Jakie auta używane dla rodziny? - dane carVertical | MOTOFAKTOR

Jakie auta używane dla rodziny? - dane carVertical

person Redakcja 1/06/2022

Analitycy z carVertical sprawdzili, które auta używane w nadwoziach van i kombi były najczęściej weryfikowane w systemie historii samochodów.

Na początek, warto zdefiniować jakie powinno być auto rodzinne. Pierwszym wyznacznikiem jest oczywiście liczba miejsc oraz pojemność przestrzeni bagażowej, w której bez problemu powinien zmieścić się więcej niż jeden wózek. Wraz z wiekiem dzieci potrzeby będą się nie tylko zmieniać, ale i rosnąć. Chociażby przy pakowaniu bagaży na rodzinne wakacje. Dlatego idealne rozwiązanie stanowi właśnie kombi, nawet to z segmentu B.

 

Drugim, niezwykle ważnym z punktu bezpieczeństwa są mocowania Isofix. W połączeniu z odpowiednimi fotelikami stanowią one najlepsze zabezpieczenie dla podróżujących dzieci. Dziś to standard wyposażenia, ale jeszcze kilkanaście lat temu nie wszyscy producenci stosowali takie rozwiązanie. To dlatego ich obecność podkreślano w reklamach mini- czy większych vanów, które dzięki zastąpieniu kanapy niezależnymi fotelami oferowały po trzy pary Isofix w jednym rzędzie. Jest to więc idealny – i niedościgniony – model samochodu dla rodziny 2+3.

 

Osoby kupujące samochód z myślą o podróżowaniu z rodziną, szczególnie przy małych dzieciach zwracają uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. W przypadku aut używanych oznacza to także potrzebę dokładnej weryfikacji jego historii. Zebrane przez nas dane dotyczące kombi i vanów pokazują, jak duży odsetek tych aut było uszkodzonych mechanicznie czy miało cofnięty przebieg – mówi Matas Buzelis, ekspert carVertical.

 

Analizie poddano okres 12 miesięcy, od maja 2021 do maja 2022. Użytkownicy systemu carVertical z Polski wśród kombi najczęściej sprawdzali modele: Audi A4 (9,6% ogółu wszystkich zapytań w tym segmencie nadwozia), Volkswagen Passat (8,6%), Ford Mondeo (6%), Skoda Octavia (4,4%) i Audi A6 (4,2%).

 

Rocznikowo były to egzemplarze z lat 2013, 2017, 2010, 2006 i 2009. Niemal 60% z nich wyposażono w jednostki wysokoprężne. W 58% uzyskanych danych wyszło, że były to auta powypadkowe, a ponad 12% z nich miało zafałszowany przebieg.

 

Natomiast wśród vanów zdecydowanym faworytem wyszukiwań w Polsce była osobowa wersja Renault Trafic (12,8%). Na kolejnych miejscach TOP 5 znalazł się Citroen C4 Picasso (4,3%), Ford S-Max (4,1%), Opel Zafira (3,2%) i Volkswagen Touran (2,8%).

 

W zestawieniu roczników produkcji najczęściej były to lata 2016, 2018, 2010, 2017 i 2011. Również i w tym segmencie dominują jednostki wysokoprężne (76,5% ogółu zapytań). W odpowiedziach uzyskano, że 57% z nich miało uszkodzenia, a 7% cofnięty licznik.

 

Producenci samochodów sukcesywnie wycofują z oferty modele w nadwoziu kombi i van. Odzyskują one drugie życie na rynku wtórnym, ale jak pokazują nasze dane, często trafiają się egzemplarze uszkodzone. Ich naprawa może być nie tylko kosztowna, ale też wpłynąć na pierwotną jakość rozwiązań związanych z bezpieczeństwem. To pokazuje, jak ważna jest wiedza o historii samochodu przed podjęciem decyzji o zakupie – dodaje Matas Buzelis z carVertical.

 

Źródło: carVertical

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).