„Motoryzacja w czasach wojny” - raport kwartalny SDCM | MOTOFAKTOR

„Motoryzacja w czasach wojny” - raport kwartalny SDCM

SDCM opublikowało raport oceniający sytuację branży motoryzacyjnej w H1 2022. Badanie wykonano w lipcu br. wśród producentów części, dystrybutorów i warsztatów.

Producenci IAM oraz OE

Jak czytamy w raporcie, badania po II kwartale 2022 r. ponownie pokazują dobre dane o dynamice przychodów producentów, w tym producentów OE, mimo spadku produkcji pojazdów. Je zanotowało 11% ankietowanych, a wzrosty aż 56%. Obawy związane z utrudnionym dostępem do metali niezbędnych w przemyśle motoryzacyjnym okazały się w dużej mierze niesłuszne. Istotny wpływ na wzrosty miała poprawa produkcji aut osobowych pod koniec I półrocza, tj. w maju i czerwcu.

 

W przypadku producentów IAM 29% z nich odnotowało w I półroczu spadki przychodów, co może być wynikiem wysokiej bazy, niższego popytu i częściowego przejęcia rynku przez producentów OE.

 

Jeśli chodzi o prognozy na II połowę 2022 r., to w segmencie OE połowa ankietowanych zakłada wzrost przychodów w relacji do I półrocza, a kolejne 28% stabilizację. Producenci IAM przewidują raczej stabilizację w tym okresie czasu.

Dystrybutorzy części

Dla dystrybutorów części I półrocze 2022 r. zakończyło się w stosunku r/r na zdecydowanym plusie. Aż 87% z nich odnotowało wzrosty przychodów. Wywołały je m.in. wysoki popyt, wyższe koszty produkcji części. 48% badanych dystrybutorów zanotowało wzrost przychodów o co najmniej 10% w ujęciu rok do roku.

 

W II połowie roku dystrybutorzy liczą na dalszy wzrost rynku. Spodziewa się go prawie 83% badanych, w tym aż 44% zakłada wzrost powyżej 10%. Potencjalnymi przeszkodami na drodze do tego celu mogą być:

 

  • pogorszenie sytuacji gospodarczej,
  • wzrost obaw o przyszłość,
  • wysoka inflacja.

Warsztaty

Dane raportu SDCM wskazują, że I półrocze dla warsztatów samochodowych było raczej okresem stabilizacji, z lekką tendencją wzrostową. Na wzrost przychodów wskazało 34% ich przedstawicieli, na spadek 28%. Istotny wpływ na to mogły mieć wzrosty cen. 95% warsztatów w I połowie br. podniosło ceny, z tego prawie połowa o ponad 10%. Tendencja wzrostowa powinna się utrzymać, bo prawie 70% badanych warsztatów chce w najbliższym czasie dalej podnosić ceny o co najmniej o 5%

 

Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku danych o liczbie klientów. Blisko połowie ankietowanych warsztatów liczba klientów nie uległa zmianie, a 30% odnotowało wzrost w tym obszarze.

 

Pełny raport SDCM za I półrocze i II kwartał 2022 r. jest dostępny TUTAJ.

 

Źródło: SDCM

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).