Izera: list otwarty prezydenta Jaworzna i komentarz rządu

Izera: list prez. Jaworzna i komentarz rządu

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert wystosował list otwarty ws. budowy fabryki Izery. Obiecuje w nim, że  będzie walczył, aby budowa zakładu jednak się rozpoczęła.

  • List otwarty Prezydenta Pawła Silberta ws. budowy Fabryki Izery w Jaworznie.
  • Fabryka Izery to magnes dla kolejnych nowoczesnych firm – pisze prezydent.
  • Projekt Izera to jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego – mówi minister aktywów państwowych Borys Budka.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży – zapisz się na nasz newsletter.

„Najbliższe miesiące zadecydują o przyszłości naszego miasta na wiele lat, a nawet dekad. W Warszawie ważą się właśnie losy budowy fabryki samochodów elektrycznych “Izera” w naszym Jaworznickim Obszarze Gospodarczym. Decyzje będą podejmować politycy, dlatego potrzebuję Państwa wsparcia i pomocy, by przekonać ich, jak potrzebna naszemu miastu jest ta inwestycja” – pisze w liście prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Prezydent przekonuje w liście, że fabryka Izery to nie tylko tysiące nowoczesnych, dobrze płatnych miejsc pracy dla miasta i całego regionu, ale przede wszystkim magnes dla kolejnych nowoczesnych firm i wyspecjalizowanych miejsc pracy. „To również współpraca międzynarodowa ze światowym koncernem samochodowym Geely, produkującym samochody elektryczne, m.in.: Volvo, Smart, Zeekr. O inwestycję w Jaworznie zabiega prezes Geely Daniel Li, który w liście do polskich władz deklaruje szerokie zaangażowanie nie tylko w projekt Izera, ale również budowę całego zespołu przedsiębiorstw nowoczesnych technologii w Jaworznie i najbliższej okolicy” – pisze Paweł Silbert.

Dodaje, że w zachodniej części Jaworzna, między autostradą, drogą ekspresową i obwodnicą Dąbrowy Narodowej jest ponad trzysta hektarów przeznaczonych na nowoczesny przemysł. Fabryka samochodów ma zająć tylko jedną trzecią części tego terenu, resztę mogą zagospodarować kolejne firmy, niektóre już teraz czekają na decyzję.

Obiecuję Państwu, że będę walczył, aby budowa Fabryki Izery jednak się rozpoczęła. O to samo proszę każdego mieszkańca miasta; upomnijmy się wspólnie o to, by rząd Premiera Donalda Tuska nie zwlekał z pozytywną decyzją dla budowy. Wystąpmy o to w imię interesu mieszkanek i mieszkańców Jaworzna i całego regionu. Konieczność zbudowania nowych filarów gospodarczych Jaworzna to przedsięwzięcie wyłącznie gospodarcze, choć oczywiście wymaga wsparcia politycznego” – deklaruje prezydent Jaworzna i dodaje: „Niestety, zegar tyka nieubłaganie i nie możemy nadal marnować czasu. Partner spółki EMP, firma Geely, zaczyna się niecierpliwić i może podjąć współpracę z innymi chętnymi krajami z Europy Zachodniej. Nad naszym państwem wisi też groźba niewykorzystania dostępnych Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy„.

Sprawę skomentował minister aktywów państwowych Borys Budka podczas uroczystego otwarcia Ministerstwa Przemysłu w Katowicach w piątek 1 marca 2024 r. W ocenie ministra „projekt Izera to jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego”.

Poza tym, że wycięto dziesiątki czy setki tysięcy drzew, nic więcej tam się nie stało. To jest ważny projekt dla miasta Jaworzna – miejsce, które tam jest. Natomiast od władz tej spółki będę oczekiwał szczegółowego planu dalszych działań. Tak się kończą niestety plany, które się znajdują tylko slajdach, czego był przykładem pan Mateusz Morawiecki. Oprócz tego, że były szumne plany, nic w tej kwestii nie zrealizowano. My będziemy starali się ten teren uratować dla dużej inwestycji. Natomiast model, który zostanie przyjęty, będzie modelem optymalnym biznesowo. Nie może być tak, żeby bez konkretnego planu finansowego ktoś rzucał deklaracje. Na szczęście są inwestorzy, którzy chcą wchodzić w projekt elektromobilności i jest szansa, że właśnie w tę stronę to pójdzie” – powiedział Borys Budka.

Komisja Europejska formalnie odblokowała 29 lutego 2024 r. wypłatę pierwszych środków z Krajowego Planu Odbudowy. Poinformowała o tym podczas konferencji prasowej w czwartek 29 lutego Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej. Odblokowana kwota to 600 miliardów złotych. W KPO część środków zarezerwowano na rozwój elektromobilności w Polsce. Dlatego podczas konferencji prasowej dziennikarze pytali minister o dalsze losy polskiego samochodu elektrycznego Izera. Czy polski samochód elektryczny Izera będzie rzeczywiście polski – to zdaniem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jedna z wątpliwości do rozważenia w kontekście kontynuacji projektu ze środków KPO.

27 września 2023 r. podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi ogłoszono, że spółka ElectroMobility Poland wygrała przetarg na teren w Jaworznie pod budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera. To około 300 hektarów gruntów – fabryka samochodów elektrycznych miałaby zająć około 120 ha.

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).