Dwucyfrowy wzrost wartości sprzedaży Inter Cars w H1 2018 | MOTOFAKTOR

Dwucyfrowy wzrost wartości sprzedaży Inter Cars w H1 2018

person Adrian Januszkiewicz 6/09/2018

Przychody ze sprzedaży Grupy Inter Cars wzrosły w H1 2018 z 3,2 mld zł do 3,78 mld zł (17,1%) w porównaniu z H1 2017.

Grupa Inter Cars opublikowała raport finansowy za pierwsze półrocze 2018. Przychody ze sprzedaży Inter Cars w Polsce w I półroczu 2018 roku były o 12,3% wyższe niż przychody w analogicznym okresie 2017 roku, a zysk brutto wyższy o 16,9%. Marża na sprzedaży wyniosła 23,7 proc. (22,7 proc. w pierwszym półroczu 2017 roku). Jednak po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych na marżę w pierwszym półroczu 2018 roku (0,7 p.p.) oraz w analogicznym okresie roku poprzedniego (-0,3 p.p.) marża na sprzedaży wynosiłaby odpowiednio 23% zarówno w pierwszym półroczu 2018 jak i 2017 roku.

 

Sprzedaż eksportowa, rozumiana jako sprzedaż bezpośrednia z Inter Cars S.A., do zagranicznych kontrahentów (głównie na Wschód) oraz do zagranicznych spółek dystrybucyjnych wzrosła o 27% w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego. Przy tym sprzedaż zagranicznych spółek dystrybucyjnych wyniosła 1 533 mln zł, co oznacza prawie 27-proc. dynamikę wzrostu. W przeciwieństwie do 1 półrocza 2017 roku obserwujemy szybszą dynamikę wzrostu sprzedaży eksportowej spółki Inter Cars S.A. (33% ) niż dynamikę sprzedaży realizowanej przez zagraniczne spółki dystrybucyjne (27%).

 

Przychody Inter Cars z rynku krajowego stanowiły około 54% przychodów łącznie całej Grupy Kapitałowej natomiast w pierwszym półroczu 2017 udział przychodów Inter Cars z rynku krajowego wynosił 58%. Rynek polski pozostaje podstawowym rynkiem sprzedaży dla Grupy Kapitałowej. Skonsolidowana marża ze sprzedaży całej Grupy wyniosła 30,2 proc. i nieznacznie wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W przypadku skonsolidowanego zysku z działalności operacyjnej, w I półroczu 2018 wyniósł on 168 135 mln zł, czyli o 22 216 mln zł więcej niż przed rokiem. Skonsolidowany zysk netto również wzrósł w porównaniu z sytuacją rok temu i wyniósł 116 548 mln zł.

 

Wzrost wartości magazynu do poziomu 2,15 mld zł wynika przede wszystkim z realizacji działań mających na celu intensyfikację sprzedaży m.in. poprzez poprawę dostępności towarów dla klientów oraz poszerzenie oferty. Ponadto wzrost stanów magazynowych związany jest również z zatowarowaniem nowego magazynu centralnego, którego otwarcie nastąpiło na początku maja 2017.

 

Grupa konsekwentnie realizuje politykę ekspansji terytorialnej na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. Rynki te wykazują się dużym potencjałem wzrostu i wyższą rentownością netto dla branży niż rynek krajowy. Najwyższą dynamikę sprzedaży w I półroczu 2018 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku (po przeliczeniu na PLN i po wyłączeniach konsolidacyjnych) odnotowały spółki w następujących krajach:

 

 • Bośnia (wzrost o 4 073%)
 • Mołdawia (wzrost o 176%)
 • Niemcy – Cleverlog (wzrost o 61%)
 • Słowenia (wzrost o 69%)
 • Estonia (wzrost o 96%)

 

Przy czym ze spółek o największym wpływie na przychody Grupy należy wskazać spółki dystrybucyjne w następujących krajach:

 

 • Rumunia (wzrost o 13%)
 • Litwa (wzrost o 17%)
 • Czechy (wzrost o 24%)
 • Chorwacja (wzrost o 27%)
 • Bułgaria (wzrost o 31%)
 • Słowacja (wzrost o 27%)
 • Łotwa (wzrost o 29%)
 • Węgry (wzrost o 26%)

 

Więcej informacji można znaleźć w ogólnodostępnym raporcie półrocznym Grupy.

 

Źródło: Inter Cars

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).