FO Dębica SA w dobrej sytuacji finansowej po Q3 2023 | MOTOFAKTOR

FO Dębica SA w dobrej sytuacji finansowej po Q3 2023

person Adrian Januszkiewicz 16/11/2023

Firma Oponiarska Dębica SA po dziewięciu miesiącach 2023 r. uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 2 344,7 mln zł, co oznacza spadek o 3,4% r/r.

 

Zysk EBIT Firmy Oponiarskiej Dębica SA po dziewięciu miesiącach 2023 r. osiągnął poziom 229,2 mln zł (+549,3% r/r), a zysk netto wyniósł 200,6 mln zł (+515,3% r/r).

 

W samym III kwartale br. przychody ze sprzedaży wyniosły 610,4 mln zł i były niższe o 26,5% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Spółka w III kwartale 2023 r. zanotowała stratę EBIT w wysokości 23,8 mln zł, a wynik netto był na poziomie -17,7 mln zł. Niższe rok do roku wyniki za III kwartał to przede wszystkim skutek pożaru, który miał miejsce w sierpniu 2023 r. w fabryce Spółki w Dębicy.

 

W III kwartale br. boleśnie odczuliśmy skutki sierpniowego pożaru, który miał miejsce w naszej fabryce. W konsekwencji utraciliśmy część zdolności produkcyjnych, co m.in. przełożyło się na mniejszą sprzedaż. Dodatkowo ponieśliśmy koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych oraz usuwania skutków pożaru, a także zniszczonych środków trwałych. Pomimo to, chcemy podkreślić, że nasza sytuacja finansowa jest stabilna i bezpieczna – mówi Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica SA.

 

Pomimo strat poniesionych w III kwartale br., wyniki Spółki w dotychczasowej części roku są korzystne – zysk netto po dziewięciu miesiącach roku wyniósł 200,6 mln zł.

 

Na nasze bardzo dobre wyniki do czasu pożaru a także narastająco po trzech kwartałach wpływ miało kilka istotnych czynników. Jednym z nich był wzrost cen sprzedaży realizowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Dodatkowo w pierwszym półroczu wystąpił znaczący spadek poniesionych kosztów surowców i energii w stosunku do kosztów zakładanych w kalkulacjach cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi – ocenia Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Szczegółowe wyniki finansowe Firmy Oponiarskiej Dębica SA po III kwartale 2023 r.

Sprzedaż Firmy Oponiarskiej Dębica SA do podmiotów powiązanych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. wygenerowała przychody w kwocie 2 159,9 mln zł, co oznacza, że były one na bardzo zbliżonym poziomie do analogicznego okresu 2022 r. Z kolei sprzedaż do podmiotów niepowiązanych zmniejszyła się o 30,9% do 184,8 mln zł.

Moce produkcyjne po pożarze

20 sierpnia br. w godzinach nocnych w fabryce Spółki w Dębicy miał miejsce pożar. Po wstępnym zatrzymaniu produkcji opon osobowych, została ona wznowiona, w ograniczonym zakresie.

 

Aktualnie nadal mierzymy się z negatywnymi skutkami sierpniowego pożaru i koniecznością odtworzenia częściowo utraconych z tego powodu możliwości produkcyjnych. Obecnie pracujemy na ok. 70% mocy produkcyjnych sprzed pożaru. Pełnego odbudowania utraconych mocy produkcyjnych spodziewamy się nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2024, ze względu na czas potrzebny na zakup i dostarczenie nowych maszyn produkcyjnych. Należy przy tym zaznaczyć, że produkcja opon ciężarowych przebiega bez zakłóceń – podkreśla Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica SA.

 

Źródło: FO Dębica SA

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).