Pierwsze w Polsce osiedle z własnym punktem mobilnym Echo Share | MOTOFAKTOR

Pierwsze w Polsce osiedle z własnym punktem mobilnym Echo Share

Mieszkańcy osiedla Zenit w Łodzi, które zostanie oddane do użytku pod koniec tego roku, będą mieli do dyspozycji własną flotę elektrycznych rowerów, hulajnóg i aut w mobilnym punkcie Echo Share.

 

Osiedlowy punkt mobilności Echo Share to wydzielona przestrzeń, z której ekopojazdy będą mogli wynająć tylko mieszkańcy Zenitu. Na początku we flocie znajdą się elektryczne hulajnogi, elektryczne rowery, w tym rower cargo, oraz samochód osobowy. W planach jest także samochód dostawczy, który pomoże urządzającym się mieszkańcom w przewożeniu mebli oraz większych elementów wyposażenia.

Zenit jest pierwszym osiedlem zaprojektowanym zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Dzięki swoim zaawansowanym i ekologicznym rozwiązaniom będzie wyróżniać się także w skali całego kraju. To właśnie tu powstanie pierwszy osiedlowy punkt mobilności. Mieszkańcy inwestycji położonej we wschodniej części Łodzi otrzymają do dyspozycji własną wypożyczalnię pojazdów zasilanych energią elektryczną. To doskonała, ekologiczna alternatywa dla posiadania własnego środka transportu. Na terenie osiedla Zenit zarówno jednoślady, jak i auta napędzane elektrycznie, będą dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Takie mobilne huby działają już z powodzeniem w kompleksach biurowych czy przestrzeni miejskiej, ale do tej pory żadne osiedle w Polsce nie miało podobnego punktu na własny użytek. Łódź będzie więc tu pionierem.

dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment - Dawid Wrona

Echo Share z pełną infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych

Echo Share będzie wyposażony w pełną infrastrukturę służącą do ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowarki będą zasilane energią pozyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na osiedlu. Pierwsze pojazdy mieszkańcy osiedla Zenit wypożyczą wiosną 2023 roku.

Osiedlowy punkt mobilności, budowany w partnerstwie z Echo Investment i Keratronik, to kolejny przykład na to, że korzystanie z zielonej energii jest nie tylko wyrazem dbania o środowisko i sposobem na oszczędności. Ekorozwiązania mogą jednocześnie być po prostu wygodne i pomagać w codziennym życiu. W ramach naszej współpracy z Echo Investment przedstawiliśmy również koncepcję zabudowania dachów instalacjami fotowoltaicznymi oraz budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. W przyszłości wytworzona energia mogłaby być wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków np. wind, urządzeń wentylacji i klimatyzacji czy stacji ładowania samochodów elektrycznych.

prezes zarządu Veolia Energia Łódź - Anna Kędziora-Szwagrzak

Dostęp do usług Echo Share przez aplikację

Mieszkańcy osiedla będą mieć dostęp do usług Echo Share za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji. Dzięki niej sprawdzą dostępność pojazdów, zarezerwują wybrany model i dokonają płatności. W aplikacji można też sprawdzić zasięg pojazdów i poziom ich naładowania. Choć nie będzie ograniczenia terytorialnego, to rozpoczęcie podróży i jej zakończenie wypożyczonym środkiem transportu zawsze musi mieć miejsce w osiedlowym punkcie mobilności. Dla mieszkańców osiedla Zenit ważny jest także koszt wypożyczenia pojazdu z c. Będzie on średnio nawet dwa razy mniejszy niż cena wynajmu rynkowego odpowiednika.

Ideą, jaka przyświeca współdzieleniu pojazdów, jest dostarczanie lokalnej społeczności realnej alternatywy dla podróży prywatnymi autami, które są najmniej efektywną formą przemieszczania się po miastach. Samochód, z którego korzystamy w celach indywidualnych, najczęściej spędza ponad 90% czasu w garażu lub na parkingu, a średnio używamy go jedną godzinę dziennie. W przypadku współdzielenia, taki pojazd zwiększa swoją efektywność kilkukrotnie. Z uwagi na wysokie koszty utrzymania i parkowania, coraz więcej mieszkańców miast jest gotowa zrezygnować z własnego pojazdu, a zwłaszcza, z powszechnego dziś drugiego auta w rodzinie. Warunkiem jest jednak bezpieczna, komfortowa i niedroga alternatywa. Mając taki środek transportu na parkingu osiedlowym zawsze „pod ręką”, możemy go z wyprzedzeniem zarezerwować i korzystać systematycznie, np. podwożąc dziecko do szkoły lub jadąc ad hoc, na zakupy, czy decydując się na wypad poza miasto. Unikalność projektu Echo Share dla mieszkańców osiedla polega nie tylko na ich wyłącznym dostępie do samochodu elektrycznego, hulajnogi, roweru, a nawet auta dostawczego. To również pionierskie połączenie kilku różnych form mobilności wraz z obsługą ładowania, w jednej, intuicyjnej aplikacji. Kilkoma ruchami palcem możemy zarezerwować i uruchomić pojazd, a także dokonać płatności oraz pobrać fakturę. Taka forma poruszania się po mieście, jest nie tylko wygodna, ale też tańsza od posiadania własnego samochodu, a w dodatku bardzo ekologiczna.

Dyrektor ds. kluczowych projektów w Keratronik - Aneta Ogrodniczek

 

Źródło: Echo Investment

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).