Marka Textar ma już 110 lat | MOTOFAKTOR

W ciągu 110 lat swojej historii marka Textar opracowała szereg rozwiązań dotyczących hamulców, które zatrzymują pojazdy na całym świecie.

 

Za oficjalny początek marki Textar przyjmuje się datę 23 lipca 1913 roku. Powstała wtedy spółka handlowa produkująca tarcze hamulcowe do wagonów kolejowych i metra. Historia jest jednak dłuższa i sięga początków motoryzacji. Pierwsze hamulce były drewnianymi klockami do spowalniania powozów konnych. Wraz z pojawieniem się pierwszych wehikułów silnikowych, wizjoner i przedsiębiorca Walter Wilson Cobbett zdał sobie sprawę, że do hamowania pojazdów w dość prosty sposób można wykorzystać produkowane przez jego firmę plecione pasy.

Fot. Textar

Warto tu przypomnieć, że 110 lat temu pasy tekstylne były dla przemysłu tak ważne, jak dziś mikroprocesory. Ich brak paraliżował funkcjonowanie całej branży. Pierwsze firmy zajmujące się produkcją miały zazwyczaj niewielką liczbę maszyn, np. maszynę parową, której moc musiała być przekazywana do wielu mniejszych urządzeń. Do przenoszenia mocy z wału głównego wykorzystywano właśnie tekstylne pasy transmisyjne współpracujące z systemem kół napędowych i pasowych.

Od pasów ciernych do samochodów elektrycznych

Mimo sporego zapotrzebowania, producenci pasów poszukiwali też nowych zastosowań dla swoich produktów. Wiele możliwości znaleźli w rozwijającej się branży motoryzacyjnej, początkowo w układach przeniesienia napędu, a następnie także w hamulcach. Pierwsze samochody wykorzystywały hamulec taśmowy, który działał na przekładnię. Dopiero później zaczęto stosować zewnętrzne hamulce taśmowe do bezpośredniego hamowania kół. Technologia ta była stosowana przez Amerykanów do 1920 roku. Do pierwszej wojny światowej standardem było hamowanie tylko tylnej osi.

 

Dotyczyło to również Forda Model T, pierwszego samochodu produkowanego seryjnie. Był on wyposażony fabrycznie w elementy cierne opracowane przez współzałożycieli marki Textar. W aucie zastosowano taśmowy układ hamulcowy działający na układ przeniesienia napędu, który wspomagany był taśmowymi hamulcami bębnowymi przy tylnych kołach. W 1910 roku firma Walter Willson Cobbett dostarczała na potrzeby produkcji tego pojazdu 130 000 metrów taśm ciernych tygodniowo.

 

Od tego czasu znaczna część produktów z asortymentu Textar opracowywana jest we współpracy z koncernami motoryzacyjnymi i trafia na fabryczny montaż. W klocki hamulcowe Textar oryginalnie wyposażane są m.in. samochody Porsche, Audi, Opel, Mercedes-Benz, a także nowoczesne pojazdy elektryczne, takie jak BMW i8 i i3, Volkswagen ID.3, ID.4, ID.5 i ID.Buzz, Tesla model S i X.

Doświadczenie zdobyte w sportach motorowych

Od początku istnienia marka Textar mocno angażowała się w sport motorowy. Była obecna również w najbardziej prestiżowej Formule 1. Materiały cierne Textar montowano w słynnym bolidzie Mercedesa zwanym Srebrną Strzałą, którym Stirling Moss m.in. zwyciężył w 1955 roku w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, samochody, które zajęły kolejne trzy lokaty w tym wyścigu, również korzystały z części Textar!

Źródło: Textar

Bazując na wiedzy zdobytej w wyścigach samochodowych, w 2000 roku Textar opracował pierwsze klocki hamulcowe dopasowane do ceramiczno-węglowych hamulców tarczowych stosowanych w samochodach wyczynowych. Marce Textar powierzono opracowanie skutecznego układu hamulcowego do Bugatti Veyron. Wyjątkowy pojazd został zeprezentowany w 2005 roku. Jego silnik o mocy 1200 koni mechanicznych umożliwiał osiągnięcie prędkości przekraczającej 400 km/h. Był to wtedy najszybszy seryjny samochód świata.

Źródło: Textar

Innowacyjne produkty klasy premium

Dzisiaj Textar to produkty przeznaczone dla samochodów osobowych i pojazdów ciężarowych. Właścicielem marki jest obecnie firma TMD Friction – globalny producent materiałów ciernych do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych oraz ciężarówek i autobusów. Klocki hamulcowe dedykowane do samochodów wyścigowych w ramach portfolio TMD Friction oferuje marka Pagid Racing. W portfolio TMD Friction znajdują się także marki: Mintex, Don, Pagid, Cobreq, Nisshinbo i Bendix.

Fot. Textar

Niemal od samego początku główna siedziba Textar mieści się w Leverkusen w Niemczech. Produkty marki powstają w fabrykach na całym świecie, oprócz Niemiec zlokalizowanych m.in. w Rumunii, USA, Brazylii, Meksyku, Chinach i Japonii. TMD Friction, do którego należy Textar, zatrudnia na całym świecie 4 500 pracowników.

 

Niezmiennie od lat Textar jest widoczny podczas najważniejszych krajowych, europejskich i światowych imprez motoryzacyjnych. Specjaliści Textar uczestniczą też w istotnych pracach badawczych i rozwojowych. Projektowaniem, produkcją i testowaniem materiałów ciernych z logo Textar zajmuje się 300 inżynierów pracujących we własnych ośrodkach badawczych. Obecnie są zaangażowani w opracowywanie normy Euro7.

 

Dziękujemy naszym klientom i partnerom biznesowym, którzy od lat towarzyszą nam w tej ekscytującej podróży. To również ich wsparcie i zaufanie sprawiły, że osiągnęliśmy obecny etap rozwoju. Jesteśmy dumni z naszej historii i z niecierpliwością czekamy na wiele kolejnych udanych lat współpracy z aktualnymi oraz przyszłymi kontrahentami. Mimo zawirowań na rynku motoryzacyjnym z optymizmem patrzmy w przyszłość marki Textar. Nastawiamy się na dostarczanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań wynikających z potrzeb branży motoryzacyjnej – mówi Joanna Krężelok, Dyrektor oddziału TMD Friction Services w Polsce.

 

Produkty Textar są znane z najlepszej w swojej klasie skuteczności. Zapewniają, komfort i bezpieczeństwo, a równocześnie zgodność z obowiązującymi przepisami oraz normami środowiskowymi. Bezkompromisowe podejście do tych kwestii jest dla nas priorytetem. Przekłada się to na zaufanie dystrybutorów, warsztatów oraz kierowców – dodaje Joanna Krężelok.

 

Źródło: TMD Friction

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).