Karta pojazdu zbędna? – taki jest plan rządu | MOTOFAKTOR

Karta pojazdu zbędna? - taki jest plan rządu

person Adrian Januszkiewicz 4/06/2019

W Sejmie ma być procedowany projekt ustawy znoszący m.in. obowiązek wydawania karty pojazdu, dotychczas obowiązkowej przy pierwszej rejestracji.

Warto przypomnieć, że w karcie pojazdu zawarta jest jego dotychczasowa historia. Jeśli był on wykorzystywany wcześniej jako pojazd uprzywilejowany czy flotowy, albo ingerowano w jego konstrukcję, wówczas powinien być zapis o tym w karcie pojazdu. Jej posiadanie uwiarygadnia również sprzedawcę pojazdu przed kupującym.

 

Karta pojazdu jest też istotna dla banków, które mają obowiązek dokonania w niej stosownego zapisu, jeżeli na pojazd została udzielona pożyczka pod zastaw. Bezwiedne kupno pojazdu z ustanowionym zastawem rejestrowym, grozi koniecznością spłacania zaciągniętego przez poprzedniego właściciela długu lub utratę pojazdu na rzecz komorniczych roszczeń. Prawo jest tutaj jednoznaczne.

 

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy rządowej znoszącej kartę pojazdu, “obecnie historia pojazdu jest możliwa do sprawdzenia w centralnej ewidencji pojazdów nie tylko przez podmioty uprawnione, np. organy rejestrujące pojazdy, podatkowe, zakłady ubezpieczeń i kontroli ruchu drogowego, ale również przez właścicieli pojazdów za pośrednictwem portalu obywatel.gov.pl”.

 

Eksperci zwracają jednak uwagę, że w systemie CEPiK 2.0 trzeba podać 3 dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji. Brak którejkolwiek danej uniemożliwi nam wgląd na historię pojazdu bezpłatnie i trzeba będzie skorzystać z płatnych raportów historii pojazdu, gdzie wystarczy np. nr VIN.

 

Źródło: VIN-Info

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).