Osłony febi dla tarcz hamulcowych | MOTOFAKTOR

febi bilstein tłumaczy jakie funkcje w tarczowym układzie hamulcowym pełnią osłony tarcz.

Mechanizmy hamujące należą do ostatniej grupy elementów składowych hydraulicznych układów hamulcowych. Zadaniem tych mechanizmów jest wytworzenie siły hamującej koniecznej do ograniczenia prędkości pojazdu oraz jego zatrzymania. Realizacja tego zadania polega na współpracy par ciernych. Do podstawowych mechanizmów hamulcowych należą obecnie hamulce tarczowe. Cechą wyróżniającą ten rodzaj hamulców jest znacznie większa, w porównaniu z hamulcami bębnowymi, odporność na obciążenia cieplne oraz zdolność do rozpraszania ciepła.

 

Bezpośredni kontakt pary ciernej z powietrzem powoduje utrzymanie przez dłuższy okres czasu dużych wartości momentu hamującego. Powoduje to, że nie ulegają one podczas eksploatacji odkształceniom mechanicznym na skutek temperatury w takim stopniu jak hamulce bębnowe. Dodatkowo, szybkim odkształceniom przeciwdziała równomierny rozkład nacisków okładzin ciernych wkładek na powierzchnię czynną tarczy.

 

Zagrożeniem są natomiast gwałtowne zmiany temperatury, które mogą prowadzić do pęknięć tarcz, np.: w sytuacjach gwałtownego hamowania i natychmiastowego schłodzenia. Istotnym i częstym czynnikiem pojawiąjącym się w takich sytuacjach, a w efekcie obniżającym skuteczność działania hamulców tarczowych jest osiowe także odkształcenie tarczy hamulcowej.

 

Dlatego w obrębie tych mechanizmów montowane są osłony, rys. 1.

Rys. 1. Osłona febi, nr ref. 171535, dla tarczy hamulcowej samochodu VW Golf VI 1.4 TSI 16V, 2007 do 2016 z zastrzeżeniem montażowym: dla numeru PR: 1KE/1KF oraz dla średnicy tarczy hamulcowej 256 mm

Zadaniem osłon jest ograniczenie działania wody i kurzu na tarcze i zaciski hamulcowe. Elementy te podlegają ocenie organoleptycznej podczas każdorazowych obsług układu hamulcowego. Pojawiające się z czasem eksploatacji ogniska korozji na osłonach są przyczyną:

 

  • generowania dodatkowych zanieczyszczeń, a tym samym przedwczesnego zużywania tarcz hamulcowych,
  • możliwości nadmiernego kontaktu czynników zewnętrznych w postaci wody i kurzu z tarczami hamulcowymi poprzez ubytki materiału, spowodowane korozją,
  • uszkodzeń połączeń śrubowych w miejscu ich mocowania do wahaczy, zwrotnic lub wsporników kół,
  • hałasów na skutek deformacji.

 

Sprawne osłony powinny zapobiegać powyższym sytuacjom. Tym bardziej, że w hamulcach tarczowych nie występuje efekt samowzmocnienia siły hamującej, konieczne jest więc uzyskiwanie większych wartości nacisków powierzchniowych przy jednocześnie mniejszej, w porównaniu z hamulcami bębnowymi, średnicy pracy i mniejszej powierzchni czynnej współpracujących elementów ciernych.

 

Jeżeli naciski powierzchniowe są większe, to większe są także wartości temperatury współpracującej pary ciernej. Rola osłon tarcz hamulcowych jest bardzo istotna, po pierwsze z powodu wydłużenia zdatności eksploatacyjnej mechanizmów hamujących, po drugie ze względów bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników w ruchu drogowym.

 

Asortyment febi w zakresie osłon tarcz hamulcowych obejmuje 38 referencji dla najbardziej popularnych modeli samochodów i stale się powiększa.

 

Źródło: febi bilstein

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).