Nokian Tyres stworzył ekologiczną oponę | MOTOFAKTOR

Nokian Tyres stworzył ekologiczną oponę

person Adrian Januszkiewicz 3/02/2022

Nokian Tyres przedstawił koncepcyjną oponę Green Step, która składa się w 93% z materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu.

Opona koncepcyjna Nokian Tyres Green Step to kolejny krok, który podejmuje Nokian Tyres, aby uczynić jazdę samochodem bardziej zrównoważoną.

 

Kierowcy są coraz bardziej zainteresowani wpływem na środowisko, jakie mają opony, które wybierają. To stwarza zapotrzebowanie na tworzenie przez nas opon spełniających najwyższe standardy. Wywiera to również presję na przemysł, aby firmy opracowywały bardziej przyjazne dla środowiska materiały, a także, aby technologia produkcji opon była do nich dostosowana. Dzięki oponie koncepcyjnej, takiej jak Green Step, możemy realizować te ambicje i zamierzenia. Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich, a zwłaszcza dla środowiska – mówi Jouko Ilomäki, menedżer ds. rozwoju w Nokian Tyres.

 

Cała guma użyta w oponie koncepcyjnej Green Step jest naturalna, a do jej produkcji wykorzystuje się oleje odnawialne, takie jak olej rzepakowy. Prawie wszystkie plastyfikatory, żywice i substancje pomocnicze pochodzą z zasobów odnawialnych. Ponadto, naturalny popiół z łusek ryżowych pełni rolę głównego wypełniacza bieżnika i ścian bocznych, a odnawialne włókna kordowe są wykorzystywane do zwiększenia twardości opony Nokian Tyres.

 

Z każdą innowacją wprowadzoną w oponie koncepcyjnej dowiadywaliśmy się nowych rzeczy. Na przykład jednym z najtrudniejszych zadań było całkowite zastąpienie kauczuku syntetycznego kauczukiem naturalnym, co jednak w końcu się udało – dodaje Ilomäki.

Przyszłość a udział materiałów pochodzących z recyklingu

Prawie każdy komponent opony Green Step zawiera materiały pochodzące z recyklingu lub źródeł odnawialnych. Na przykład, sadza użyta w mieszankach gumowych pochodzi z opon wycofanych z eksploatacji. Natomiast butyl użyty w wewnętrznej powierzchni, jak również stal w stalowych pasach i drutach koralikowych w konstrukcji, pochodzą w większości z recyklingu.

 

Wierzymy, że stosowanie gumy z recyklingu, a zwłaszcza recyklingowej sadzy, będzie w przyszłości trendem w produkcji opon. Do roku 2030 będziemy mieli wielu nowych dostawców i bardziej zaawansowaną technologię. Wzrośnie również zapotrzebowanie na surowce zawierające składniki pochodzące z recyklingu lub odnawialnych źródeł. Cieszymy się, że już teraz w oponach Green Step możemy stosować tak wiele elementów pochodzących z recyklingu – mówi Jouko Ilomäki.

Korzyści dla kierowców na całym świecie

Nokian Tyres Green Step to opona zimowa, którą można jeździć po śniegu i lodzie. Niektóre materiały zastosowane w tej oponie są znane z różnych poprzednich modeli opon producenta. Kauczuk naturalny jest ważnym materiałem we wszystkich oponach, ze względu na swoje korzystne właściwości. Prowadzone są również badania nad alternatywnymi źródłami kauczuku naturalnego, takimi jak roślina guyule. W oponach Nokian Tyres powszechnie stosowane są oleje odnawialne, ponieważ firma zaprzestała używania olejów wysokoaromatycznych w 2005 roku.

 

Chociaż proces projektowania opony Nokian Tyres Green Step rozpoczął się około rok temu, jest on w rzeczywistości wynikiem dziesięcioleci badań, innowacji i zgromadzonej wiedzy na temat projektowania opon zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Teemu Soini, starszy menedżer ds. rozwoju materiałów w Nokian Tyres – Wiele z ekologicznych innowacji zawartych w Green Step jest już stosowanych w naszych oponach, a zwykli kierowcy mogą z nich korzystać od lat. W procesie projektowania tej opony wprowadziliśmy innowacje, które zostaną zaadaptowane w przyszłych produktach oferowanych konsumentom na całym świecie. Opona Green Step jest świadectwem naszej ambicji i wiedzy – dodaje Soini.

Opona koncepcyjna Nokian Tyres Green Step:

  • 93% materiałów pochodzi z recyklingu lub odnawialnych źródeł
  • Materiały odnawialne obejmują naturalną gumę, oleje i krzemionkę z naturalnego popiołu z łusek ryżu
  • Materiały pochodzące z recyklingu zastosowano w prawie każdym elemencie opony
  • Materiały pochodzące z recyklingu obejmują stal i recyklingową sadzę
  • Innowacje opracowane na potrzeby opony koncepcyjnej zostaną wykorzystane w przyszłych oponach
  • Celem firmy jest to, by do 2030 roku, 50% wszystkich surowców używanych w oponach Nokian Tyres pochodziło z recyklingu lub odnawialnych źródeł

 

Źródło: Nokian Tyres

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).