Już co czwarty kierowca rozważałby zakup auta elektrycznego | MOTOFAKTOR

Już co czwarty kierowca rozważałby zakup auta elektrycznego

Według raportu Santander Consumer Multirent już co czwarty polski kierowca deklaruje, że prawdopodobnie zdecydowałby się lub rozważałby obecnie zakup EV.

 

 

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Santander Consumer Multirent poproszono kierowców by przy wykorzystaniu skali od 1 do 5 odpowiedzieli, jak poważnie zastanawialiby się nad kupnem elektryka, gdyby chcieli teraz wymienić samochód. Aż 16% ankietowanych wskazało numer 5, co oznacza, że zdecydowanie braliby taki zakup pod uwagę. Poważnie myślałoby nad tym też 8% respondentów, którzy ocenili swoją skłonność do takiego wyboru na 4. Razem daje nam to 24% zmotoryzowanych Polaków, którzy rozważaliby nabycie elektryka.

 

Wśród nich znajduje się więcej mężczyzn niż kobiet (28% wskazań z grupy panów w porównaniu do 19% odpowiedzi pań). Najczęściej przychylni autom elektrycznym byli też 30-39 -atkowie (30%) i 50-59-latkowie (35%). Co ciekawe, takim zakupem byliby zainteresowani również seniorzy powyżej 70 roku życia (21%). Pomysł kupna elektryka bardziej podoba się też osobom pochodzącym ze średnich miast od 50 do 250 tys. mieszkańców jak Kielce, Toruń czy Bielsko-Biała (37% w porównaniu do 25% ankietowanych z metropolii i 20% ze wsi).

 

Patrząc pod kątem zarobków duże zainteresowanie tego typu autami wykazują najbogatsi z dochodem od 7 000 zł netto w górę (30% wskazań) – komentuje Marek Lewandowski, Menadżer ds. Produktu z Santander Consumer Multirent – Jednak entuzjazm w stosunku do takiego zakupu wykazują również osoby z zarobkami od 3 000 do 3 999 zł oraz od 4 000 do 4 999 zł na rękę (kolejno 30% i 33%).

 

Wymiany swojego dotychczasowego pojazdu na taki z elektrycznym napędem w ogóle nie brałoby pod uwagę 39% badanych. W tej grupie znalazło się najwięcej 40-49 latków (56%) i respondentów mieszkających w metropoliach jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk (59%). Nie zaobserwowano korelacji ze względu na stan dochodów, chociaż w grupie niechętnych elektrykom znalazło się najmniej ankietowanych z największymi zarobkami powyżej 7 000 zł netto w górę.

Niemal połowa zmotoryzowanych Polaków sięgnęłaby po finansowanie zewnętrzne przy zakupie elektryka

W badaniu zapytano ankietowanych również o to w jaki sposób pokryliby zakup elektryka, gdyby go planowali. Jak się okazuje aż 48% Polaków sięgnęłoby wtedy po finansowanie zewnętrzne, z czego 15% osób po leasing. Poza tym respondenci chętnie skorzystaliby z kredytu samochodowego lub gotówkowego (kolejno 17% i 16%). Natomiast 23% ankietowanych kupiłoby auto za gotówkę.

 

Z naszego badania wynika, że już co siódmy kierowca byłby zainteresowany leasingiem w celu sfinansowania swojego elektryka – dodaje Marek Lewandowski z Santander Consumer Multirent – Jest to bardzo atrakcyjny sposób na pozyskanie auta, zwłaszcza biorąc pod uwagę uczestnictwo w programie „Mój elektryk”, dzięki czemu leasingobiorcy mogą skorzystać z dotacji na jego zakup. Jedyne co musi zrobić klient to złożyć wniosek o dofinansowanie w salonie dealerskim współpracującym z leasingodawcą, a następnie czekać na jej pozytywne rozpatrzenie.

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) 26 – 27 sierpnia 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa aktywnych kierowców. Próba n = 645.

 

Źródło: Santander Consumer Multirent

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).