Nokian Tyres w projekcie Polestar 0 | MOTOFAKTOR

Nokian Tyres w projekcie Polestar 0

person Redakcja 17/11/2023

Nokian Tyres dołącza do projektu Polestar 0, którego celem jest stworzenie klimatycznie neutralnego samochodu do 2030 r.

 

Celem projektu Polestar 0 jest wyeliminowanie wszelkich źródeł emisji CO2 bez niekorzystnych następstw w ramach łańcucha dostaw samochodu, procesu produkcji oraz końca żywotności. Podejście to zakłada współpracę w ramach całego procesu rozwoju produktu oraz łańcucha wartości – od dostawców po sprzedawców detalicznych. Wszystkie jego komponenty muszą być neutralne klimatycznie, podobnie jak ich łańcuchy wartości.

 

Aby osiągnąć przełom, potrzeba współpracy i wysiłku różnych zaangażowanych stron.

 

Takie partnerstwo doskonale wpisuje się w wartości Nokian Tyres, działalność firmy oraz nasze ambitne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – mówi Teemu Soini, dyrektor innowacji i rozwoju Nokian Tyres.

 

Współpraca, badania oraz osiągnięte wyniki przyniosą szersze korzyści także poza projektem, ponieważ powstaną nowe sposoby zmniejszania śladu węglowego pozostawianego przez różnego typu działalność biznesową. Część z nich może być dostępna jeszcze przed rokiem 2030, kiedy to cel projektu ma zostać osiągnięty. Dla przykładu: innowacje w zakresie produkcji opon stworzone w trakcie projektu Polestar 0 zostaną wykorzystane w produktach Nokian Tyres najszybciej, jak to możliwe – kontynuuje.

Nokian Tyres stawia mocno na zrównoważony rozwój w branży oponiarskiej

Firma Nokian Tyres opracowała pierwszą na świecie oponę zimową w roku 1934 i od tamtej pory nieprzerwanie opracowuje innowacje na rzecz bezpiecznej i zrównoważonej jazdy. W zeszłym roku firma przedstawiła koncepcyjną oponę Nokian Tyres Green Step, której ambitny projekt zakłada wykorzystanie w 93% materiałów odnawialnych lub z recyklingu. Będąc pionierem w branży oponiarskiej, swoją działalność B+R firma Nokian Tyres skupia od niemal dekady na elektrycznych samochodach, a cały przekrój jej opon premium jest kompatybilny z EV.

 

Firma Nokian Tyres już wcześniej pokazała, że jest liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju branży oponiarskiej i jesteśmy zdeterminowani, aby znów to zrobić – tym razem poprzez opracowanie neutralnych klimatycznie opon. Potrzeba innowacji, kreatywności oraz współpracy międzybranżowej, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, a także dołączenie do tak przełomowego projektu jakim jest Polestar 0 idealnie wpisuje się wyzwania, których chcemy się podejmować – mówi Soini.

 

Firma Nokian Tyres podjęła szeroko zakrojone działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz stworzenia wydajnych energetycznie, zrównoważonych opon. Jej udokumentowane dokonania, doświadczenie oraz wiedza będą dla nas niezwykle cenne przy realizacji projektu Polestar 0, gdy wspólnie będziemy prowadzić badania nad wyeliminowaniem emisji gazów cieplarnianych. Z niecierpliwością wyczekuję współpracy z Nokian Tyres przy opracowywaniu samochodu przyszłości – mówi Hans Pehrson, kierownik projektu Polestar 0.

Nokian Tyres zamierza otworzyć pierwszą na świecie fabrykę opon o zerowej emisji CO2 w 2024 r.

W tym roku Nokian Tyres świętowała rozpoczęcie budowy swojej nowej fabryki w rumuńskiej Oradei. Fabryka ta ma zapisać się na kartach historii jako pierwsza na świecie fabryka opon o zerowej emisji CO2. Ma ona wyznaczać standardy w branży holistycznym podejściem do zrównoważonego rozwoju, w tym wykorzystaniem wyłącznie zielonych źródeł energii oraz wydajnych energetycznie i wysoce zautomatyzowanych procesów. Dodatkowo celem fabryki jest osiągnięcie tego samego standardu zerowej ilości odpadów poprodukcyjnych na składowisku, jaki osiągnęły inne fabryki firmy w Finlandii oraz w USA. Produkcja pierwszych opon w Rumunii zaplanowana jest na rok 2024, natomiast oczekiwany start produkcji komercyjnej przewidywany jest na rok 2025.

 

Źródło: Nokian Tyres

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).