Najwięksi pracodawcy motoryzacyjni zwiększają zatrudnienie

Najwięksi pracodawcy motoryzacyjni zwiększają zatrudnienie

person Joanna Piszcz 29/03/2023

W 2022 r. dostawcy motoryzacyjni zaczęli zwiększać zatrudnienie, choć głównie podwyższali liczbę pracowników agencyjnych - wynika z raportu AutomotiveSuppliers.pl.

Na koniec 2022 r. zatrudnienie, u analizowanych dziewięciu pracodawców w sektorze dostawczym w Polsce, wyniosło łącznie ponad 74 tys. osób. AutomotiveSuppliers.pl dysponuje porównawczymi rocznymi danymi dla ośmiu dostawców, którzy na koniec zeszłego roku zatrudniali 66,1 tys. osób. To o 5,3 tys. więcej niż na koniec 2021 roku. Na tak znaczącą różnicę wpłynęła w dużej mierze akwizycja przeprowadzona przez Lear. Sumarycznie przybyło zarówno pracowników etatowych (+1,6 tys. osób) jak i zatrudnionych przez agencje pracy (co najmniej 3,7 tys. osób).

 

Od lipca do grudnia 2022 roku przybyło blisko 2,3 tys. miejsc pracy (dane już dla wszystkich dziewięciu pracodawców), ale były to w zdecydowanej większości osoby najęte poprzez agencje pracy 1 789. Natomiast zatrudnienie pracowników etatowych wzrosło sumarycznie o 455 osób. Zauważalny jest rosnący odsetek pracowników tymczasowych. O ile na koniec 2021 roku wynosił on co najmniej 4,26 proc. to pół roku później wzrósł już do co najmniej 7,93 proc. by na koniec zeszłego roku osiągnąć poziom nie mniejszy niż 10,0 proc.

 

Pozycję największego pracodawcy zachował, kolejny rok z rzędu, koncern ZF. Niemiecki dostawca na koniec zeszłego roku zatrudniał 11 311 pracowników. To o blisko 665 osób więcej niż w grudniu 2021 r. Wzrost dotyczy zarówno pracowników etatowych (+441 osób) jak i pracowników agencyjnych (+224). Większość nowych miejsc pracy utworzono w I półroczu, ponieważ w okresie lipiec-grudzień 2022 zatrudnienie zostało zwiększone w mniejszym stopniu. W II półroczu wzrosła liczba pracowników etatowych o 63 osoby a tymczasowych o 115 osób.

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna w kwartalniku AutomotiveSuppliers.pl review 1/2023.

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).