Niskonapięciowe innowacje Clarios | MOTOFAKTOR

Niskonapięciowe innowacje Clarios

person Adrian Januszkiewicz 17/06/2021

Akumulatory 12-woltowe, AGM i EFB, to odpowiedź Clarios na wyzwania obecnego i przyszłego rynku motoryzacyjnego.

Przyjęte przez Unię Europejską zadanie osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 spowodowało zwrócenie uwagi na pojazdy następnej generacji, w tym pojazdy z technologią start-stop, hybrydowe oraz całkowicie elektryczne. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tymi technologiami uwaga kieruje się również na systemy akumulatorowe i ich istotną rolę we wspieraniu czynników rynkowych kształtujących rozwój branży.

 

Dysponując pełną gamą produktów akumulatorowych, Clarios znajduje się we właściwym punkcie pozwalającym wspierać strategie zrównoważonego rozwoju we wszystkich układach przeniesienia napędu, zarówno u klientów z rynku posprzedażnego, jak i u producentów oryginalnego sprzętu.

Akumulatory 12-woltowe: niezbędne wyposażenie pojazdów elektrycznych

Pojazdy elektryczne i w pełni hybrydowe bazują na zaawansowanym akumulatorze 12-woltowym, który obsługuje zwiększone obciążenia elektryczne i najważniejsze funkcje bezpieczeństwa. Rozwiązania 12-woltowe uzupełniają działanie układów elektrycznych w razie braku działania lub awarii akumulatora głównego.

 

W przypadku awarii obwodu wysokiego napięcia akumulator może nadal zasilać istotne funkcje, takie jak wspomaganie kierownicy, działania świateł czy układu hamulcowego. Obecnie rozwiązania 12-woltowe znajdują zastosowanie co roku w około 90 milionach nowych samochodów.

Ponieważ kierowcy coraz częściej korzystają z nowo powstających technologii do sterowania automatycznymi układami monitorowania i eksploatacji pojazdu, rośnie tym samym zapotrzebowanie na zaawansowane niskonapięciowe rozwiązania dostarczające mocy tym układom.

Trendy w branży pojazdów elektrycznych i autonomicznych to dla naszej firmy prawdziwy wiatr w żagle. Z tego względu nasze akumulatory projektowane są tak, aby obsługiwać pojazdy elektryczne, również w wersji autonomicznej. Już teraz posiadają wystarczającą moc rezerwową, aby niezawodnie zaspokajać przyszły popyt. Olaf Dieleman dyrektor ds. technicznych regionu EMEA w Clarios

Technologia akumulatorów AGM i EFB odpowiednia do pojazdów dziś i jutro

Sedno gamy produktów Clarios stanowią akumulatory w technologii AGM (absorpcyjna mata z włókna szklanego, ang.: absorbent glass mat) i akumulatory w technologii EFB (akumulator kwasowo-ołowiowy o wydłużonej żywotności, ang.: enhanced flooded battery), które cieszą się dużym popytem w sektorze silników spalinowych. Dziś ponad 90% wszystkich nowych pojazdów w Europie wyposażonych jest w technologię start-stop. Co więcej, 80% nowych samochodów z tą technologią posiada akumulatory AGM i EFB firmy Clarios.

 

Odsetek ten będzie niewątpliwie rósł, ponieważ systemy start-stop zaczynają dominować zarówno u producentów oryginalnego sprzętu, jak i w sektorze posprzedażnym.

Jako czynnik dyktujący aktualne zmiany w obszarze ochrony środowiska, technologia start-stop stanowi najważniejsze rozwiązanie w zakresie obniżenia zużycia paliwa. Typowe akumulatory nie są w stanie dostarczyć wymaganej energii w systemie start-stop, ponieważ ich żywotność jest znacząco ograniczona, gdy poziomy naładowania spadają poniżej 80%.

 

Trzykrotnie dłuższa żywotność w porównaniu z typowymi akumulatorami sprawia, że produkty AGM i EFB marki Clarios spełniają wysokie wymagania na energię w obecnych pojazdach i tych, które pojawią się na drogach w przyszłości.

Zrównoważona przyszłość zaczyna się od zrównoważonych produktów

Tendencje w branży i nowe zastosowania doprowadziły do wzrostu liczby akumulatorów w ujęciu globalnym. Ze względu na rosnący popyt Clarios czyni starania, aby kształtować jak najlepsze praktyki dotyczące odpowiedzialnego wykorzystania, recyklingu i zmiany przeznaczenia materiałów, z których wykonane są akumulatory.

 

Akumulatory ołowiowe są produktem najczęściej poddawanym recyklingowi przez konsumentów – częściej niż papier, karton czy szkło. Dzięki współpracy z klientami i partnerami firma Clarios opracowała pionierski zamknięty układ projektowania, tworzenia, odzyskiwania i recyklingu akumulatorów pojazdowych, dążąc do skuteczniejszego i bardziej zrównoważonego podejścia do przechowywania energii. Akumulatory marki Clarios projektowane są tak, aby umożliwić odzyskanie 99% materiałów użytych do ich wytworzenia. Dzięki temu firma jest w stanie wytwarzać nowe akumulatory z materiałów pochodzących ze zużytych jednostek.

Źródło: Clarios

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).