Nokian Tyres rozpoczął budowę fabryki w Rumunii | MOTOFAKTOR

Nokian Tyres rozpoczął budowę fabryki w Rumunii

person Redakcja 12/05/2023

Nokian Tyres rozpoczął prace nad nowym zakładem produkującym opony do aut osobowych w rumuńskiej miejscowości Oradea. Ma on być bezemisyjny.

 

W ceremonii rozpoczęcia prac związanych z budową pierwszego w branży oponiarskiej zakładu produkcyjnego o zerowej emisji CO2 wzięli udział wysocy urzędnicy rumuńscy. Rozpoczęcie produkcji opon do pojazdów użytkowych przede wszystkim na potrzeby klientów z Europy Środkowej w zakładzie planuje się na rok 2025.

 

Jukka Moisio, prezes i dyrektor naczelny firmy Nokian Tyres
Jukka Moisio, prezes i dyrektor naczelny firmy Nokian Tyres, Fot. Nokian Tyres

Ta inwestycja stanowi ważny pod względem strategicznym krok, umożliwiający nam przyszły wzrost i rozwój. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie jest kluczowym krokiem do zapewnienia większych zdolności i utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w postaci budowy nowego zakładu Nokian Tyres – mówi Jukka Moisio, prezes i dyrektor naczelny firmy Nokian Tyres.

 

Z dumą informujemy o budowie pierwszego zakładu o zerowej emisji CO2 w branży oponiarskiej. Oznacza to na przykład, że wykorzystywana w nim energia pochodzi z odnawialnych źródeł, zaś parę niezbędną w procesie produkcji opon wytwarza się bez użycia paliw kopalnych. Lokalizacja zakładu w Rumunii wspiera realizację tego celu ze względu na możliwość wykorzystania ekologicznej energii wytwarzanej w jego pobliżu. Pragniemy zbudować zrównoważony, konkurencyjny zakład produkcji opon – dodaje.

6 milionów opon rocznie

Budowana od podstaw fabryka powstaje w północno-zachodniej części Rumunii, w miejscowości Oradea, ważnym w skali regionu i całego kontynentu węźle wielu szlaków transportowych.

 

Całkowitą wielkość inwestycji szacuje się na około 650 milionów EUR, co zapewnia jej poczesne miejsce wśród inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Rumunii. Firma Nokian Tyres oczekuje na ostateczną decyzję UE w sprawie złożonego wniosku o środki z funduszy unijnych na kwotę około 100 milionów EUR, zatwierdzonego przez rumuński rząd na początku bieżącego roku.

Wizualizacja fabryki Nokian Tyres w rumuńskiej miejscowości Oradea, Źródło: Nokian Tyres

Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynosić mają 6 milionów opon, a w przyszłości ten potencjał może się zwiększyć. Zakład skupić ma się na produkcji opon do samochodów osobowych i SUV-ów o większych felgach, przeznaczonych przede wszystkim na rynek środkowoeuropejski. M posiadać także punkt dystrybucyjny zajmujący się składowaniem i dystrybucją opon. Łączna powierzchnia zabudowy ma wynieść około 100 000 m2.

 

Pierwsze opony mają zostać wyprodukowane w drugiej połowie roku 2024. Rozpoczęcie produkcji opon do pojazdów użytkowych przewiduje się na początek roku 2025.

 

Adrian Kaczmarczyk, Starszy wiceprezes działu zaopatrzenia Nokian Tyres
Adrian Kaczmarczyk, Starszy wiceprezes działu zaopatrzenia Nokian Tyres, Fot. Nokian Tyres

Europa Środkowa jest dla nas ważnym rynkiem, a inwestycja dowodzi naszego oddania wobec niego. Nowy zakład znajdzie się w strategicznej, niewielkiej odległości od naszych klientów. Po dokładnej ocenie ponad 40 lokalizacji i szeregu czynników, jak dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, korzyści logistyczne i stabilne środowisko biznesowe, okazało się, że najlepszym miejscem dla naszej nowej fabryki będzie Oradea – mówi Adrian Kaczmarczyk, Starszy wiceprezes działu zaopatrzenia Nokian Tyres.

Rekrutacja 500 wykwalifikowanych pracowników

Planowana liczba pracowników zakładu w Rumunii to około 500 osób. Firma Nokian Tyres zamierza zatrudnić pracowników na stanowiska produkcyjne oraz kierownicze. Proces rekrutacji ma nabrać tempa w roku 2024 i potrwać do chwili zatrudnienia całej planowanej kadry zakładu i rozpoczęcia jego działania.

 

Podejmiemy współpracę ze szkołami w Oradei, by mogły zapewnić naszym przyszłym pracownikom odpowiednie przeszkolenie. Na początek wykorzystamy posiadaną wiedzę zdobytą przy budowie zakładu w USA i do Oradei sprowadzimy około 20–25 pracowników z Finlandii, którzy pomogą w jego konfiguracji – mówi Adrian Kaczmarczyk.

Oprócz budowy nowej fabryki opon do samochodów osobowych w Oradei firma Nokian Tyres nieustannie zwiększa zdolności produkcyjne w działających zakładach w Finlandii oraz USA, a także rozwija produkcję kontraktową. Do roku 2027 zamierza na całym świecie uzyskać zdolności produkcyjne 15 milionów opon rocznie.

 

Źródło: Nokian Tyres

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).