LKQ sprzedaje Elit Polska spółce MEKO | MOTOFAKTOR

LKQ sprzedaje Elit Polska spółce MEKO

LKQ Corporation zawarła ostateczną umowę sprzedaży Elit Polska, polskiego dystrybutora części samochodowych i wyposażenia warsztatowego, spółce MEKO AB.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2024 roku i podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia oraz niezbędnym zgodom organów regulacyjnych. Przychody Elit Polska w 2023 roku wyniosły około 107 milionów dolarów.

„Ocena i optymalizacja naszej bazy aktywów to podstawowy filar strategiczny naszej firmy. W ramach tego trwającego procesu, po dokładnym rozważeniu, podjęliśmy strategiczną decyzję o zbyciu Elit Polska. Wierzymy, że Elit stanowi uzupełnienie działalności MEKO i będzie dobrze działać pod ich przywództwem” – mówi Justin Jude, wiceprezes wykonawczy i dyrektor operacyjny LKQ.

MEKO jest wiodącym w Europie Północnej dystrybutorem części zamiennych, działającym na 8 rynkach za pośrednictwem marek Grupy FTZ, Inter-Team, Koivunen, MECA, Mekonomen i Sørensen og Balchen.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku LKQ Corporation posiadała 26,6% MEKO AB. Obecnie MEKO posiada około 5% udziału w rynku w Polsce po przejęciu Inter-Team w 2018 roku. Dzięki przejęciu Elit Polska udział ten wzrośnie do około 8%, co pozycjonuje MEKO jako trzeciego co do wielkości gracza na niezależnym rynku części zamiennych do samochodów w Polsce.

Elit Polska posiada dwa magazyny i 49 oddziałów na terenie całego kraju. W 2023 roku Elit Polska osiągnęła obrót na poziomie 429 milionów złotych, co stanowi równowartość około 1,159 miliarda koron szwedzkich. MEKO nabywa wszystkie udziały w Elit Polska, którego 485 pracowników firmy dołączy do MEKO.

Elit Polska doskonale uzupełnia ofertę MEKO, zyskujemy również szerszy zasięg geograficzny na jednym z największych rynków w UE. Razem z Elit Polska możemy umocnić naszą pozycję i zaoferować klientom lepsze warunki zakupów w naszych sieciach dystrybucyjnych. Przyniesie to korzyści klientom, wzmocni nasz rozwój w Polsce i z czasem zwiększy nasze przychody” – mówi Pehr Oscarson, prezes i dyrektor generalny MEKO.

Źródło: MEKO, LKQ Corporation

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

 

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).