Holowanie mamy w planie | MOTOFAKTOR

Holowanie mamy w planie

person Redakcja 1/10/2021

Steinhof rozwiewa najpopularniejsze wątpliwości i porusza kilka dodatkowych tematów związanych z holowaniem.

Co mogę holować na prawo jazdy B?

Prawo jazdy B pozwala na holowanie pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3.5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) przyczepy lekkiej (do 750 kg).

 

Możliwe jest także holowanie innej przyczepy pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg. Jeśli w takim wypadku będzie to przyczepa inna niż lekka (ponad 750 kg) niezbędne są dodatkowe kwalifikacje, np. dodatkowy wpis w prawie jazdy, tzw. kod 96.

Jak zdobyć kod 96?

Trzeba zdać dodatkowy egzamin praktyczny w WORD i wydziale komunikacji uzyskać wpis do prawa jazdy. Cała procedura nie wymaga dodatkowego szkolenia. W praktyce jednak mało kto z tego korzysta, ponieważ zysk na uprawnieniach jest niewielki a zachodu sporo. Większość osób zainteresowanych zwiększeniem uprawnień zapisuje się na kurs prawa jazdy B+E, które daje większe możliwości.

 

Głównym rozszerzeniem uprawnień wynikającym z kodu 96 jest jedynie możliwość prowadzenia zestawu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 4,25 t, składającym się z pojazdu samochodowego zgodnego z prawem jazdy B i przyczepy innej niż lekka.

Co mogę holować na prawo jazdy B+E?

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nie przekraczającej 3,5t (więc tak jak B), ale pozwala ciągnąć przyczepy o DMC nie przekraczającej 3,5t. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t (czyli dwukrotnie więcej niż na kategorię B).

 

Pozyskanie prawa jazdy B+E wymaga szkolenia praktycznego w ośrodku WORD oraz pozytywnego zdania egzaminu praktycznego.

 

W praktyce prawo jazdy B+E przydaje się osobom, które np. ciągną samochodami osobowymi duże przyczepy campingowe.

 

UWAGA! Podana maksymalna masa zestawu 7t jest tak naprawdę teoretyczna, ponieważ należy jeszcze uwzględnić tzw. przelicznik 1,33;1 o którym piszemy w punkcie 6. Wynika z niego, że zestaw na B+E będzie mógł mieć niewiele ponad 6 t.

Co mogę holować na prawo jazdy C+E?

Posiadanie uprawnień C+E (popularne ciężarowe z przyczepą) rozwiązuje w praktyce wszelkie problemy z holowaniem posiadacza samochodu osobowego. Należy jedynie pilnować zgodności DMC pojazdu oraz przyczepy (i wszelkich zależności pomiędzy tymi parametrami).

Gdzie znajdę informacje o technicznych możliwościach samochodu, czyli jak dużą przyczepę pojazd może uciągnąć?

Wszystkie potrzebne informacje znajdują się w dowodach rejestracyjnych. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu kluczowa są następujące pozycje:

 

F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu (MMC) w kg;
Q.1 – (maksymalna masa przyczepy z hamulcem)
Q.2 – (maksymalna masa przyczepy bez hamulca).

 

Pozycje Q.1 (dla przyczepy z hamulcem) lub Q.2 (dla przyczepy bez hamulca) należy porównać z danymi z dowodu rejestracyjnego przyczepy (pozycja F.2). Jeśli masa przyczepy nie przekracza wartości z pozycji Q.1 lub Q.2 – samochód może taką przyczepę holować, jednak musi być spełniony jeszcze jeden warunek: rzeczywista masa całkowita przyczepy (F.2) ciągniętej przez samochód nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego (pozycja F.1).

 

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym wartość masy przyczepy podana w dowodzie rejestracyjnym przyczepy (F.2) jest większa niż wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w rubryce O.2, to przyczepa obligatoryjnie musi posiadać hamulec.

1,33:1 – co to takiego?

Istnieje przepis, który mówi, że stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) samochodu do DMC przyczepy nie może przekroczyć wartości 1,33:1. Często zapominamy o nim, ponieważ w praktyce wystarczy przestrzegać zgodności odpowiednich wpisów w dowodach rejestracyjnych pojazdu holującego i przyczepy. Jeśli kogoś zniechęcają liczby dziesiętne, szacunkowo możemy przyjąć, że DMC samochodu musi być o 1/3 większe niż DMC przyczepy.

 

Ten przepis może się jednak przydać osobom korzystającym z kodu 96, lub wykorzystującym graniczne wartości kategorii B+E (lub C+E podczas jazdy samochodem osobowym).

Ile wytrzyma hak?

Powyżej przedstawiliśmy ogólny zarys przepisów. W praktyce należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – to oczywiście parametry haka, a konkretnie jego maksymalny uciąg. W przypadku haków Steinhof haki dedykowane do poszczególnych modeli samochodów są projektowane tak aby zachować zgodność z przepisami.

 

Dysponują nawet zapasem wytrzymałościowym. Ale na rynku możemy spotkać używane samochody sprowadzane z całego świata z różnymi hakami, więc w razie wątpliwości warto przyjrzeć się im dokładniej np. razem z diagnostą.

Jaka może być maksymalna długość zestawu?

W przypadku zestawu jeden pojazd + jedna przyczepa dopuszczalna długość zestawu wynosi 18,75 m.

Dodatkowe opłaty

Jeżeli masa całkowita zestawu przekroczy 3,5 tony należy zaopatrzyć się w system do opłat drogowych taki jak w samochodach ciężarowych, np. Viabox, który rejestruje każdy przejazd przez bramownice Viatoll. Nowszą alternatywą jest e-TOLL.

Czy do każdego samochodu mogę zamontować hak? Czy montażysta zorientuje się, że w danym modelu nie można montować haka?

Stosowny wpis znajduje się w instrukcji obsługi samochodu. Jeśli została zgubiona, można liczyć na pomoc montażysty haka. Specjalista zauważy problem od razu, ponieważ w katalogach nie będzie haka do danego modelu samochodu. Ważne są także wpisy w dowodzie rejestracyjnym – w polach O1 i O2 podane wartości mówią jak ciężką przyczepę można ciągnąć.

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).