Pirelli P Zero E z tytułem "Opony Roku"

Pirelli P Zero E z tytułem "Opony Roku"

Pirelli P Zero E, nowa opona Ultra High-Performance wyróżniona w kategoriach technologii oraz zrównoważonej produkcji, została uhonorowana nagrodą "Opona Roku" (Prix Point S).

W szóstej edycji Nagród Motoryzacyjnych w Automobile Club de France w Paryżu, wzięły udział 53 marki, w tym producenci samochodów i dostawcy branżowi. Jury Nagród Motoryzacyjnych, składające się z 20 osób – w równej liczbie mężczyzn i kobiet – postanowiło nagrodzić firmę Pirelli za osiągnięcia w dziedzinie wydajności, innowacji i zrównoważonego rozwoju.

P Zero E to nowa opona, która integruje najnowsze innowacje techniczne opracowane przez Pirelli, aby sprostać najnowszym trendom w dziedzinie elektrycznej i zrównoważonej mobilności. Jest to pierwsza opona Ultra High-Performance na rynku, stworzona w ponad 55% z materiałów bio oraz pochodzących z recyklingu, co pozwoliło na zmniejszenie ilości składników pochodzących z paliw kopalnych i minerałów (o 12 kilogramów mniej na zestaw opon). Ponadto utrata masy (wynikająca ze zużycia) jest zmniejszona o 42% w porównaniu do tradycyjnych produktów UHP Pirelli.

Na oponie P Zero E zadebiutował specjalny symbol identyfikujący wszystkie opony Pirelli zawierające co najmniej 50% materiałów pochodzących ze zrównoważonej produkcji. Jest to również pierwsza opona UHP, która uzyskała wartość A dla każdego parametru na europejskiej etykiecie opon, oferując jednolitą wydajność zarówno dla nowych, jak i używanych opon. Opona ta została specjalnie opracowana dla pojazdów elektrycznych, o czym świadczy oznaczenie „Elect” na każdym produkcie w ofercie, informujące o cechach takich jak niski opór toczenia i redukcja hałasu. W tej oponie zadebiutowała także technologia RunForward, umożliwiająca kontynuowanie podróży w przypadku przebicia (do 40 km przy 80 km/h), w celu dotarcia do najbliższego punktu naprawy.

Nowością jest także technologia zaawansowanej wirtualizacji stosowana podczas projektowania tej opony, oparta na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i symulatorach jazdy. Dział badawczo-rozwojowy Pirelli coraz bardziej polega na uczeniu maszynowym w kwestii przewidywania zachowania każdej opony w różnych warunkach jazdy, nawet jeszcze przed fizycznym wytworzeniem prototypu. Te systemy symulacyjne są w stanie przewidzieć zachowanie opony na podstawie wcześniejszych opracowań, co pozwala na zaproponowanie skutecznych rozwiązań.

Jesteśmy niezmiernie dumni ze zdobycia nagrody "Opona Roku". P ZERO E, symbolizujące nową generację opon Pirelli, stanowi bardzo ważny kamień milowy naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój. Nasze ambicje i inwestycje w tej dziedzinie są duże: dążymy do osiągnięcia neutralności węglowej w naszym procesie produkcyjnym do 2030 roku i mamy ustalone cele oparte na nauce w zakresie dekarbonizacji naszego łańcucha dostaw.

Alejandro Recasens - Dyrektor Zarządzający Pirelli w Europie Zachodniej

Nowa opona Pirelli P Zero E będzie początkowo dostępna w 17 rozmiarach na rynku wtórnym od stycznia 2024 roku.

Źródło: Pirelii

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).