Grupa Groclin sprzedała udziały w spółkach na Ukrainie | MOTOFAKTOR

Grupa Groclin sprzedała udziały w spółkach na Ukrainie

person Adrian Januszkiewicz 3/03/2021

Grupa Groclin dokonała zbycia 100% udziałów posiadanych w spółkach Groclin-Karpaty Sp. z o.o. i Groclin-Dolina Sp. z o.o.

Jednocześnie transakcja sprzedaży udziałów w spółce Groclin-Karpaty Spółka z o.o. została powiązana ze zbyciem wierzytelności, które Grupa posiadała w stosunku do niej. Całkowita wartość transakcji wyniosła 5,7 mln zł.

 

Z uwagi na sytuację rynkową spowodowaną pandemią, Grupa Groclin od kilku miesięcy poszukiwała inwestora zainteresowanego nabyciem aktywów zlokalizowanych w Użgorodzie. Niestety, sytuacja jaka panuje na rynku motoryzacyjnym oraz specyfika działalności na Ukrainie powodowały, że prowadzone negocjacje nie kończyły się sukcesem.

 

Zbycie udziałów w spółkach ukraińskich spowodowane było koniecznością dostosowania rozmiarów prowadzonej działalności do wykorzystywanego na ten cel mienia. Z uwagi na spadające zamówienia z sektora motoryzacyjnego, produkcja w pomieszczeniach produkcyjnych spółki Groclin-Karpaty Spółka z o.o.  była w ocenie zarządu nierentowna.

 

Z kolei Groclin-Dolina Spółka z o.o.  dysponuje rozpoczętą wiele lat temu i niezakończoną inwestycją w hale produkcyjne. Podejmowane przez szereg lat działania nie pozwoliły na żadne sensowne zagospodarowanie tych aktywów, a jednocześnie każdego roku Grupa Groclin pośrednio (poprzez dostarczanie finansowania) ponosiła koszty związane z ochroną tego mienia oraz jego zabezpieczeniem. Stąd decyzja o sprzedaży aktywów ukraińskich była koniecznością.

 

W dalszej kolejności zarząd Grupy planuje podjęcie decyzji odnośnie dalszych kierunków działalności spółki oraz przedstawienie tej propozycji akcjonariuszom na walnym zgromadzeniu. Znaczące spadki zamówień ze strony koncernów motoryzacyjnych spowodowane pandemią oraz brak możliwości zaplanowania działalności na kolejne chociażby półroczne okresy, spowodował konieczność wycofania się z działalności w sektorze motoryzacyjnym. Grupa z uwagi na posiadane kompetencje, poszukuje alternatywnych rozwiązań, szczególnie w sektorze produkcji mebli tapicerowanych.

 

Niezależnie od tego zarząd Grupy zaangażował ją we współpracę w projekcie elektromobilności pod marką Groclin oraz eGroclin. Mając na uwadze posiadane przez nią zasoby finansowe, całość projektu jest obecnie prowadzona poza jej strukturami kapitałowymi. W niedalekiej perspektywie możliwa ma być ocena potencjału rynkowego tego projektu, a następnie jego wycena oraz ustalenie warunków, na jakich projekt ten może zostać włączony w struktury Groclin S.A. w celu kontynuowania działalności spółki.

 

Źródło: Groclin

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).