Kalkulatory dla elektromobilności | MOTOFAKTOR

W ramach kampanii edukacyjnej na stronie elektromobilni.pl uruchomiono nowe narzędzia online dla obecnych i przyszłych użytkowników EV.

Otwarte narzędzia udostępniono na portalu edukacyjnym elektromobilni.pl, stworzonym przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (KOZK). Wszystkim zainteresowanym elektromobilnością nowe narzędzia pozwolą dowiedzieć się więcej o eksploatacji samochodów elektrycznych, a obecnym użytkownikom EV pomogą optymalizować koszty.

Udostępniliśmy narzędzia, które w praktyczny sposób przybliżają techniczne i finansowe aspekty korzystania z elektromobilności. Kalkulatory pomagają ocenić korzyści z przejścia na zeroemisyjną technologię i wspierają w tym zakresie podejmowanie optymalnych decyzji zakupowych dotyczących EV. W ramach kampanii planujemy uruchomienie kolejnych kalkulatorów, a także znaczną rozbudowę części edukacyjnej projektu. Elektromobilni.pl to nie tylko źródło rzetelnych informacji, ale przede wszystkim kompleksowe multi-narzędzie, pozwalające poznać konkretne korzyści użytkowe i finansowe związane ze zmianą pojazdu z konwencjonalnego na elektryczny. Jacek Błaszczyński dyrektor Centrum Kompetencyjnego PSPA

Kalkulator kosztów ładowania

Jednym z nowych narzędzi dostępnych na stronie elektromobilni.pl jest Kalkulator kosztów ładowania.

Podczas podróży międzymiastowych lub zagranicznych, ale także w ramach codziennej eksploatacji, użytkownicy pojazdów elektrycznych korzystają z ogólnodostępnych stacji ładowania. Kalkulator pozwala w prosty sposób oszacować koszt uzupełniania energii na stacjach wiodących operatorów infrastruktury w Polsce, bez konieczności analizowania aktualnych cenników każdego z osobna. Kalkulator robi to za nich. Jan Wiśniewski PSPA

 

W jednym miejscu można zweryfikować i porównać koszt ładowania konkretnego modelu EV na stacjach GreenWay, LOTOS, innogy, ORLEN, PGE Nowa Energia, TAURON, EV+, Go+EAuto czy REVNET. Kalkulator uwzględnia zarówno stan naładowania baterii w samochodzie, jak i typ ładowania (AC lub DC). Kierowca otrzymuje informacje o szacowanym czasie uzupełniania energii do wybranego poziomu naładowania baterii, łącznym koszcie sesji oraz o koszcie przejechania 100 km przy wykorzystaniu wybranej taryfy.

Porównywarka taryfowa

Kolejnym narzędziem jest porównywarka taryfowa, która umożliwia porównanie najpopularniejszych taryf (G11, G12, G12W) oferowanych przez dostawców energii elektrycznej Polsce. Użytkownicy lub potencjalni posiadacze samochodu elektrycznego mogą szybko i w łatwy sposób obliczyć wysokość rachunku za energię elektryczną dla całego gospodarstwa domowego uwzględniając jego podstawowe potrzeby oraz zawarty w nim koszt ładowania pojazdu z domowego gniazdka lub wallboxa. Narzędzie zostało zintegrowane z katalogiem samochodów elektrycznych, dzięki czemu, uwzględniając dane dotyczące pojemności baterii i średniego zasięgu (WLTP), wskazuje dokładne zapotrzebowanie energetyczne danego pojazdu.

 

Porównywarka taryfowa pozwala również na weryfikację, jak zmieniłby się koszt rachunku przy zmianie taryfy lub miejsca zamieszkania. Zawiera łącznie 42 cenniki wiodących operatorów – innogy, Energa, Enea, PGE, Tauron. Dodatkowo, narzędzie zapewnia możliwość porównania zmian wysokości rachunku za energię dla określonego scenariusza zużycia energii w związku z wejściem w życie nowych taryf dla gospodarstw domowych obowiązujących w 2021 roku.

Profiler ładowarki domowej

Jaką ładowarkę zainstalować w garażu, aby optymalnie wykorzystać możliwości pojazdu elektrycznego? Na to pytanie odpowie kolejne narzędzie kampanii – profiler ładowarki domowej. Dzięki analizie parametrów ładowania każdego samochodu zeroemisyjnego dostępnego na polskim rynku, narzędzie pozwala dobrać do konkretnego modelu BEV najbardziej efektywne kosztowo i wydajnościowo urządzenie.

Wystarczy, że wybierzemy z listy pojazd, który posiadamy lub planujemy nabyć, a profiler wyświetli nam możliwe typy źródeł zasilania: od domowego gniazdka, poprzez gniazdo siłowe, aż po wallbox o różnych mocach. Przy każdej pozycji pojawią się informacje dotyczące prędkości oraz mocy ładowania, a także jego szacowany czas. Na koniec narzędzie wskaże, które rozwiązanie jest optymalne dla danego modelu samochodu. Albert Kania data analyst w PSPA

Mapa zasięgu

Z generacji na generację samochody elektryczne dysponują coraz pojemniejszymi akumulatorami trakcyjnymi, a zasięgi modeli obecnie dostępnych na rynku nierzadko przekraczają 400 km na jednym ładowaniu. W rezultacie EV pozwalają na komfortową jazdę również na długich trasach.

 

Mapa zasięgu udostępniona na stronie elektromobilni.pl wskazuje poglądowo obszar, który znajduje się w zasięgu danego modelu elektrycznego przy określonym poziomie naładowania baterii. Co więcej, narzędzie informuje również o zasięgu pojazdu z uwzględnieniem pełnego naładowania baterii oraz dodatkowego naładowania baterii o kolejne 80%. Mapa wskazuje także lokalizację wszystkich ogólnodostępnych stacje ładowania AC i DC znajdujących się w zasięgu pojazdu.

Wkrótce na stronie elektromobilni.pl pojawią się kolejne kalkulatory, nad którymi obecnie pracujemy, w tym Kalkulator TCO, CO2, kosztów podróży i zakupu samochodu elektrycznego. Równocześnie zachęcamy do zapoznania się z uruchomionymi wcześniej narzędziami, czyli Katalogiem wszystkich dostępnych w Polsce samochodów elektrycznych oraz Mapą stacji ładowania. Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA

Źródło: PSPA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).