FO Dębica z wyraźnie lepszą sprzedażą w H1 2023 | MOTOFAKTOR

FO Dębica z wyraźnie lepszą sprzedażą w H1 2023

person Redakcja 14/09/2023

Firma Oponiarska Dębica S.A. w I półroczu 2023 r. uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 1 734,2 mln zł, co oznacza wzrost o 8,7% r/r. Również II kwartał był na plus.

 

W I kwartale 2023 r. zysk EBIT Firmy Oponiarskiej Dębica osiągnął poziom 252,9 mln zł (+687,9% r/r), a zysk netto był na poziomie 218,4 mln zł (+653,1% r/r). Uzyskane wyniki mają charakter nadzwyczajny.

 

Z kolei w samym II kwartale br. przychody ze sprzedaży wyniosły 802,0 mln zł i były wyższe o 0,4% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zysk EBIT w II kwartale 2023 r. wyniósł 107,8 mln zł (+1178,0% r/r), a zysk netto był na poziomie 96,4 mln zł (+1538,8% r/r).

 

Wyniki finansowe osiągnięte w pierwszych sześciu miesiącach roku oceniamy jako bardzo dobre. Na znaczne wzrosty, które zaraportowaliśmy, wpływ miało kilka istotnych czynników. Jednym z nich był wzrost cen sprzedaży realizowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Dodatkowo w pierwszym półroczu wystąpił znaczący spadek poniesionych kosztów surowców i energii w stosunku do kosztów zakładanych w kalkulacjach cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Uważamy, że wypracowane w pierwszym półroczu rezultaty mają charakter nadzwyczajny. Musimy także brać pod uwagę, że gospodarka nadal mierzy się z wyzwaniami takimi jak presja inflacyjna, rosnące koszty pracy czy niskie nastroje konsumenckie. Wpłynęło to na niższy popyt na opony w drugim kwartale i całym pierwszym półroczu – mówi Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

 

Szczegóły dotyczące wyników przedstawia tabela poniżej:

Sprzedaż Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. do podmiotów powiązanych w I półroczu 2023 r. wygenerowała przychody w kwocie 1 613,7 mln zł, co oznacza, że były one wyższe o 14,1% w stosunku do analogicznego okresu w 2022 r. Z kolei sprzedaż do podmiotów niepowiązanych zmniejszyła się o 33,6% do 120,5 mln zł.

Odbudowa mocy produkcyjnych po pożarze

20 sierpnia br. w godzinach nocnych w fabryce Spółki w Dębicy miał miejsce pożar. Po wstępnym zatrzymaniu produkcji opon osobowych, została ona wznowiona, w ograniczonym zakresie.

 

Warto dodać, że obecnie mierzymy się ze skutkami niedawnego pożaru i koniecznością odtworzenia częściowo utraconych z tego powodu możliwości produkcyjnych. Spodziewamy się, że do listopada 2023 r. odbudujemy moce produkcyjne do poziomu 70% (z 55% obecnie). Pełnego rozruchu spodziewamy się na początku 2025 r. Należy przy tym zaznaczyć, że produkcja opon ciężarowych przebiega bez zakłóceń – podkreśla Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Regularnie wypłacana dywidenda

Pod koniec czerwca br. akcjonariusze Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę 54,5 mln zł, co daje 3,95 zł na akcję. Dzień dywidendy wyznaczono na 22 września, a dzień wypłaty na 19 grudnia 2023 r.

 

Spółka od 2010 roku regularnie wypłaca dywidendę.

 

Źródło: Firma Oponiarska Dębica

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).