Inwestycja SK nexillis w Euro-Parku Stalowa Wola | MOTOFAKTOR

Inwestycja SK nexillis w Euro-Parku Stalowa Wola

W Stalowej Woli odbyło się ogłoszenie decyzji o pierwszej lokalizacji w Euro-Park Stalowa Wola koreańskiej firmy SK nexillis, należącej do SKC Group.

Decyzję o wsparciu przekazał inwestorowi Premier Mateusz Morawiecki, a w wydarzeniu uczestniczyli między innymi Cezariusz Lesisz, prezes ARP, Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, przedstawiciele koreańskiego przedsiębiorstwa – w tym CEO SKC Wan Jae Lee, Ambasador Republiki Korei w Polsce Sun Mira oraz władz lokalnych – Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, senator Janina Sagatowska, poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Trudny czas polskiej transformacji po 89. roku doprowadził w wielu miejscach do niewykorzystania potencjału technicznego, potencjału przemysłowego, a właściwie do jego zmarnowania. To ciężka praca Polaków połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów sprawia, że dzisiejsza Polska pod względem gospodarczym wygląda zupełnie inaczej. Polscy przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy i stałe się rozwijają. Nasza historia sprawiła, że nowoczesne technologie są dopiero na wyciągnięcie ręki, ale już teraz mamy znakomite uczelnie, znakomitych ludzi, kreatywnych pracowników, bardzo zdolnych, pracowitych, którzy chcą tworzyć najwyższą wartość dodaną. Inwestycja w szerokorozumianą elektromobilność, wpisuje się w strategię odpowiedzialnego rozwoju w idealny sposób. Tworzy nowe miejsca pracy, ale w szczególności tworzy potencjał do rozwoju technologii kreatywności i innowacyjności w Polsce. Na Podkarpaciu inicjowaliśmy polską podkarpacką dolinę wodorową. Stawiamy na nowoczesny rozwój elektromobilności, mobilności wodorowej, wykorzystania wodoru i wszelkich najnowszych technologii w zasilaniu polskiego przemysłu w czystą energię. Jestem dlatego przekonany, że ta inwestycja firmy SK Nexilis w Polsce będzie nie tylko bardzo dobrą inwestycją dla firmy, ale będzie też bardzo dobrą inwestycją dla Polaków, dla Stalowej Woli i dla Polski – podkreślił premier Morawiecki.

 

18 listopada to historyczny dzień dla nowo powstałego Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro – Park Stalowa Wola, którym zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Wszystko zadziało się ekspresowo. 28 sierpnia pan prezydent Andrzej Duda podpisuje specustawę, która umożliwia poszerzenie terenów inwestycyjnych miasta. 31 sierpnia ARP zawiera porozumienie z prezydentem Stalowej Woli. 15 listopada podpisane zostaje porozumienie o współpracy pomiędzy ARP, Stalową Wolą i PGE Dystrybucja SA, które uruchamia prace nad uzbrojeniem parku w niezbędną infrastrukturę. A już trzy dni później mamy pierwszego inwestora: SK Nexilis, który jest jednym ze światowych liderów producentów folii miedzianej do akumulatorów w samochodach elektrycznych. Bardzo się z tego cieszymy. Kiedy włączaliśmy się w prace nad uruchomieniem parku od początku byliśmy przekonani, że ta inwestycja infrastrukturalna ma ogromny potencjał. Specjalna ustawa precyzuje, że w parku powstaną inwestycje przemysłowe związane z wdrażaniem nowoczesnych projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza. Wszystkie takie inwestycje są niezbędne dla dalszego rozwoju Polski – mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

 

Około 3 miliardy złotych nakładów inwestycyjnych, kilkaset nowych miejsca pracy, nowoczesna technologia i nowoczesne rozwiązania przemysłowe to olbrzymia szansa dla Stalowej Woli i całego Podkarpacia. To największa inwestycja greenfieldowa jaka miała miejsce w zarządzanej przez nas Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej właśnie na Podkarpaciu. Nie byłoby tego wspólnego sukcesu bez olbrzymiego wsparcia ze strony pana premiera Matusza Morawieckiego i zaangażowania prezydenta Lucjusza Nadbereżnego. Dziękuję wszystkim pracownikom Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którzy pracowali przy tej inwestycji. W imieniu ARP pragnę zadeklarować dalsze pełne wsparcie dla SK Nexilis. Zrealizujemy wszelkie potrzeby dotyczące mediów, zasilania w energię elektryczną, odnawialnych źródeł energii. Już dziś w imieniu ARP chcę zadeklarować gotowość do współpracy przy budowie dużej farmy PV na terenie Stalowej Woli, której moc do ok. 100 Mw mogłaby być wykorzystywana na potrzeby inwestorów w Strategicznym Parku Inwestycyjnym Euro – Park Stalowa Wola – mówił podczas wydarzenia Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

 

Źródło: ARP

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).