Jak zadbać o dobre oświetlenie wakacyjnego autokaru? | MOTOFAKTOR

Jak zadbać o dobre oświetlenie wakacyjnego autokaru?

person Redakcja 27/06/2019

Kontrola stanu technicznego autokaru to jeden ze stałych punktów związanych z wakacyjnymi wyjazdami dzieci i młodzieży. Usterka jednego z elementów oświetlenia przyczyni się do opóźnienia podróży, co też negatywnie może wpłynąć na wizerunek przewoźnika.

Bez dwóch zdań – sprawne oświetlenie pojazdu stanowi podstawę zachowania bezpieczeństwa na drodze. Bez względu, czy jest to jednoślad czy pojazd ciężarowy, obowiązek kontroli i dbałości o te elementy ciążą na kierującym. W przypadku kierowców zawodowych to też jedna z elementarnych czynności, która powinna być wykonana każdorazowo przed wyruszeniem w drogę. Zarówno małym samochodem dostawczym, wielotonowym pojazdem ciężarowym czy autobusem, którym podróżują dzieci.

Specyfika pracy pojazdów użytkowych - a więc i autokarów - polega na maksymalnym ich wykorzystaniu. A to oznacza ciągłe obciążenie elementów układu oświetlenia. Żarówka halogenowa czy lampa ksenonowa mają przy tym określoną żywotność i do jej przepalenia może dojść w każdej chwili. Dlatego kierowca zawodowy powinien być odpowiednio przygotowany na jej wymianę. Wioletta Pasionek Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips

 

Do takiej sytuacji może dojść także podczas kontroli autokaru dokonywanej na miejscu zbiórki wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Inspektor Transportu Drogowego czy Policjant nakaże jej wymianę, co będzie warunkiem wyruszenia w podróż. Warto więc wyposażyć się na taką ewentualność w zestaw żarówek zapasowych.

 

Profilaktycznie można zapobiec takim sytuacjom dokonując rozważnego wyboru elementów oświetlenia. Na co warto zwrócić uwagę?

 

W autokarach, podobnie jak w samochodach osobowych czy pojazdach ciężarowych, wciąż przeważają konstrukcje reflektorów głównych wykorzystujących żarówki halogenowe.

 

Podstawowym kryterium wyboru jest więc ich typ – z reguły H4 lub H7. Stosowane są również żarówki pomocnicze H1, H3 czy H11, a nawet znane od dziesięcioleci R2.

 

Wszystkie powinny charakteryzować się dwoma parametrami. Barwa światła odpowiada za jasność świecenia, im wyższa tym lepsza. Na przykład żarówki Philips MasterDuty i MasterLife mają 3200 Kelwinów, natomiast MasterDuty BlueVision do 3500 K. Jest to równoznaczne ze światłem zbliżonym do dziennego, dodatkowo zapewniają efekt oświetlenia ksenonowego.

Drugą cechą żarówek do autobusów jest trwałość. Pojazdy takie pokonują w krótkim okresie wielokilometrowe trasy, dodatkowo są obciążone pasażerami i bagażami. Wymiana żarówki powinna więc wiązać się z ekonomią – np. żywotność Philips MasterLife została określona do 1200 godzin ciągłego świecenia.

Statystycznie, bez względu na rodzaj pojazdu, najczęściej wymieniane są żarówki w reflektorach głównych. I to na nich koncentruje się uwaga kierowców, a przecież i światła z tyłu czy kierunkowskazy są w równym stopniu ważne na drodze. Także ich działanie powinno podlegać systematycznej kontroli, bo to również zaważy na dopuszczeniu autokaru do ruchu. Przedłużający się moment wyjazdu na wakacje to niepotrzebny stres dla dzieci i rodziców oraz organizatorów, jak też niekomfortowa sytuacja dla samego przewoźnika. Wioletta Pasionek

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).