Pandemia wpłynęła na preferencje zakupowe kierowców | MOTOFAKTOR

Pandemia wpłynęła na preferencje zakupowe kierowców

person Adrian Januszkiewicz 10/03/2021

Z danych AAA Auto wynika, że udział silników benzynowych stale rośnie, podobnie sprzedaż aut hybrydowych lub w pełni elektrycznych.

Pandemia odcisnęła piętno na wszystkich wydarzeniach w minionym roku. Pozbawiła możliwości rozwoju rynków motoryzacyjnych, ale także wpłynęła na zachowania klientów. Konsumenci zaczęli bardziej zastanawiać się, jaki typ samochodu, a zwłaszcza jego jednostka napędowa, jest dla nich idealna i do czego służy.

Od prawie roku działamy w systemie pełnym zakazów i przepisów, które znacząco wpływają na życie całego społeczeństwa. Na przykład ludzie mają ograniczone możliwości podróżowania i to wpływa na wybór kupowanego samochodu. Nie tak dawno kraje Europy Środkowej były regionem "dieslowskim". W ostatnich latach trend się odwraca i obecnie silniki benzynowe zajmują czołowe miejsca w statystykach sprzedaży z udziałem 49,4%. Silniki typu diesel stanowią 48,2%, reszta to silniki wykorzystujące paliwa alternatywne. W Polsce ten wskaźnik jeszcze bardziej przemawia na korzyść benzyny, gdzie udział ten wynosi już nieco ponad 60%. Petr Vaněček dyrektor operacyjny grupy AURES Holdings, operatora sieci centrów samochodowych AAA Auto

 

Są kategorie samochodów, w których trendy nie zmieniły się znacząco od 2019 roku. Na przykład hatchback lub kombi, w których udział silników benzynowych wynosi odpowiednio około 77% i 33% w przypadku samochodów kombi. Wręcz przeciwnie, zauważalny jest wzrost popularności coraz kategorii SUV-ów i crossoverów. W porównaniu z rokiem 2019 udział silników benzynowych wzrósł o 7,7 punktu procentowego do obecnych 49,9%.

Wynika to z faktu, że producenci samochodów produkują dziś znacznie więcej modeli w tej kategorii, a jednocześnie duża liczba klientów zmniejszyła odległości i częstotliwość podróży, w których korzystają z samochodu, więc bardziej ekonomiczny silnik wysokoprężny nie opłaca się. Petr Vaněček

 

Odwrotny trend, czyli skłonność do diesla, widać w sedanach, czyli bardziej luksusowych limuzynach używanych głównie przez kierownictwo średniego i wyższego szczebla w firmach. Tutaj udział silników benzynowych spadł z 44% od 2019 roku do obecnych 36,8%.

Tutaj wyjaśniamy redukcją rozmiarów, kiedy producenci samochodów stopniowo wycofują wielocylindrowe silniki benzynowe, które zastępują silniki wysokoprężne lub silniki hybrydowe. W końcu rośnie liczba dużych sedanów z systemem hybrydowym, a wraz z nimi ich sprzedaż na rynku używanym, gdzie wynosi obecnie prawie jeden procent. Petr Vaněček

 

Inną ciekawą cechą jest skok od 0 do 2,7% dla silników benzynowych w samochodach dostawczych, gdzie zawsze był diesel. Wzrost spowodowany jest włączeniem do pick-upów silników benzynowych, które korzystają głównie z ciągle rozwijających się usług dystrybucji w miastach.

 

Źródło: AAA Auto

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).