Dekalog serwisowania automatycznej skrzyni od Liqui Moly | MOTOFAKTOR

Dekalog serwisowania automatycznej skrzyni od Liqui Moly

person Redakcja 20/12/2021

Firma Liqui Moly przedstawiła 10 zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć przedwczesnego zużycia automatycznej skrzyni biegów.

Oto 10 zasad, dzięki którym twój automat nie będzie sprawiał problemów:

 

 

  1. Podczas postoju na wzniesieniu najpierw zaciągnij ręczny hamulec, a dopiero później wrzuć lewarek na pozycje “P”. Dzięki temu prostemu zabiegowi unikniesz szarpania z lewarkiem i oszczędzisz koło i zapadkę hamulca ręcznego.
  2. Nigdy nie przełączaj lewarka w pozycję “P” gdy samochód się toczy. Grozi to wyłamaniem koła i zapadki hamulca ręcznego.
  3. Wymieniaj olej regularnie co około 60 000 kilometrów. W przypadku przekładni CVT olej wymieniaj co każde 30 000 kilometrów.
  4. Olej wymieniaj metodą dynamiczną. Tylko taki sposób zagwarantuje wymianę całej objętości oleju. Usługę możesz wykonać w warsztatach Liqui Moly Proline Serwis.
  5. Zawsze płucz skrzynie przed wymianą oleju. Dzięki temu zabiegowi udrożnisz kanały i zawory sterujące zmianą biegów.
  6. Podczas eksploatacji w zimne dni ruszaj powoli i poczekaj, aż skrzynia zapracuje na najwyższym przełożeniu. Dzięki temu zabiegowi skrzynia będzie w pełni smarowana. Po wstępnym rozgrzaniu możesz zacząć normalną jazdę.
  7. Pamiętaj, że samochodów z automatyczną skrzynią biegów raczej nie holujemy. Jeżeli już to na pracującym silniku. Przed holowaniem sprawdź szczegóły w instrukcji swojego pojazdu.
  8. Nie nadużywaj pozycji N. Podczas postoju na światłach nie ma sensu przełączać w pozycje N. To samo dotyczy zjazdu z górki.
  9. W przypadku pierwszych objawów awarii nie zwlekaj z wizytą u mechanika. Pierwsze objawy niewłaściwie funkcjonującej skrzyni często da się wyeliminować przy pomocy płukania i wymiany oleju. Gdy będziesz zwlekał, może dojść do poważnej i kosztownej awarii.
  10. Korzystaj z pozycji 1, 2 ,3 podczas jazdy w górach. Umiejętne korzystanie z tych przełożeń pozwala oszczędzić paliwo i hamulce.

 

Artykuł sponsorowany przez Liqui Moly

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).