Izera: generalny wykonawca fabryki wybrany

Izera: generalny wykonawca fabryki wybrany

Przetarg na realizację inwestycji ElectroMobility Poland w Jaworznie wygrała spółka akcyjna Mirbud. EMP zapewnia, że umożliwia to uruchomienie produkcji samochodu Izera w połowie 2026 r.

  • Przetarg na budowę fabryki Izery w Jaworznie wygrała firma Mirbud.
  • Masowa produkcja samochodów ma ruszyć do połowy 2026 roku.
  • Na koniec 2023 r. projekt polskiego samochodu elektrycznego Izera został zrealizowany w około 40%.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży – zapisz się na nasz newsletter.

Przetarg na realizację inwestycji ElectroMobility Poland w Jaworznie wygrała spółka akcyjna Mirbud – jeden z liderów branży budowlanej w Polsce, od ponad 30 lat specjalizujący się m.in. w budownictwie przemysłowym. Rozstrzygnięcie postępowania zwieńczyło podpisanie listu intencyjnego przez przedstawicieli obu firm – Piotra Zarembę, prezesa ElectroMobility Poland oraz Jerzego Mirgosa, prezesa MIRBUD S.A.

W podpisanym porozumieniu strony wyraziły wolę realizacji kompleksowych robót budowlanych na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, a następnie oddania do użytkowania obiektów budowlanych fabryki samochodów elektrycznych o mocach produkcyjnych wynoszących 150 tys. sztuk rocznie. Współpraca zostanie potwierdzona odrębną umową o generalne wykonawstwo inwestycji po uzyskaniu przez spółkę ElectroMobility Poland odpowiednich zgód korporacyjnych.

Wybór generalnego wykonawcy i podpisanie stosownych umów pozwolą uruchomić masową produkcję samochodów do połowy 2026 roku  zapewnia EMP.

Piotr Zaremba, prezes zarządu ElectroMobility Poland
Piotr Zaremba, prezes zarządu ElectroMobility Poland

Rozstrzygnięcie przetargu na budowę zakładu produkcyjnego to ostatni ważny krok na drodze do rozpoczęcia produkcji samochodów marki Izera. Fabryka będzie gotowa w ciągu 23 miesięcy od wbicia symbolicznej, pierwszej łopaty. Współpraca z polskim podmiotem, który ma 30-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji przemysłowych, jest gwarancją tego, że prace przy budowie zakładu produkcyjnego będą zrealizowane w najwyższym rynkowym standardzie i z dotrzymaniem harmonogramów inwestycji” – powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Zgodnie z założeniami postępowania zakupowego inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i Buduj”, co oznacza, że Wykonawca ma odpowiadać zarówno za sam projekt budynku, jak i za pozostałe podejmowane działania aż do oddania fabryki do użytku.

Jerzy Mirgos, prezes MIRBUD S.A
Jerzy Mirgos, prezes MIRBUD S.A

„Wybór naszej spółki na generalnego wykonawcę jednej z największych realizowanych w naszym kraju inwestycji w branży motoryzacyjnej jest potwierdzeniem naszych kompetencji oraz pozycji rynkowej. Jestem przekonany, że nasze doświadczenie, wiedza i umiejętności naszych inżynierów oraz możliwości realizacyjne gwarantują wysoką jakość i terminowość wykonania prac budowlanych. Chcemy, aby ta realizacja była wizytówką nie tylko dla Śląska i miasta Jaworzno, ale by przez wiele lat służyła rozwojowi całego tego regionu i była symbolem polskiej elektromobilności” – podkreślił Jerzy Mirgos, prezes MIRBUD S.A.

Firma MIRBUD S.A. powstała w 1988 roku. Zrealizowała blisko 1000 projektów inwestycyjnych, w zdecydowanej większości prestiżowych kontraktów w zakresie budownictwa. Specjalizuje się m.in. w budownictwie przemysłowym, realizacji obiektów użyteczności publicznej oraz inżynierii drogowej. Atutem Spółki jest rozwinięty park maszynowy zapewniający wykonywanie większości prac na bazie własnego zaplecza. Firma jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na swoim koncie ma liczne nagrody, m.in. w ubiegłym roku została wyróżniona tytułem „Spółka Budowlana Roku 2023” w konkursie Diamenty Infrastruktury i Budownictwa 2023.

Spółka ElectroMobility Poland S.A. realizuje projekt budowy nowej polskiej marki motoryzacyjnej samochodów elektrycznych Izera. W 2023 r. ElectroMobility Poland S.A. podpisała porozumienia o współpracy z koncernem Geely oraz studiem projektowym Pininfarina. Na koniec 2023 r. projekt, uwzględniając wszystkie strumienie prac oraz metodologię branżową, został zrealizowany w około 40%. Docelowo fabryka w Jaworznie w woj. śląskim ma zatrudniać 3 tys. pracowników i być przygotowana do produkcji 150 tys. aut rocznie w pierwszym etapie z możliwością rozbudowy mocy produkcyjnych do 300 tys. samochodów rocznie.

Na Motofaktor.pl informowaliśmy, że prezydent Jaworzna Paweł Silbert wystosował list otwarty ws. budowy fabryki Izery. Obiecywał w nim, że będzie walczył, aby budowa zakładu jednak się rozpoczęła. Sprawę skomentował wówczas minister aktywów państwowych Borys Budka podczas uroczystego otwarcia Ministerstwa Przemysłu w Katowicach w piątek 1 marca 2024 r. W ocenie ministra „projekt Izera to jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego”. Z kolei „Business Insider Polska” dotarł do dokumentu, w którym Chińczycy przekonują Polskę, że od realizacji projektu polskiego samochodu elektrycznego Izera zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.

Zdjęcia: ElectroMobility Poland, MIRBUD S.A. 

 

belka Wiadomości Google

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).