Jak bezpiecznie poruszać się po autostradach? | MOTOFAKTOR

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradach?

person Redakcja 27/02/2019

Na co zwrócić uwagę, by pokonywać dalekie trasy efektywnie i bezpiecznie? Porad w tym zakresie udzielają Adam Klimek oraz Patryk Mikiciuk, doświadczeni eksperci Team Total.

Jazda autostradą to wygodny i zazwyczaj najszybszy sposób podróżowania samochodem, jednak nie każdy kierowca pamięta o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Manewr wyprzedzania, zepsuty pojazd stojący na poboczu czy zawrotna prędkość niektórych aut – podróżując autostradą musimy mieć oczy dookoła głowy.

Jazda klasycznym samochodem jest wspaniała, ale nie ukrywajmy – może się on zepsuć. Taka sytuacja możliwa jest także na autostradzie. Kiedy mamy zatoczkę, wszystko jest świetnie. Jeśli jednak jej brakuje, powinniśmy ustawić się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, tuż przy barierce. W samochodzie powinniśmy mieć kamizelkę odblaskową, którą zakładamy będąc jeszcze w środku. Następnie wychodzimy z trójkątem ostrzegawczym, który – według przepisów – powinniśmy postawić 100 metrów od samochodu, chociaż lepsze będzie 150 metrów. Kolejny krok to wejście za barierki i wezwanie pomocy. Nie powinniśmy siedzieć w samochodzie, który zepsuł się na autostradzie czy drodze ekspresowej. Patryk Mikiciuk ekspert Team Total

 

Jazda autostradą jest dosyć monotonna, dlatego w celu utrzymania właściwej koncentracji ważne jest robienie przerw. Możemy zatrzymać się na stacji paliw, gdzie mamy możliwość wypicia kawy lub herbaty oraz odpoczynku w trasie. To bardzo ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, podobnie jak np. prawidłowa jazda po pasie rozbiegowym. Przed i po podróży warto także skontrolować ogólny stan samochodu – sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, ciśnienie w kołach czy światła. Podróżując za dnia czasem trudno zauważyć przepaloną żarówkę. Nieprawidłowe ciśnienie w kołach wpływa za to na właściwości jezdne samochodu oraz podwyższa zużycie paliwa z uwagi na większe opory toczenia.

 

Więcej porad o tym, jak podróżować po autostradach efektywnie i bezpiecznie znajduje się w najnowszych filmach od Team Total:

 

Źródło: Total

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).