Gottlieb Daimler i jego historia | MOTOFAKTOR

Gottlieb Daimler i jego historia

person Adrian Januszkiewicz 23/03/2020

120 lat temu, na początku marca 1900 r., zmarł Gottlieb Daimler, jeden z pionierów globalnej motoryzacji.

Gottlieb Daimler miał 48 lat, kiedy w szklarni swojej willi w Cannstatt otworzył eksperymentalną pracownię i latem 1882 r. rozpoczął tam pracę nad czterosuwowym silnikiem o wysokiej prędkości obrotowej.

 

W tym czasie zdążył już zdobyć nie lada renomę – miał za sobą udaną karierę inżyniera oraz menedżera. Ostatnim zajmowanym przez niego stanowiskiem była pozycja dyrektora technicznego i członka zarządu Gasmotoren-Fabrik Deutz AG.

 

Gottlieb, syn piekarza, urodził się 17 marca 1834 r. w Schorndorf w Niemczech. Uzyskał wykształcenie techniczne, w tym dyplom inżyniera mechanika, który wykorzystał jako solidny punkt wyjścia do dalszego rozwoju. Wynalazca był również kosmopolitą – już w młodym wieku zdobył cenne praktyczne doświadczenie we Francji i Wielkiej Brytanii.

 

Podczas pracy w firmie Deutz odwiedził też Rosję, wziął udział w wystawach światowych w Paryżu i Chicago (lata 1889 i 1893), korespondował również ze swoją francuską partnerką biznesową Louise Sarazin w jej ojczystym języku.

 

Po odejściu z Gasmotoren-Fabrik Deutz pod koniec 1881 r., jako jej ówczesny menedżer Gottlieb Daimler mógł z łatwością znaleźć dobrze płatne, kierownicze stanowisko w innej firmie. Zamiast tego podjął śmiałe ryzyko, by samemu zostać przedsiębiorcą, i założył coś, co dziś nazwano by przełomowym start-upem.

 

Jego celem było zrewolucjonizowanie mobilności na lądzie, wodzie i w powietrzu, a kluczem do realizacji tego celu stał się mocny i lekki, a przy tym niezawodny silnik spalinowy.

Również Carl Benz dążył do realizacji swojego wizjonerskiego podejścia, lecz w przeciwieństwie do Daimlera nie skupił się na opracowaniu uniwersalnej jednostki napędowej, tylko na rozpowszechnieniu mobilności za pomocą samochodu. Początkowo opinia publiczna była wobec tych pomysłów sceptyczna i często je odrzucała.

 

Dziś wiemy, że wbrew wszelkim przeciwieństwom obaj wynalazcy zrealizowali swoje marzenia. Carl Benz był świadkiem fuzji Daimler-Motoren-Gesellschaftz Benz & Cie. w 1926 r. Tak narodziła się firma Daimler-Benz AG, która stała się później globalnym graczem i której wyjątkowe produkty bazowały na zasadniczych ideach obu wynalazców.

 

Benz na własne oczy widział też triumf silnika spalinowego. Jego popularyzacja sprawiła, że globalna mobilność stała się rzeczywistością – za sprawą przemierzających planetę pojazdów, statków oraz samolotów. Carl Benz zmarł 4 kwietnia 1929 r.

 

Obecnie Daimler AG wciąż podąża ścieżką swoich ojców założycieli i stara się kształtować przyszłość mobilności, czerpiąc z idealistycznego dziedzictwa firmy. W tym celu koncern aktywnie realizuje strategię CASE wraz z jej poszczególnymi obszarami (Connected – łączność, Autonomous – jazda autonomiczna, Shared – usługi współdzielenia i Electric – napędy elektryczne). Wyzwania, przed jakimi obecnie stoi, przypominają cele, które Daimler i Benz z powodzeniem osiągnęli w 1886 r., kiedy zapoczątkowali nową formę mobilności.

Jesteśmy właśnie w trakcie mierzenia się z daleko idącymi zmianami, przemysł motoryzacyjny przechodzi bowiem ogromną transformację. Ola Källenius prezes zarządu Daimler AG

 

Marka spod znaku trójramiennej gwiazdy przedstawiła niedawno koncepcyjnego Mercedesa VISION EQS – samochód, który ma dawać wyobrażenie o tym, jak ekologiczny luksus może wyglądać w przyszłości.

 

Źródło: Daimler

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).