Gwałtowne burze i ulewy uszkadzają samochód prawie tak samo jak powódź | MOTOFAKTOR

Gwałtowne burze i ulewy uszkadzają samochód prawie tak samo jak powódź

person Redakcja 23/08/2021

AAA AUTO ostrzega przed zalanymi samochodami używanymi m.in. z Niemiec. Intensywne burze i uporczywe deszcze także mogą spowodować poważne uszkodzenia aut.

Obecność wody „gdzieś w samochodzie” objawia się np. dziwnymi zachlapaniami, wiecznie zroszonymi szybami lub lampami. Kierowcy często uważają, że kilka kropli wody nie zaszkodzi ich samochodowi. Jest to jednak błędny tok myślenia. W wyniku częstych opadów w nadwoziach mniejszych samochodów może osadzać się naprawdę spora ilość wody, a w większym SUV-ie może to być nawet 15 litrów!

Najczęstszym problemem związanym z działaniem wody na samochód jest oczywiście korozja. Chociaż wielu producentów samochodów zapewnia dożywotnią gwarancję na ochronę karoserii, działanie wody może szybko ją zweryfikować. Pomimo to, że samochód jest oczywiście zamknięty podczas opadów deszczu, gdy ulewa jest intensywna, woda i tak dostaje się do wnętrza auta. Najczęstszą tego przyczyną jest wada gumowej uszczelki. Latem wysokie temperatury jej zupełnie nie sprzyjają, zimą z kolei zamarzają w niej krople wody. Dlatego zaleca się raz na jakiś czas smarowanie całego uszczelnienia olejem silikonowym. Jindřich Topol regionalny kierownik ds. zakupów AAA AUTO

 

Gwałtowne burze i ulewne deszcze pośrednio powodują również inne zagrożenie, które często jest ignorowane przez kierowców. Grad lub krople deszczu mogą powodować łamanie mniejszych gałęzi, spadanie szyszek, kasztanów itp., a one z kolei mogą spadać bezpośrednio na auto, jeśli jest ono zaparkowane pod drzewem. Spadające szyszki czy gałęzie z pewnością nie służą dobrze wierzchniej farbie samochodu.

 

Małych otarć nie można w żadnym wypadku bagatelizować. Takie drobne rysy mogą również przyczynić się do korozji. Dotknięte korozją miejsce może zacząć się utleniać i zająć większy obszar. Głębokie otarcia są w tym przypadku najgorszą rzeczą, jaka może spotkać właściciela samochodu. Konieczne wtedy staje się skorzystanie z usług specjalisty.

 

Parkowanie pod drzewem niesie ze sobą także inne pułapki. Opadłe gałęzie i brud mogą nie tylko uszkodzić lakier, ale mogą również zatkać kanały odpływowe, którymi spływa woda z samochodu. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka samochodów oferujących dożywotnią gwarancję na korozję. Haczyk tkwi jednak w tym, że właściciel auta musi regularnie przyjeżdżać na przeglądy serwisowe, albo na tym, że gwarancja dotyczy tylko powierzchni lakierowanych.

 

Źródło: AAA AUTO

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).