Inteligentna kamera samochodowa od Nextbase | MOTOFAKTOR

Inteligentna kamera samochodowa od Nextbase

person Adrian Januszkiewicz 5/01/2022

Firma Nextbase zapowiedziała na targach CES 2022 wprowadzenie do swojej oferty pierwszej naprawdę inteligentnej kamery samochodowej Nextbase iQ.

Nextbase iQ to zapowiedź nowej generacji technologii do samochodów połączonych z Internetem, dzięki której pojazd jest inteligentniejszy i bezpieczniejszy, a jazda bardziej komfortowa. Ten przełomowy produkt Nextbase wykracza poza kategorię kamer samochodowych, wykorzystując najnowszy potencjał sztucznej inteligencji i oferując dostęp w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca oraz w każdej chwili za pośrednictwem aplikacji iQ.

 

Netxbase iQ zapewniać ma użytkownikom wszystkie funkcje, których mogą oczekiwać od najlepszych domowych systemów monitoringowych — ale tym razem w samochodzie. Kierowcy mogą korzystać z licznych funkcji, takich jak odbieranie alarmów w czasie rzeczywistym i uzyskiwanie dostępu do nagrań wideo ze zdarzeń, nawet kiedy nie są przy samochodzie.

 

Nextbase iQ nie ma sobie równych na rynku — mówi Richard Browning, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Nextbase – Przez ponad dwa lata opracowywaliśmy od podstaw nowe wcielenie kamery samochodowej i stworzyliśmy pierwszą na świecie prawdziwie inteligentną kamerę samochodową, która wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz łączność z chmurą, by zapewniać kierowcom poczucie pełnego bezpieczeństwa. Żaden dotychczasowy inteligentny produkt do samochodu łączącego się z siecią nie oferował aż tylu korzyści. Udoskonaliliśmy funkcjonalność naszych — i tak już najlepszych w tej klasie — kamer samochodowych i wzbogaciliśmy ją o niespotykaną dotychczas technologię pomagającą kierowcom zarówno w drodze, jak i poza pojazdem.

Nextbase iQ oferuje technologię wideo o rozdzielczości 4K z wykorzystaniem trzech kamer, która umożliwia rejestrowanie obrazu na zewnątrz i wewnątrz samochodu oraz zapewnia dostęp do nagrań w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie, a także przesyła powiadomienia. Na zupełnie nowy design Nextbase iQ wpłynęły wyniki szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych mających na celu uzyskiwanie najlepszej w branży jakości obrazu oraz widoków monitorowania samochodu.

 

Na drogach coraz częściej dochodzi do niepożądanych sytuacji, takich jak przejawy agresji czy kontrole policyjne, które zwiększają obawy kierowców. Nextbase iQ oferuje w związku z tym Tryb świadka — aktywowaną głosowo i błyskawicznie funkcję nagrywania, która automatycznie zapisuje obraz w chmurze i udostępnia go kontaktom alarmowym lub innym wyznaczonym osobom (np. współmałżonkowi albo rodzicowi) w czasie rzeczywistym. Dzięki temu kierowca nie musi się już nigdy mierzyć ze stresującą sytuacją w pojedynkę.

 

Spośród innych funkcji wyróżniających Nextbase iQ można wymienić:

 

Technologie NXT

 

W celu ochrony kierowców, pasażerów i pojazdów zastosowano w Nextbase iQ liczne, oczekujące na patenty technologie Nextbase NXT wykorzystujące sztuczną inteligencję i łączność z chmurą.

 

 • Dostęp w czasie rzeczywistym w dowolnej chwili i miejscu
 • Spatial Awareness Technology (technologia orientacji przestrzennej) — specjalnie zaprojektowana pod kątem tego zastosowania sztuczna inteligencja, która przewiduje i rejestruje zdarzenia bez względu na to, czy użytkownicy są w samochodzie, czy poza nim.
 • Szybkie i niezawodne połączenie z chmurą przy użyciu dwóch rodzajów łączności: NXT Dual Link Wi-Fi i 4G
 • Ultradokładne wyznaczanie pozycji przy użyciu satelitów GPS umożliwiające szybkie i wygodne śledzenie pojazdu.

Wspomaganie kierowcy

 

Nextbase iQ wyznacza nowy etap ewolucji najlepszej na świecie funkcjonalności kamery samochodowej obsługiwanej bez używania rąk.

 

 • Jedyny na świecie system trzech kamer wideo działających na podczerwień z rozdzielczością 4K rejestruje w dzień i w nocy obraz o rozdzielczości 4K z przodu oraz 1440p z tyłu i wewnątrz pojazdu.
 • Witness Mode (tryb świadka) umożliwia natychmiastowe, aktywowane głosowo nagrywanie bez używania rąk, przesyłanie nagrań do chmury i ich udostępnianie — dzięki temu kierowcy w najtrudniejszych chwilach mogą polegać na bezpiecznym materiale dowodowym.
 • Live View (widok na żywo) zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do samochodowego systemu kamer z dowolnego miejsca na świecie.
 • Native Voice Control (natywny system sterowania głosowego) umożliwia kierowcom szybkie, intuicyjne i precyzyjne wydawanie poleceń sterujących różnymi funkcjami bez odrywania rąk od kierownicy, a oczu od drogi.
 • Valet Mode (tryb obsługi) umożliwia ustawienie różnych alarmów informujących właściciela pojazdu o pewnych sytuacjach po przekazaniu samochodu innym osobom, na przykład obsłudze parkingu czy warsztatu albo dziecku czy znajomemu.

 

Bezpieczeństwo kierowcy

 

Inteligentna, połączona z Internetem i przewidująca technologia zapewnia podczas podróży bezpieczeństwo takie jak w monitorowanym budynku.

 

 • NXT Video przy użyciu wielokrotnie nagradzanego systemu rejestracji wideo przy słabym oświetleniu precyzyjnie nagrywa tablice rejestracyjne, znaki drogowe oraz inne decydujące szczegóły w razie zdarzenia wewnątrz albo na zewnątrz pojazdu
 • Roadwatch AI wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania w czasie rzeczywistym szybkości i trajektorii innych pojazdów
 • Emergency SOS (ESOS) — Nextbase to jedyna marka kamer samochodowych, które, począwszy od serii 2, automatycznie powiadamiają służby ratunkowe, przekazując dane lokalizacji i inne ważne informacje w razie poważnego wypadku
 • Driver Aware (DMS) to inteligentny system monitorowania kierowcy zapobiegający rozproszeniu uwagi lub przysypianiu podczas jazdy
 • Vehicle Aware (ADAS) to zaawansowany system asysty kierowcy, który monitoruje drogę i samochody z przodu, ostrzegając przed zagrożeniami ze strony pojazdów i pieszych przy użyciu technologii orientacji przestrzennej Nextbase Spatial Awareness Technology

 

Bezpieczeństwo pojazdu

 

Za pośrednictwem aplikacji Nextbase iQ kierowcy mogą odbierać w czasie rzeczywistym alarmy i uzyskiwać dostęp do wideo, będąc poza samochodem.

 

 • Monitorowanie w czasie rzeczywistym przy użyciu ultradokładnego sygnalizatora GPS oraz zsynchronizowanego wideo w czasie rzeczywistym
 • Smart Sense Parking z technologią orientacji przestrzennej Nextbase Spatial Awareness Technology i sztuczną inteligencją rejestruje krytyczne chwile przed zdarzeniami i po ich wystąpieniu oraz umożliwia dostrojenie do sytuacji w celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa i zminimalizowania niedogodności. Inteligentny system monitoruje otoczenie, w tym pojazdy, pieszych i rowerzystów, oraz powiadamia kierowców w czasie rzeczywistym o konieczności obserwacji i działania.
 • Za pośrednictwem aplikacji Nextbase iQ kierowcy znajdujący się poza samochodem mogą odbierać natychmiastowe powiadomienia o zdarzeniach ze zdjęciami.

 

Nextbase iQ nie stanowi jedynie rozszerzenia funkcjonalności kamery do samochodu — to zupełnie nowa kategoria inteligentnej, połączonej z Internetem technologii samochodowej — mówi Richard Browning – Wyposażamy wszystkie samochody w funkcje bezpieczeństwa i asysty kierowcy, które wykraczają poza możliwości najnowszych modeli pojazdów. Wydajny chipset Ambarella ze sztuczną inteligencją umożliwia nam ciągłe wprowadzanie kolejnych przełomowych aktualizacji za pośrednictwem chmury, dzięki czemu kierowcy będą korzystać z najnowszych funkcji bezpieczeństwa przez całe lata.

 

Źródło: Nextbase

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).