Hamowanie z przyczepą i bez, o czym warto pamiętać? | MOTOFAKTOR

Hamowanie z przyczepą i bez, o czym warto pamiętać?

person Redakcja 29/10/2021

Firma Steinhof przygotowała poradnik na temat tego, jak wygląda hamowanie z przyczepą i bez niej.

Na początek kilka faktów. Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że na podstawowe prawo jazdy, czyli kategorię B, możemy poruszać się pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jednak w ramach tego limitu dopuszcza się doczepienie przyczepy lekkiej, która waży do 750 kg. Wtedy łączna masa zestawu wynosi nawet 4250 kg. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taki ciężar wymusza zmianę w technice jazdy samochodem.

Płynna jazda i hamowanie mają wiele zalet

Optymalna dla podzespołów samochodu, komfortu podróży i zużycia paliwa jest płynna jazda, gdzie hamowanie również przebiega spokojnie. Wtedy tarcze hamulcowe wraz z klockami zużywają się równomiernie i pracują we właściwej temperaturze roboczej.

 

Jazda samochodem to przede wszystkim przewidywanie tego, co może wydarzyć się za chwilę na drodze i dostosowanie się do tej sytuacji. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj kręta droga, gdzie wytracenie prędkości, a także dobranie właściwego biegu musi odbywać się przed wjechaniem w zakręt. Najlepiej przejechać łuk ze stałą prędkością i dopiero w ostatniej fazie dodać gazu, gdy zakręt łagodnieje. Takie umiejętności przydają się podczas jazdy i hamowania z przyczepą.

Hamowanie z przyczepą musi uwzględniać większą masę zestawu!

Jednym z najważniejszych aspektów podczas jazdy z przyczepą jest świadomość, że cały zestaw waży zdecydowanie więcej w porównaniu do samochodu bez przyczepy. W związku z tym wszystko trwa wolniej i ma dużo większą bezwładność. W skrajnych sytuacjach droga hamowania auta z przyczepą może być nawet o 70% dłuższa od awaryjnego zatrzymania samego samochodu!

 

Dlatego podczas zjazdu ze wzniesienia lub przemieszczania się w górskim terenie obowiązkowe jest hamowanie silnikiem. W większości pojazdów ciężarowych znajdziemy retarder, jednak osobówki muszą radzić sobie w klasyczny sposób – przez zredukowanie biegu na niższy. Takie rozwiązanie pozwala wytracać prędkość w sposób kontrolowany i chroni tarcze hamulcowe wraz z klockami przed przegrzaniem.

W przypadku hamowania z przyczepą na śliskiej nawierzchni trzeba zachować szczególną ostrożność! Wtedy bardzo łatwo o wytrącenie zespołu pojazdów ze swego rodzaju równowagi. Niewielkie przyczepy towarowe pchają auto w czasie zwalniania, ponieważ brakuje im własnego hamulca, który ogranicza ich bezwładność.

 

Jeśli zależy nam na stabilności podczas hamowania, dobrym pomysłem jest przyczepa wyposażona w hamulce. Wtedy szybciej i bezpieczniej można wytracać prędkość w każdych warunkach. Ogromnym wsparciem dla kierowcy jest również system ESP, który potrafi wykryć przyczepę i dostosowuje się do nowej sytuacji. Takie rozwiązanie zwiększa poziom bezpieczeństwa na drodze.

Największym zagrożeniem są gwałtowne manewry

Wspomniana powyżej płynna jazda samochodem ma kluczowe znaczenie, gdy jedziemy z przyczepą. Każdy gwałtowny manewr wytrąca z równowagi cały zestaw, który później trudno jest opanować. Jeśli już dojdzie do utraty kontroli nad przyczepą, jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest płynne przyhamowanie bez chaotycznego korygowania toru jazdy.

 

Dlatego przewidywanie tego, co może się wydarzyć, jest tak ważne! Nagły, boczny podmuch wiatru przy wyjeździe z lasu na pustą przestrzeń lub zza ekranów dźwiękochłonnych na drogach szybkiego ruchu, to jedna z przyczyn destabilizacji przyczepy. Bardzo ważne jest również właściwe rozłożenie ciężaru w przyczepie i zabezpieczenie go przed przesuwaniem się.

Przed wyjazdem w trasę sprawdź układ hamulcowy

Jazda z przyczepą nakłada na kierowcę dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest sprawdzenie stanu technicznego układu hamulcowego. Dotyczy to przede wszystkim pojazdu ciągnącego, na którym spoczywa większa odpowiedzialność podczas hamowania z przyczepą. Dawid Tarchała Kierownik laboratorium R&D Manager Steinhof

 

Jednak wiele przyczep ma własny układ hamowania, który również powinniśmy sprawdzić. Warto także rzucić okiem na stan bieżnika. Opony mają duży wpływ na drogę hamowania i stabilność podczas jazdy. Jeśli na kołach mamy zdarte ogumienie, narażamy się na szereg kłopotów związanych z zatrzymaniem i jazdą w bezpieczny sposób.

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).