Haki holownicze a zaspy śnieżne - porady Steinhof | MOTOFAKTOR

Haki holownicze a zaspy śnieżne - porady Steinhof

person Redakcja 21/01/2022

Czy do wyciągnięcia auta z zaspy można użyć haków holowniczych? Steinhof udziela odpowiedzi.

Początek zimowego sezonu z okazji ferii zimowych w Polsce, zachęca ludzi do wyjazdów w tereny górskie i podgórskie. To właśnie tam kierowcy są szczególnie narażeni na opady śniegu, które w połączeniu z wiatrem, mogą tworzyć zaspy. Osunięcie się samochodu do śnieżnej pułapki jest częstym widokiem na parkingach górskich kurortów. Jak sobie poradzić w tej sytuacji?

Gdy samochód ugrzęźnie w śniegu oceń sytuację

Emocje w sytuacjach stresowych chcą przejąć nad nami kontrolę. Jednak trzeba zrobić wszystko, żeby zachować spokój i na chłodno ocenić sytuację. Jeśli nasze auto znajduje się w śniegu, ale jego nadwozie nie osiadło na białym puchu, mamy zdecydowanie większe szanse na samodzielny wyjazd z zaspy. W przeciwnym razie potrzebna będzie pomoc z zewnątrz.

Poprawa przyczepności to nasz cel

Oczywiście brak przyczepności kół do nawierzchni jest powodem problemów z wyjazdem z zaspy. W związku z tym musimy zrobić wszystko, żeby odzyskać tarcie i wyjechać ze śnieżnej pokrywy. W rajdach terenowych stosuje się specjalne aluminiowe podkłady, które podkłada się pod koła. Amatorskim rozwiązaniem są dywaniki gumowe lub podsypany pod koła piasek.

 

To w połączeniu z ruchem samochodu w przód i w tył przy pomocy jego bezwładności, jeśli mamy auto z manualną skrzynią biegów, gdzie wymuszamy ruch w jedną stronę, a następnie pozwalamy autu wrócić do poprzedniej pozycji, powinno być efektywnym działaniem. W nieco trudniejszej sytuacji są kierowcy z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ długotrwałe zmienianie biegów z pozycji D na R może doprowadzić do przegrzania się przekładni.

Czy podczas wyciągania auta z zaspy można korzystać z haków Steinhof?

Jeśli wszystkie inne sposoby zawiodą, trzeba skorzystać z pomocy drugiego pojazdu i wyciągnąć auto z zaspy przez holowanie. Służą do tego fabryczne zaczepy, które stabilnie utrzymują linkę i zabezpieczają przed jej zeskoczeniem. Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na wyciągnięcie innego pojazdu z zaspy. Jeśli samochód ich nie ma – zginęły zaczepy, gwinty są zardzewiałe, wówczas można użyć haka Steinhof. W sytuacjach awaryjnych, jaką jest wyjazd z zaspy, można stosować rozwiązania doraźne.

 

Wytrzymałość głowicy haka jest na tyle duża, że może posłużyć ona do zaczepienia liny holowniczej, jednak hak holowniczy nie został do tego zbudowany. W związku z tym działamy nieco na własne ryzyko, choć jest ono niewielkie.

 

Pamiętaj, aby przed próbą wyciągnięcia samochodu z zaspy sprawdzić solidność mocowania liny holowniczej. Dobrym pomysłem jest również odsunięcie ludzi postronnych od pojazdów, aby w sytuacji zerwania się liny nikomu nic się nie stało. Gdy wszystko jest już gotowe, należy naciągnąć powoli linę. Dopiero wtedy można bezpiecznie przystąpić do wyciągania auta z zaspy.

 

Źródło: Steinhof

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).