Obsługa flot w warsztacie samochodowym | MOTOFAKTOR

Obsługa flot w warsztacie samochodowym

person Redakcja 9/03/2018

Polska jest bardzo ważnym rynkiem dla branży transportowej i logistycznej. Szacuje się, że prawie 84 proc. ładunków jest transportowanych tutaj tylko drogą lądową.

To szansa na rozwój dla ok. 120 tys. flot transportowych, które działają na polskim rynku. By odnieść sukces potrzebują nowoczesnych rozwiązań, które będą wspierały ich efektywną działalność, generując wartość dodaną. Kluczowym aspektem jest też profesjonalna obsługa serwisowa, która pomoże zminimalizować ryzyko awarii i zachować mobilność istotną dla konkurencyjności floty.

 

Optymalizacja kosztów działalności flot, rozwój biznesu i pozyskiwanie nowych klientów, to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się operatorzy flot. Sen z powiek spędzają im również nieplanowane postoje, będące następstwem awarii taboru lub ogumienia. By ograniczyć to ryzyko przedsiębiorstwa powinny korzystać z usług profesjonalnych i wyspecjalizowanych w obsłudze pojazdów użytkowych serwisów, takich jak Premio TruckForce.

W przypadku awarii kierowcy ciężarówek mogą liczyć na pomoc fachowców Premio na terenie całej Polski, gdyż wyspecjalizowane do tego serwisy sieci zlokalizowane są w większości województw, ale zasięg działania sieci jest jeszcze szerszy. Poza 45 warsztatami zrzeszonymi pod szyldem Premio TruckForce sieć posiada w Polsce również kilkanaście dodatkowych serwisów, które na mniejszą skalę są w stanie świadczyć usługi z zakresu naprawy i konserwacji ogumienia pojazdów użytkowych. Ponadto, klienci do dyspozycji mają ponad 50 serwisów mobilnych, które w razie potrzeby niosą pomoc w terenie, ale też odwiedzają floty, aby na miejscu zadbać o stan ogumienia pojazdów. Tomasz Drzewiecki dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę

 

Zakres usług serwisowych dla flot powinien obejmować nie tylko doraźną pomoc w razie awarii, ale także profilaktyczne przeglądy i doradztwo w kwestii doboru opon. Operatorzy flot powinni pamiętać, że prawidłowo dobrane ogumienie wysokiej jakości może pomóc w obniżeniu kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa i zmniejszeniu zużycia paliwa. Serwisanci Premio TruckForce radzą, by decyzja zakupu ogumienia była poprzedzona analizą kilku istotnych właściwości produktów jak: opory toczenia, przebieg, przyczepność na mokrej nawierzchni, pojedynczy koszt przejechanego kilometra oraz trakcja zimowa. Użytkownicy mają do wyboru m.in. opony dedykowane do transportu dalekobieżnego, charakteryzujące się niskimi oporami toczenia i mniejszym zużyciem paliwa oraz produkty przeznaczone do transportu regionalnego, których istotnymi zaletami są wyższe przebiegi, lepsze właściwości podczas częstego hamowania, ruszania i pokonywania zakrętów.

Profilaktyka = oszczędność

Podstawową kwestią, o której powinni pamiętać wszyscy użytkownicy pojazdów, jest prawidłowa eksploatacja ogumienia, która ma istotny wpływ na ich zużycie oraz efektywność paliwową. Przestrzeganie zalecanego ciśnienia, monitorowanie stanu ogumienia oraz bieżnikowanie wydłuża cały proces życia opon oraz przekłada się na całościowe, niższe koszty ich użytkowania. Wskazanym rozwiązaniem jest również rotacja opon na poszczególnych osiach.

 

Bardzo ważny jest również stan pojazdu.

Zbieżność osi, geometria kół, stan hamulców i amortyzatorów wpływają na żywotność ogumienia, dlatego też należy je regularnie kontrolować oraz serwisować. Osie muszą mieć prawidłową zbieżność, gdyż jej brak prowadzi do szybszego zużycia opon i powoduje marnotrawstwo paliwa. Równie negatywnie na stan ogumienia oddziałują wyeksploatowane elementy podwozia i nieprawidłowa geometria kół. Ponadto wycieki oleju i paliwa na opony mogą spowodować ich uszkodzenie. Ryszard Kozłowski serwis Premio TruckForce Autocentrum Jacex w Kołobrzegu

 

Kolejnym etapem istotnym dla wyeliminowania niespodziewanych przestojów pojazdów floty jest profesjonalna i bezpieczna obsługa techniczna. Ekspert Premio TruckForce zwraca uwagę, że powinno się na to składać kilka kroków, których nie wolno pomijać:

  • unieruchomiony pojazd powinien być zabezpieczony klinami
  • pojazd powinien być podnoszony w przeznaczonych do tego punktach
  • po podniesieniu należy podstawić tzw. “kobyłki”
  • opony należy zawsze pompować w klatce bezpieczeństwa
  • po odkręceniu nakrętek należy ułożyć je we właściwej kolejności w pojemniku (podczas przykręcania powinny  wrócić na swoje miejsce)
  • po zdemontowaniu koła z pojazdu szpilki, piasta i felga powinny zostać oczyszczone
  • przed montażem opony, miejsce osadzenia stopek opony na feldze również powinno zostać oczyszczone

 

Ponadto Ryszard Kozłowski z serwisu Premio TruckForce Jacex zwraca uwagę, że do montażu opon należy używać odpowiedniej pasty, a ogumienie powinno być pompowane osuszonym powietrzem lub azotem. W trakcie usługi serwisowej należy też pamiętać o sprawdzeniu szczelności zaworów.

Zawsze wymieniamy wkładkę zaworu na nową, nakręcamy kapturek, a w przypadku kół bliźniaczych montujemy przedłużki. Jej brak może uniemożliwić kontrolę ciśnienia kół wewnętrznych w późniejszej eksploatacji. W trakcie prac serwisowych należy też zwrócić uwagę na coraz częściej stosowane w pojazdach ciężarowych czujniki ciśnienia, które podczas niepoprawnego montażu mogą ulec uszkodzeniu. Ryszard Kozłowski

 

Po zamontowaniu opony, koła należy wyważyć – ta czynność powinna być powtarzana co 40 tys. km. Następnie powinny być one wycentrowane na piaście pojazdu za pomocą centrowników lub przeznaczonych do tego celu tulejek centrujących, a nakrętki dokręcone w odpowiedniej kolejności (na krzyż). Na zakończenie zaleca się dokręcenie kół kluczem dynamometrycznym z siłą odpowiednią dla danego pojazdu. Po zakończonej pracy montażowej serwisant powinien skalibrować system TPMS, jeśli jest w pojeździe. Ekspert Premio TruckForce podkreśla, że zawsze należy sprawdzić stan techniczny i ciśnienie we wszystkich kołach, łącznie z zapasowym. Dodatkowo kierowca powinien dostać zalecenie kontroli poprawności dokręcenia kół po przejechaniu ok. 50 km.

E-TRACK

Systematyczne wykonywanie przeglądów serwisowych, m.in. ogumienia pozwala na wykrycie nieprawidłowości i zmniejszenie ryzyka dodatkowych kosztów i przestojów. Jest to szczególnie istotne w przypadku flot, dlatego serwisanci Premio TruckForce na bieżąco informują klientów o stanie ogumienia, przesyłając raporty z inspekcji w formie elektronicznej. Co więcej, dzięki specjalnie opracowanemu narzędziu E-Track serwisanci, jak i operatorzy flot mają dostęp do pełnej historii obsługi i informacji o stanie ogumienia pojazdów, co pomaga uniknąć potencjalnych kosztów awarii, wpływając tym samym na ogólną efektywność kosztową świadczonych przez dane przedsiębiorstwo usług transportowych. Co ciekawe, do obsługi systemu potrzebny jest tylko telefon komórkowy lub tablet z zainstalowaną aplikacją, a jego działanie jest niezwykle intuicyjne. Podczas przeglądu serwisant zaznacza w aplikacji proponowane do przeprowadzenia naprawy lub, jeśli jest to już konieczne, sygnalizuje potrzebę wymiany opon. Wszystkie wprowadzone informacje zapisują się na koncie serwisu, na dedykowanej witrynie internetowej. Raport z inspekcji trafia od razu bezpośrednio do zarządzającego flotą, co ułatwia podjęcie właściwych działań.

Współpraca z dobrym serwisem, wyposażonym w odpowiednie narzędzia i przeszkolony personel może być dla flot jednym z ważniejszych elementów na drodze do budowania przewagi konkurencyjnej i sukcesu firmy. Dlatego w tym aspekcie lepiej nie szukać pozornych oszczędności w doraźnej kooperacji z przypadkowymi warsztatami. Tomasz Drzewiecki

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).