek Władysław Ortyl zaprosił Polską Grupę Motoryzacyjną do włączenia się w organizację podobnego panelu podczas Kongresu 590, który odbędzie się w podrzeszowskiej Jasionce w dn. 7–8 października 2019 r.

Źródło: PGM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).