Nie wszystkie żarówki są takie same | MOTOFAKTOR

Nie wszystkie żarówki są takie same

person Redakcja 3/01/2013

Użytkownicy samochodów nie do końca zdają sobie sprawę, jaki wpływ ma jakość żarówki na oświetlenie drogi, a przez to - na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi.

Eksperci firmy Philips zwracają uwagę na kilka kluczowych cech dobrych żarówek halogenowych:

Jakość materiałów użytych w procesie produkcji

Tak jak w przypadku każdego produktu gotowego, na jakość istotny wpływ mają komponenty użyte w procesie produkcji. W przypadku żarówek halogenowych są to: trzonek, doprowadniki, skrętka i szklana bańka oraz mieszanina gazów. Niezwykle istotnym elementem w budowie żarówki jest przede wszystkim szkło. Większość lamp halogenowych dostępnych na rynku wykonanych jest ze szkła twardego, które stosowane jest szeroko również w innych produktach. Niestety charakteryzuje się ono niską wytrzymałością na ciśnienie w bańce, temperatury i ich wahania, powodując eksplozje bańki żarówki. Produkty Philips wykonane są ze szkła kwarcowego (quartz glass), które sprawia, że żarówki:

 

 

  • Charakteryzują się wyższą trwałością. Nawet dwukrotnie wyższe ciśnienie w bańce szklanej powoduje wolniejsze uwalnianie się wolframu, a co za tym idzie umożliwia dłuższe użytkowanie produktu. Ciśnienie w zwykłej żarówce waha się na poziomie 5-7 bar. Żarówki Philips są napełniane mieszanką o ciśnieniu ok 10-14 bar.
  • Mniejszą emisję ciepła – żarówki dostępne na rynku, które charakteryzują się większą emisją światła, rozgrzewają się nawet do 800-1000°C (w przypadku żarówek o mocy powyżej 70W). Żarówki Philips X-treme Vision H4 osiągają maksymalnie do 520°C na powierzchni bańki przy zachowaniu homologowanego poboru mocy 60/55W, zgodnego z wymaganiami regulaminu 37 EKG ONZ. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ zaledwie 5% mocy żarówki przekształcane jest w strumień światła, a pozostałe 95 proc. uwalniane jest w postaci ciepła.
  • Są odporne na temperaturę. Żarówka wykonana ze szkła twardego przy temperaturze roboczej przy kontakcie z wodą ulega natychmiastowej eksplozji. Szkło kwarcowe jest całkowicie odporne na kontakt z wodą i gwałtowne zmiany temperatur.
  • Blokują promienie UV, co sprawia, że reflektory nie matowieją, a elementy optyczne reflektora nie ulegają uszkodzeniu.
  • Warto również wspomnieć w tym miejscu, że każda rysa na szkle może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie żarówki. W fabrykach Philips każda bańka szklana jest fotografowana przez precyzyjny aparat – zestaw kamer wizyjnych. Najdrobniejsza rysa dyskfalifikuje bańkę z dalszego procesu.

Jakość montażu komponentów żarówki

Odpowiednie spasowanie elementów żarówki ma znaczący wpływ na jakość emitowanego światła. Źle zamocowana w bańce i nieprawidłowo ustawiona skrętka (żarnik) powoduje, ze światło pada na drogę losowo, powodując oślepianie kierowców jadących przed nami i z naprzeciwka. Żarówki Philips produkowane są z zachowaniem najwyższych standardów. Jakość produktu kontrolowana jest na każdym etapie zautomatyzowanej produkcji. Geometria żarników jest ustawiona z dokładnością do 0,2 mm. O wyjątkowej jakości może również świadczyć fakt, że produkty Philips są homologowane i dostarczane również na pierwszy montaż do fabryk  producentów samochodów.

Napięcie w układzie elektrycznym i sposób montażu w aucie

Na trwałość żarówki ma wpływ również napięcie w układzie elektrycznym pojazdu. Nominalne napięcie to 12V, natomiast w wielu samochodach napięcie wynosi 13,2V. Zdarzają się również przypadki gdy sięga ono ponad 14V. Im wyższe napięcie, tym niższa trwałość żarówki halogenowej. Jeśli zwiększymy napięcie o 5%, żywotność lampy zmniejszy się nawet o 50%!

 

Żywotność żarówki może być również skrócona poprzez jej niewłaściwy montaż. Należy pamiętać, aby przy montażu nie dotykać palcami szkła. Pozostawiony przez nie na szkle tłuszcz może powodować tworzenie się pęcherzy i czernienie żarówki w miejscu, w którym bańka była narażona na kontakt.

Rodzaje dostępnych żarówek

Na rynku występuje wiele marek i typów żarówek halogenowych. Możemy je podzielić na cztery typy:

 

1. Standardowe żarówki halogenowe

 

Podstawowy produkt o strumieniu świetlnym ok. 750 lm (lumentów). Podstawowa żarówka Philips Vision wykonana jest ze szkła kwarcowego i emituje do 30% światła więcej.

 

2. Żarówki typu „więcej światła”

 

Charakteryzują się większą emisją światła na drogę i dużo lepszym doświetleniem pobocza jezdni. Należy uważać na produkty oferujące więcej światła, które charakteryzują się poborem mocy wyższym niż 60W. Oznacza to, że większa ilość światła została uzyskana dzięki większemu poborowi mocy, a co za tym idzie dużo większej emisji ciepła, większemu zapotrzebowaniu energetycznemu i większemu spalaniu. Stosowanie takich żarówek na drogach publicznych jest także niezgodne z prawem. Żarówki Philips X-treme Vision oferujące do 100% światła więcej, swoją charakterystykę zawdzięczają konstrukcji żarnika. Jego idealna geometria, znacząco wyższe ciśnienie w bańce szklanej w stosunku do standardowego wykonania oraz precyzyjnie umieszczone zwoje żarnika i skrętka o mniejszej średnicy sprawiają, że X-treme Vision emituje więcej jasnego światła na drogę, dokładnie tam  gdzie jest ono potrzebne. Dodatkowo pobór mocy kształtuje się w przepisowych 55/60W. Należy pamiętać, że żarówki dające więcej światła charakteryzują się większą wydajnością świetlną kosztem trwałości.

 

3. Żarówki „stylowe” (Blue, Xenon effect)

 

Przeznaczone są dla kierowców ceniących sobie styl i wygląd samochodu. Halogeny typu Blue/Xenon Effect, emitują  jasne, białe światło na drogę zapewniając jednocześnie stylową niebieską poświatę w reflektorach. Warto tu jednak zwrócić szczególną uwagę na to jak produkt jest wykonany i czy posiada homologację. Philips BlueVision ultra emitują jasne światło o temperaturze barwowej 4000K, posiadają żarnik o wysokiej luminacji i specjalną mieszaninę gazów sprawiając, że samochód wyróżnia się z tłumu (efekt lamp ksenonowych). Emisja światła w tym przypadku porównywalna jest z żarówką Philips Vision gwarantującą +30% światła. Ponadto bardzo istotne – BlueVision ultra posiadają, podobnie jak wszystkie żarówki halogenowe Philips, homologację ECE R37.

 

4. Żarówki Longlife (podwyższona trwałość)

 

Charakteryzują się wysoką trwałością przy standardowym poziomie emisji światła. Ich zadaniem nie jest generowanie większego strumienia świetlnego, a umożliwienie długiej eksploatacji. Żarówki Philips LongLife EcoVision pozwalają na czterokrotnie dłuższe użytkowanie niż w przypadku standardowej żarówki (wymiana nawet co 100 000 km przebiegu).

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).