Łożyska NSK do wrzecion obrabiarek pomagają fabrykom motoryzacyjnym | MOTOFAKTOR

Łożyska NSK do wrzecion obrabiarek pomagają fabrykom motoryzacyjnym

person Redakcja 25/04/2023

Stosując uszczelnione łożyska wrzecion firmy NSK duży producent silników samochodowych znacznie poprawił niezawodność swoich centrów obróbczych CNC.

 

Przemysł motoryzacyjny jest znany z dużej przepustowości i niskich marż. Mając to na uwadze, przestoje w produkcji stanowią bardzo negatywne zjawisko, które generuje wysokie koszty, jak i ogranicza możliwości zaspokojenia potrzeb klientów. Nie jest więc zaskoczeniem, że duży producent silników, zmagając się z uszkodzeniami łożysk w swoich pionowych centrach obróbczych, pilnie poszukiwał skutecznego rozwiązania problemu.

 

Fabryka silników zastosowała  środki zaradcze, korzystając ze specjalistycznej wiedzy NSK i Programu Wartości Dodanej AIP. Mapowanie procesów AIP koncentruje się na kluczowych działaniach, takich jak dokumentowanie przeglądów, ocena stanu łożysk, identyfikacja krytycznych problemów z łożyskami i generowanie raportów z dokumentacją fotograficzną.

 

W ramach tego procesu NSK przeprowadziła analizę uszkodzonych łożysk, która wykazała, że wnikanie przez uszczelki stosowanego w procesie obróbki chłodziwa doprowadzało do degradacji środka smarnego. W związku z tym japońska firma zaleciła zastosowanie uszczelnionych łożysk kulkowych skośnych. Te łożyska superprecyzyjne stanowią optymalne rozwiązanie do wrzecion wielu rodzajów obrabiarek, w tym pionowych centrów obróbczych.

 

Warto podkreślić, że rekomendowane łożyska są wyposażone w uszczelnienie bezstykowe, które zapewnia niezbędną ochronę bez ograniczania wydajności wrzeciona (nie zmniejsza prędkości pracy). Dzięki temu zredukowano możliwość wydostawania się środka smarnego, jednocześnie zmniejszając zużycie bieżni i powierzchni kulek, a także obniżając poziom szumu i wibracji. Uszczelnione łożyska zapewniają również stabilność temperaturową i ułatwiają obróbkę z większą dokładnością.

 

W przypadku fabryki silników zastosowanie łożysk o zwiększonej żywotności smaru pozwoliło na znaczne zmniejszenie liczby uszkodzeń (o 78%), co przyniosło roczne oszczędności rzędu 190 992 EUR.

 

Firma NSK przeprowadziła również szkolenia w zakresie optymalnych procedur montażu łożysk i zapewniła konsultacje w zakresie konstrukcji maszyny, które dotyczyły powiązanych elementów obudowy.

 

Źródło: NSK

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).