Mniej rejestracji pojazdów w I półroczu 2020 | MOTOFAKTOR

Mniej rejestracji pojazdów w I półroczu 2020

person Adrian Januszkiewicz 16/07/2020

W pierwszych 6 miesiącach tego roku w Polsce zarejestrowano ponad 722 tysiące pojazdów. To o niemal jedną czwartą mniej niż rok wcześniej.

Jak wyglądało pierwsze półrocze tego roku w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)? Są już najświeższe dane. Zestawienie dotyczy pojazdów, które od początku stycznia do końca czerwca, zostały po raz pierwszy zarejestrowane na terytorium Polski (wśród nich znajdują się również te, które wcześniej były rejestrowane w innych krajach). W analizie pominięto egzemplarze wyrejestrowane i te, którym skończył się termin rejestracji. Oto wyniki.

Pierwszy kwartał

Przez pół roku zarejestrowano w CEPiK ponad 722 tysiące pojazdów. Z czego niemal 395 tysięcy w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Dla porównania – w pierwszym kwartale 2019 roku zarejestrowano około 475 tysięcy pojazdów.

 

Z prostego rachunku jasno wynika, że w tym roku – w tym samym czasie – zarejestrowano około 80 tysięcy mniej pojazdów. Powód? Koronawirus. Od połowy marca zmalał nie tylko ruch na drogach, ale i ruch w systemie CEPiK. Większość urzędów zmieniła tryb pracy, a wielu kierowców odłożyło na później zakup i rejestrację auta.

 

Wróćmy jednak do tego, co udało się zarejestrować w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Wśród 395 tysięcy pojazdów znalazło się około 300 tysięcy samochodów osobowych.

 

W tej grupie są także:

 

  • niemal 1100 autobusów (w tym 253 miejskie, 286 turystycznych i 353 międzymiastowe),
  • prawie 15 100 motocykli,
  • niemal 3800 motorowerów,
  • ponad 8200 ciągników rolniczych,
  • prawie 1700 samochodów specjalnych.

Półroczne przyspieszenie?

Tyle w pierwszym kwartale. A czy coś się zmieniło w drugim? Niewiele – od początku kwietnia do końca czerwca zarejestrowano 327 371 pojazdów. To niewiele mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku, jednak o sporo mniej, niż w tym samym czasie rok temu. Od kwietnia do czerwca 2019 r. zarejestrowano ponad 176 tysięcy pojazdów więcej.

 

Zdecydowaną większość spośród ponad 722 tysięcy zarejestrowanych w pierwszym półroczu pojazdów stanowiły samochody osobowe. Było ich 516 tysięcy. Prym wiodła marka Volkswagen. W pierwszym półroczu zarejestrowaliśmy ponad 51 tysięcy osobówek tego niemieckiego producenta, zarówno nowych, jak i używanych.

 

Na horyzoncie widać już nadchodzące przyspieszenie… Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zarejestrowanych aut i motocykli. Przykład? W kwietniu w CEPiK pojawiło się około 45 tysięcy aut. W czerwcu było ich już powyżej 101 tysięcy. W czerwcu widoczny jest również wzrost zarejestrowanych jednośladów. Przez ostatnich sześć miesięcy w naszej bazie pojawiło się ich ponad 54 800 egzemplarzy. Tylko w czerwcu – 14 700 sztuk.

 

Tradycyjnie najwięcej pojazdów w ciągu półrocza zarejestrowano w Warszawie – ponad 61,5 tysiąca maszyn.

 

Na pozostałych miejscach podium – w tej kategorii – w poszczególnych miesiącach następowały roszady. Jednak najczęściej w TOP 3 pojawiały się stolice Wielkopolski i Małopolski. Mieszkańcy Poznania przez pół roku zarejestrowali ponad 18,5 tysiąca pojazdów, a mieszkańcy Krakowa ponad 18,9 tysiąca.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).