Exide: wsparcie dla motoryzacyjnych pasjonatów | MOTOFAKTOR

Exide: wsparcie dla motoryzacyjnych pasjonatów

person Joanna Piszcz 27/12/2017

Producent akumulatorów, firma Exide, pomaga spełniać najbardziej ekstremalne motoryzacyjne marzenia.

Firma Exide, wraz z drużyną Zietlowa przemierzyła już tysiące kilometrów, bardzo często w rekordowym czasie. Jednak niedosłownie, bo pod postacią akumulatorów dostarczających energię kolejnym pojazdom, którymi niemiecki podróżnik podejmował już kilkanaście, w tym kilka udanych, prób bicia rekordów świata w najszybszych przejazdach. W sierpniu tego roku Zietlow przemierzał między innymi trasę historycznego jedwabnego szlaku, zaś w kwietniu próbował pobić rekord przejazdu na trasie Dakar – Moskwa. W trakcie kwietniowej podróży Zietlow zasiadł za kierownicą Volkswagena Amaroka V6 TDI, zaś w sierpniu podróżował Volkswagenem Tiguanem 1.4 TSI, który Exide wyposażył w akumulator Exide z gamy AGM.

 

Większość dalekobieżnych tras, które pokonuje zespół Zietlowa, charakteryzuje zły stan dróg lub pustynny klimat. Aby bić rekord świata, nie tylko ludzie muszą dać z siebie wszystko, ale także pojazd i jego wyposażenie. Do przejechania są bowiem tysiące kilometrów, które zawsze trzeba pokonać jak najszybciej. Przykładem jest tegoroczna trasa Dakar – Moskwa, licząca prawie 8 tys. km, którą Zietlow pokonał w zaledwie 3 dni, 4 godziny i 54 minuty. Tego typu przejazdy obejmują najczęściej kilka krajów, nie omijają ekstremalnych stref klimatycznych i wyboistych dróg. Aby sprostać tak trudnym podróżom, pojazd Zietlowa wyposażono w akumulator Exide Start-Stop AGM o wysokiej wydajności, odpowiedni do pojazdów z bogatym wyposażeniem elektrycznym, a tym samym mających wyższe wymagania energetyczne.

Akumulator także może mieć decydujące znaczenie podczas trudnych i intensywnych podróży. W przypadku wypraw Zietlowa szczególnie bolesne są awaryjne przestoje – dlatego akumulatory w jego pojazdach muszą być wydajne i odporne na głębokie rozładowanie. Mariola Michalczyk kierownik marketingu w Exide Technologie S.A.

Emeryci i miłość do podróżowania

Nie tylko znane osoby mogą liczyć na zainteresowanie i wsparcie. Z pewnością jednak hobby i pojazd mają znaczenie, jeśli stanowią swoiste wyzwanie – jak w przypadku krakowskich emerytów, państwa Walczaków, którzy większość czasu starają się spędzać w podróży kamperem. Mowa jednak nie o krótkich wakacyjnych wyjazdach do jednego z ciepłych kurortów, ale o dłuższych podróżach i przecieraniu często nieznanych, caravaningowych szlaków o znacznym stopniu trudności, np. w Afryce Zachodniej. Aby w ciągu długiej, kilkumiesięcznej podróży, pokonać kamperem ponad 23 tys., należy go odpowiednio wyposażyć – by stał się nie tylko pojazdem, który zawsze ruszy w dalszą drogę, ale także drugim domem, bezawaryjnie służącym swoim mieszkańcom.

 

Kto wybiera się w dalekie podróże, ten wie, że bez dobrego akumulatora nie warto w ogóle ruszać. Akumulator w kamperze obsługuje nie tylko oświetlenie, ale np. pompę wodną, układ spłukiwania w toalecie, itd. Dlatego państwo Walczakowie od 2010 roku, dzięki wsparciu Exide, posiadają w kamperze akumulator rozruchowy Centra Futura CA1000 oraz dwa akumulatory pokładowe: Exide Equipment GEL ES1300 (120 Ah) i Exide Dual AGM EP 900 o pojemności 100 Ah – w ten sposób system zasilania kampera został wzmocniony ponad dwukrotnie.

"Aby dobrać odpowiednie akumulatory do kampera, trzeba znać liczbę odbiorników prądu, oszacować czas korzystania z poszczególnych urządzeń i pobór ich mocy. Państwo Walczakowie sami obliczyli zapotrzebowanie elektryczne kampera – z taką wiedzą łatwiej im było wybrać odpowiednie akumulatory z naszej oferty. Jak sami mówią, wiele informacji można wyczytać z instrukcji urządzeń pokładowych, warto też korzystać z własnego doświadczenia. Mariola Michalczyk

Studenci i miłość do szybkości

Grupa studentów z Politechniki Poznańskiej, tworzących grupę PUT Motosport, to w rzeczywistości młodzi konstruktorzy motoryzacyjni, którzy mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami i doświadczeniem zdobytym w nie byle jakiej dziedzinie, bo mowa o tworzeniu bolidów wyścigowych. Cybina to ich trzecie dziecko, po Wildzie i Warcie. Została stworzona, by startować w międzynarodowych zawodach Formuła Student. To projekt zrealizowany z technicznym rozmachem, w który zaangażowana jest nie tylko kadra dydaktyczna, ale przede wszystkim firmy oraz osoby, które udzielają wsparcia merytorycznego i sponsorskiego. Jedną z nich jest poznański Exide.

 

Ponieważ Cybina powstała z myślą o ulepszeniu koncepcji, na których oparte były poprzednie bolidy, to większość jej elementów przeprojektowano, aby zwiększyć niezawodność nowego bolidu, polepszyć ergonomię kokpitu, pakietu aerodynamicznego oraz napędu.

Cybinę wyposażyliśmy w akumulator litowo-jonowy – mały i bardzo lekki, co jest niezwykle ważne w przypadku bolidu wyścigowego, ponieważ redukuje jego ogólną masę, umożliwiając większe przyspieszenie i lepszą wydajność. Exide Li-Ion ma doskonałe parametry i bardzo niski stopień samorozładowania, co jest istotne dla powodzenia rozruchu, np. po długich okresach przestoju. Może być montowany w różnych pozycjach, a przy tym nadal zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas eksploatacji. Mariola Michalczyk

 

Czy Rainer Zietlow pobije kolejny rekord świata? Czy krakowscy emeryci wyruszą jeszcze dalej, tym razem na Wschód? Czy poznańscy studenci będą kiedyś konstruktorami w najlepszych wyścigowych zespołach świata?

Nie znamy odpowiedzi na te pytania. Ale nie one są dla nas najważniejsze. Ważne jest to, że jako producent możemy podzielić się z prawdziwymi motoryzacyjnymi pasjonatami tym, co mamy najlepsze – naszymi akumulatorami. Cieszymy się, jeśli pomagają w biciu rekordów, w pokonywaniu dalekich i nieznanych tras, w konstruowaniu najszybszych pojazdów. Dzięki temu nie tylko pomagamy spełniać marzenia i osiągać różne cele, ale także dowiadujemy się, jak sprawdzają się nasze akumulatory w różnych pojazdach i w ekstremalnych warunkach eksploatacji. Również sami możemy, choć przez chwilę, poczuć się, jak: rekordziści, podróżnicy, zwycięzcy. Mariola Michalczyk

 

Źródło: Exide Technologies S.A.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).