Oszukali tachograf przez przerobione impulsatory | MOTOFAKTOR

Oszukali tachograf przez przerobione impulsatory

person Adrian Januszkiewicz 4/11/2021

Inspektorzy ITD przyłapali dwóch kierowców ciężarówek na oszukiwaniu tachografów przez modyfikacje przy impulsatorach.

W ciężarówce skontrolowanej w czwartek (28 października) przez inspektorów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego, tak zmodyfikowano odporny na działanie pola magnetycznego nadajnik impulsów, aby móc zablokować magnesem nadawany przez niego sygnał. W ten sposób mimo prowadzenia pojazdu, kierowca rejestrował na karcie odpoczynek. W tachografie wyłączono też drugi sygnał prędkości pojazdu. Kontrola przeprowadzona na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego, zakończyła się dla kierowcy zatrzymaniem przez Policję. Użycie magnesu spowodowało również nienaliczanie przez drogomierz przejechanych kilometrów. Wobec przewoźnika drogowego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Manipulację w układzie tachografu ujawnili w ciężarówce tureckiego przewoźnika świętokrzyscy funkcjonariusze ITD. W skontrolowanym na DK7 w Szewcach ciągniku siodłowym także zmodyfikowano impulsator. W tym przypadku usunięto jeden z mikro-chipów i dodano dodatkowy układ, co umożliwiło zdalne wyłączanie impulsatora. Przerobiony nadajnik został zabezpieczony jako dowód w postępowaniu administracyjnym prowadzonym wobec przewoźnika.

Źródło: GITD

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).